خبرنگاران سد هواسان تکمیل کننده طرح گرمسیری است

به گزارش مالکوم، کرمانشاه- خبرنگاران- استاندار کرمانشاه گفت: ارزش طرح گرمسیری به مخزن های جانبی آن است و سد عظیم هواسان تکمیل کننده این طرح است.

خبرنگاران سد هواسان تکمیل کننده طرح گرمسیری است

هوشنگ بازوند عصر شنبه در نشست آنالیز پروژه سد هواسان از مجموعه طرح عظیم گرمسیری که با حضور معاون عمرانی استاندار، نماینده شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی، مدیران پروژه طرح گرمسیری، مدیر آب منطقه ای استان برگزار گردید، گفت: طرح گرمسیری عظیمترین پروژه عمرانی در دست اجرای غرب کشور است و دولت در این شرایط تحریم اقتصادی و بحران کرونا، مبلغ 340 میلیارد تومان تا به امروز برای این طرح تخصیص داده که در کشور بی سابقه است.

وی یادآور شد: این پروژه در واقع مصداق کامل فرصت سازی در شرایط بحران زلزله است.

بازوند بیان کرد: این پروژه عظیم با پیگیری ها و اصرار مدیریت ارشد استان و باهدف یاری به اقتصاد مردم زلزله زده منطقه تصویب شد و عملیات اجرایی آن با حضور وزیر نیرو شروع گشت.

استاندار کرمانشاه تامین اقتصادی این پروژه را از اولویت های اصلی مدیریت ارشد استان در سال 99 برشمرد و گفت: در این زمینه کوشش می کنیم با رایزنی وزارت نیرو مجاب کنیم بخشی از منابع اقتصادی طرح گرمسیری را به این سد هواسان که دل همین پروژه واقع شده؛ اختصاص دهد.

بازوند اضافه نمود: همچنین کوشش می کنیم به وسیله دریافت تسهیلات از بانک ها و تضمین پرداخت سود و اصل تسهیلات، بخش دیگری از هزینه های این طرح را تامین کنیم.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: در مجموع امیدواریم در سال 99 مبلغ 150 میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل سد هواسان، تامین اقتصادی انجام دهیم.

سد هواسان از نوع خاکی با هسته رسی است که حدود 51 متر ارتفاع دارد و ظرفیت مخزن آن 188 میلیون متر مکعب است.

برای ساخت این سد که هشتم اردبیهشت 97 با حضور وزیر نیرو شروع شده به هزار میلیارد ریال اعتبار احتیاج است که در صورت تامین تا سال 1399 به اتمام می رسد.

طرح عظیم سامانه گرمسیری به عنوان عظیمترین طرح عمرانی کشور با 150 هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را به وسیله تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می نماید.

با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود 900 میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح 50 هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می گردد ضمن اینکه از این میزان، 100 میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.

در استان 2 میلیون نفری کرمانشاه حدود 125 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

این استان با بیش از 950 هزار هکتار زمین کشاورزی و فراوری سالانه چهار میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1002

به "خبرنگاران سد هواسان تکمیل کننده طرح گرمسیری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سد هواسان تکمیل کننده طرح گرمسیری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید