تلاش ترکیه برای ادغام گروهک های تروریستی سوریه

به گزارش مالکوم، منابع معارضان سوریه می گویند که ترکیه تلاش دارد گروه های تروریستی در ادلب را در قالب یک گروهک واحد سازماندهی کند.

تلاش ترکیه برای ادغام گروهک های تروریستی سوریه

به گزارش گروه بین الملل مالکوم، منابع وابسته به معارضان می گویند که ترکیه به سمت بازچینی شاکله نظامی گروههای تروریستی در ادلب و سازماندهی دوباره گروهک ها و یکسان سازی آن ها پیش می رود.

به نوشته وبگاه عنب بلدی، کشته شدن نظامیان ترکیه در بمباران ارتش سوریه در ماه فوریه گذشته، آغاز افزایش حضور نظامی ترکیه در ادلب بود و این کشور اقدام به اعزام هزاران نیروی نظامی و ارسال سلاح های سنگین به طور روزانه به منطقه کرد و تعداد مقرهای به اصطلاح دیده بانی خود در ادلب را افزایش داد.

ترکیه هنوز به طور شفاف در خصوص تعداد نیروها و نوع سلاح هایش در منطقه سخن نگفته است، اما به گزارش اندیشکده پژوهش های جنگ آمریکا، ارتش ترکیه از تاریخ 1 فوریه تا 31 مارس (12 بهمن الی 12 فروردین) نزدیک به 20 هزار نیروی نظامی در سوریه مستقر کرده است.

به نوشته این اندیشکده، نیروهای نظامی ترکیه مستقر در سوریه از میان نیروهای ویژه و یگان های زرهی و نیروهای زمینی کماندو از جمله نیروهای تیپ پنج کماندو که در جنگ نامنظم و عملیات کوهستانی به کار می فرایند، هستند.

بنا بر این گزارش، ترکیه نیروهای نظامی خود را در خطوط درگیری با ارتش سوریه در غرب بزرگراه حلب به لاذقیه (ام-4) مستقر کرده است.

طرح ادغام گروهک های تروریستی

به نوشته وبگاه عنب بلدی، همراه با ابهامات در بندهای توافق روسیه و ترکیه و عدم انجام منظم گشت های مشترک در بزرگراه حلب به لاذقیه به دلیل ممانعت مزدوران وابسته به تروریست ها و مسدود کردن چندین باره راستا، ترکیه تلاش دارد دست به بازچینی شاکله گروهک های تروریستی در ادلب بزند.

یک فرمانده گروهک تروریستی الجبهه الوطنیه للتحریر (وابسته به ترکیه) گفت که ترکیه در هفته های گذشته برخی از گروهک ها را از مناطق خود عقب کشیده و در نقاط نظامی خود مستقر کرده و به آن ها اجازه داده است هرطور که می خواهند عمل کنند جز اینکه اجازه ندارند به اتاق عملیات ارتش ترکیه وارد شوند.

به گفته وی هدف ترکیه از انتقال شبه نظامیان به مقرهای خود این است که یک ارتش منظم در منطقه ایجاد کرده و گروهک های مختلف را منحل کند.

او گفت که این اقدام از این جهت که حملات به ترکیه به علت نوع رفتار گروهک ها را کاهش می دهد، مفید است.

یک منبع دیگری نیز به عنب بلدی گفت که ترکیه دو برنامه برای بازچینی شاکله تروریست ها دارد؛ اول اینکه عناصری از گروهک ها را آموزش داده و هر 300 شبه نظامی را در یک مقر نظامی خود مستقر کند که البته این یک اقدام روتین است و مقدمه ای است تا مرحله دوم را که همان ادغام هیئه تحریر الشام (جبهة النصره سابق) در یک گروه جدید است، اجرا کند.

در همین حال منابع داخلی جبهه النصره می گویند که جریان تندروتر این گروهک تروریستی شدیدا با توافق آتش بس ترکیه با روسیه مخالف است. هرچند مقامات اصلی به هماهنگی با ترکیه اصرار دارند.

در تاریخ یکم فروردین، ارتش ترکیه مدعی شد که در حمله عناصر تندرو به گشتی های نظامی این کشور، دو سرباز ترکیه کشته شدند. برخی منابع منظور از این عناصر تندرو را بخش ناراضی جبهه النصره و برخی گروهک های تروریستی کوچک تر معرفی کردند.

از سوی دیگر اختلافات داخلی میان رهبران هیئه تحریرالشام (جبهة النصره سابق) و جدا شدن برخی از آن ها و نارضایتی دیگر گروهک های تروریستی از جبهه النصره به علت شکست های پی در پی در مدت اخیر، بهانه لازم به ترکیه برای انحلال یا ادغان این گروهک را داده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 15 خرداد 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 878

به "تلاش ترکیه برای ادغام گروهک های تروریستی سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش ترکیه برای ادغام گروهک های تروریستی سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید