آمریکا خریداران آب سنگین ایران را تهدید کرد

به گزارش مالکوم، فارس نوشت: بعضی مقام های دولت آمریکا به تازگی به یک نشریه آمریکایی گفتند که دولت این کشور در پی تحریم خریداران خارجی آب سنگین فراوری شده در ایران است.

آمریکا خریداران آب سنگین ایران را تهدید کرد

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

یک مقام ارشد دولت آمریکا که مایل به افشای نامش نبود، در گفت وگو با نشریه واشنگتن فری بیکن گفت که مقامات آمریکایی نگران گزارش هایی در زمینه تعاملات هسته ای ایران هستند و به همین دلیل در پی مشخص ناقضان تحریم های ایران خواهند بود.

اشاره این مقام آمریکایی به تحریم، ممنوعیت هایی است که آمریکا به صورت یکجانبه و بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق هسته ای، علیه خرید آب سنگین از ایران وضع نموده است.

به نوشته فری بیکن، ایران در ماه های اخیر ذخایر آب سنگین خود را افزایش داده است. در حالی که دولت آمریکا محدودیت ها بر صادرات آب سنگین ایران را شدت بخشیده، بازرسان بین المللی اخیرا متوجه شدند که ایران در چهار نوبت آب سنگین خود را از ماه مه (اردیبهشت) به یک خریدار بین المللی فروخته است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفت که خریداران آب سنگین ایران ممکن است با تحریم روبرو شوند.

این مقام آمریکایی در این زمینه گفت: ما گزارش هایی مبنی بر ادامه فروش آب سنگین از سوی ایران به خریداران بین المللی دریافت نموده ایم. ما به طور واضح گفته ایم که چنین تعاملاتی به طور بالقوه قابل تحریم هستند. ایران دلیل موجهی برای فعالیت در فراوری آب سنگین ندارد. رژیم ایران از برنامه هسته ای خود برای تحت فشار گذاشتن جامعه بین المللی و تهدید امنیت منطقه ای استفاده می نماید.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید نموده که شدت یافتن موضوع هسته ای نه تنها مواضع ایران را تقویت نمی نماید بلکه بیشتر به انزوا و فشار این کشور منجر می گردد.

به نوشته این وبگاه، کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا تا به امروز به هویت خریداران آب سنگین ایران اشاره ننموده اند.

ایران بر اساس توافق هسته ای سال 2015 اجازه یافت تا آب سنگین هسته ای مازاد خود را بدون این که با تحریمی روبرو گردد به بازار بین المللی بفروشد. در زمان دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، واشنگتن دستکم 8.6 میلیون دلار آب سنگین از ایران خریداری کرد.

این وبگاه در سرانجام بر اساس اخبار تایید نشده کارشناسان هسته ای نوشت که به احتمال بسیار زیاد روسیه خریدار آب سنگین ایران است.

جمهوری اسلامی ایران تا به امروز در چهار گام از تعهدات خود کاسته است. گام چهارم چندی قبل با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب شده در تاسیسات فردو و غنی سازی 4.5 درصدی در این تاسیسات شروع شد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 643

به "آمریکا خریداران آب سنگین ایران را تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا خریداران آب سنگین ایران را تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید