ادامه موزه گردی از خانه در ایام کرونایی

به گزارش مالکوم، ایسنا/ براساس گفته های مدیر اداره کل موزه ها، در ایام کرونایی ادامه موزه گردی از خانه صورت می گیرد تا شهرهای دیگر هم در آن شرکت داده شوند.

ادامه موزه گردی از خانه در ایام کرونایی

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

داستان چیست؟

در روزهای انتهای سال گذشته و همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، در شرایطی که موزه های کشور نیز مانند دیگر اصناف مجبور به تعطیلی شدند، معاونت میراث فرهنگی و اداره کل موزه ها در همفکری با وزارت ارتباطات، تصمیم به معرفی موزه ها در طول 13 روز تعطیلات نوروزی گرفتند و این طرح از نخستین روز سال 1399 تا 13 فروردین اجرایی شد. از همان زمان نیز یکی از صحبت هایی که مطرح می شد ادامه دار بودن این طرح در صورت ادامه دار بودن شرایط تعطیلی موزه ها برای قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس بود، تا امروز که اداره کل موزه ها اعلام می نماید، در حال آنالیز و پیگیری برای ادامه دار کردن معرفی موزه ها حتی در سطح کشور برای این شرایط است.

بازدیدهای آنلاین چهاررقمی از موزه های پایتخت

محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی در این زمینه شرح می دهد. او با بیان اینکه با شیوع کرونا و تعطیلی موزه ها کوشش کردیم تا پنجره ای از سوی موزه ها به خانه مردم باز بماند، می گوید: در مرحله نخست کوشش کردیم تا دست کم موزه ها را به صورت آنلاین و تا حد امکان برای مردم نمایش دهیم و حتی در صورتیکه بازدیدنماینده در حین بازدید به صورت آنلاین سوالی داشت هم بتواند پرسش خود را مطرح کند، تا حس زنده دیدن موزه ها برای مخاطب احساس گردد. او آغاز این طرح را از یک سو محک میزان استقبال مردم از بازدید آنلاین از موزه ها می داند و ادامه می دهد: خوشبختانه متوجه شدیم مراجعه به سایت آپارات بعد از انتها نمایش آنلاین نیز به صورت تصاعدی بالاتر می رود و این باعث شد تا کوشش کنیم مرحله دوم بازدید آنلاین از موزه ها را نیز از سر بگیریم. کارگر با اشاره به اینکه افرادی که امکان دیدن آنلاین موزه ها را ندارند، می توانند با جست وجو در سایت آپارات، از موزه هایی که نمایش آنلاین داشته اند، بازدید نمایند، تعداد بازدید از موزهای نمایش دهنده را نیز در جای خود قابل تامل می داند. مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی پیرامون ادامه موزه گردی از خانه شرح می دهد: موزه ملی ایران با رتبه نخست بازدیدها حدود هشت هزار بازدید داشت. کاخ جهانی گلستان در رتبه دوم حدود شش هزار بازدید، مجموعه کاخ نیاوران بیش از پنج هزار بازدید و در نهایت مجموعه سعدآباد حدود سه هزار بازدید مجازی در زمان نمایش آنلاین و بعد از آن داشت.

موزه های کوچک استانی هم می توانند به طرح موزه های آنلاین وارد شوند

کارگر با تاکید بر برنامه ریزی هایی که برای ادامه موزه گردی از خانه در حال اجرا است، می گوید: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته به استان ها و شهرستان های مختلف و موزه های کوچک نیز این پیشنهاد را داده ایم تا در این طرح شرکت نمایند، حتی معتقدم آن استان ها را نیز تشویق می نماید تا در مراکز استانی خود نمایش موزه هایشان را به صورت آنلاین انجام دهند. او اما درباره درآمدزایی از این پروژه و پرداخت هزینه ای هر چند کوچک برای دیدن نمایش هر موزه در ادامه طرح، اظهار می نماید: استنباط می کنم این کار باید توسط بخش های غیردولتی انجام گردد. اکنون سایت آپارات متوجه میزان علاقه مندی مخاطبان خود به بازدید از موزه ها شده است. ما این شرایط را می توانیم برای سایت آپارات ایجاد کنیم و این امتیاز را بدهیم تا از سوی دیگر آن ها نیز با هماهنگی با میراث فرهنگی، بتوانند نمایش موزه ها را ادامه دار نمایند. وی با تاکید بر اینکه در هماهنگی های صورت گرفته برای 13 روز نخست نوروز، معرفی 13 موزه به صورت مجازی با هماهنگی وزارت ارتباطات انجام شد و سایت آپارات فضا در اختیار موزه ها قرار داد و میراث فرهنگی نیز شرایط بازدید آنلاین موزه ها مانند فیلمبردار را مهیا کرد تا این همکاری سه جانبه باعث بروز یک اتفاق خوب گردد، اظهار می نماید: وزارتخانه می تواند در آینده امکاناتی را که وزارت ارتباطات برای سایت آپارات مهیا نموده بار دیگر فراهم کند تا بازدیدهای آنلاین صفر تا صد انجام شوند.

اگر بخش خصوصی وارد گردد، گسترش کار بیشتر می گردد

کارگر با این وجود از سایت های دیگری که می توانند برای نمایش آنلاین موزه ها پیش قدم شوند درخواست می نماید تا با وارد شدن به این طرح، به گسترش کار یاری نمایند. مدیر اداره کل موزه ها با تاکید بر اینکه وزارتخانه میراث فرهنگی به هیچ وجه در این زمینه به دنبال درآمدزایی نیست و همه کوشش خود را برای افزایش مخاطبان موزه ای انجام می دهد، اظهار می نماید: اگر بخش خصوصی جاذبه خاصی را ایجاد کند و شرایطی را فراهم کند که مخاطبان بتوانند بازدید همراه با پرداخت هزینه انجام دهند، میراث فرهنگی حاضر است امکانات را برای بخش خصوصی فراهم کنیم تا در این زمینه وارد گردد. او با این وجود تاکید می نماید: اگر متوجه شویم که این مساله به ذائقه مردم خوش می آید و بین آن ها جا می افتد، حتی می توانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا از یک سو موزه ها با یکدیگر وارد مرحله رقابتی شوند و از سوی دیگر برایشان درآمد داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 761

به "ادامه موزه گردی از خانه در ایام کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه موزه گردی از خانه در ایام کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید