احتمال کاهش تاثیرگذاری واکسن ها بر کرونای آفریقایی

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران به نقل از تلگراف، کارشناسان بهداشتی انگلیس هشدار داده اند احتمالاً شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی در مقابل واکسن ها مقاوم و ردیابی آن به وسیله تست نیز سخت تر باشد.

احتمال کاهش تاثیرگذاری واکسن ها بر کرونای آفریقایی

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

مت هنکاک وزیر بهداشت انگلیس در این باره اظهار نگرانی کرد و گفت: این جهش ویروس کرونا حتی از انگلیس نیز چالش برانگیز تر است.

این شاخه ویروس جدید در ماه دسامبر در انگلیس رصد شد و اکنون بیم آن وجود دارد که بسیار سریع منتشر گردد.

شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی دو جهش در منطقه کلیدی ژن دارد که پروتئین اسپایک را می سازند. این پروتئین ویروس را به سلول های بدن انسان متصل می نماید. علاوه بر آن واکسن ها نیز پروتئین اسپایک می سازند تا بدن ساختار آن را بشناسد و بتواند با آن مقابله کند. اما هرگونه تغییری در ساختار پروتئین مذکور به معنی آن است که بدن انسان پس از واکسیناسیون نمی تواند ویروس یا عفونت های قبلی را شناسایی کند.

تغییرات از آن جهت نگران نماینده هستند که احتمالاً ردیابی موارد جدید ابتلاء به وسیله تست PCR را سخت تر می نمایند.

دکتر سیمون کلارک استادیار میکروبیولوژی سلولی در دانشگاه ریدینگ در این باره می گوید: شاخه ویروس کرونای آفریقای جنوبی چند جهش اضافی از جمله تغییراتی در بعضی پروتئین های اسپایک دارد که نگران نماینده هستند. در مقایسه با ویروس جهش یافته در انگلیس، این تغییرات، دگرگونی های بیشتری را در پروتئین اسپایک ایجاد می نمایند. در نتیجه احتمال کمتری دارد واکنش ایمنی که واکسن در بدن ایجاد می نماید نسبت به شاخه جدید ویروس کرونا کارآمدی داشته باشد.

هرچند این شاخه عفونی تر است اما هم اکنون معین نیست شدت بیماری را افزایش می دهد یا خیر.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1286

به "احتمال کاهش تاثیرگذاری واکسن ها بر کرونای آفریقایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال کاهش تاثیرگذاری واکسن ها بر کرونای آفریقایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید