خبرنگاران 10 هکتار گلخانه در قصرشیرین به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت

به گزارش مالکوم، قصرشیرین - خبرنگاران - مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین گفت: سال جاری برای اولین بار 10 و نیم هکتار از فضای گلخانه های این شهرستان در مجتمع شهید دکامی زاده و روستای کرکهرک به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت.

خبرنگاران 10 هکتار گلخانه در قصرشیرین به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت

مراد محمودیان فر روز آدینه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران افزود: از مجموع این اراضی در 9 و نیم هکتار و 500 مترمربع کشت به لیمو، هفت هزار و 500 مترمربع آلو ئه ورا، یک هزار مترمربع اسطوخدوس و یک هزار مترمربع گیاه دارویی گل گاو زبان کشت شده است.

وی گفت: تا به امروز در قصرشیرین 9 گونه گیاه دارویی فراوری داشته ایم که شامل به لیمو، آویشن، بادرنجبویه، نعناع فلفلی، مریم گلی، گل گاوزبان، نعناع، آلوئه ورا و اسطوخودوس است.

مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین یادآور شد: همچنین طی سه ماه گذشته 2 میلیون و 400 هزار نشا و قلمه گیاهان دارویی فراوری شده که از این میزان یک میلیون و 400 هزار نشا مربوط به به لیمو بوده است.

محمودیان فر افزود: قصرشیرین شرایط بسیار مناسبی برای کشت گیاهان دارویی دارد و از مزایای آن درآمد زایی بسیار بالا، خرید تضمینی و فراوری چهار بار در سال به صورت سه ماه یکبار است.

او گفت: اکنون کشت گیاهان دارویی توسط بخش خصوصی و با نظارت جهاد کشاورزی در قصرشیرین انجام می گردد.

محمودیان افزود: کشاورزانی که اقدام به خرید نشاء گیاهان دارویی نمایند علاوه بر تخفیف 20 درصدی در خرید نشاء، محصولشان نیز به صورت تضمینی خریداری می گردد.

مسوول امور باغبانی جهاد کشاورزی قصرشیرین نیز گفت: توصیه می کنیم کشت نخیلات برای درآمد زایی و بازدهی بلند مدت و کشت گیاهان دارویی برای بازدهی کوتاه مدت توسط کشاورزان دنبال گردد و در این زمینه تسهیلات بسیار خوبی نیز به آنها پرداخت می گردد.

منوچهر قدمی افزود: کشاورزان می توانند در لابه لای نخیلات، کشت گیاهان دارویی داشته باشند که در هر هکتار آن 2 تا 2 هزار و 500 کیلوگرم گیاه دارویی فراوری و درآمد هر هکتار آن نیز 150 تا 300 میلیون تومان با توجه به نوع کشت است.

وی گفت: خرید تضمینی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت 4 درصد و نشا و قلمه به صورت یارانه ای نیز از مزایای کشت گیاهان دارویی است.

قدمی گفت: شرایط مساعدی که قصرشیرین از نظر اقلیمی دارد پتانسیل تبدیل شدن این شهرستان به قطب فراوری گیاهان دارویی در غرب کشور را دارد.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از 27 هزار تن جمعیت دارد و 186 کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای 31 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغ است.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1559

به "خبرنگاران 10 هکتار گلخانه در قصرشیرین به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 10 هکتار گلخانه در قصرشیرین به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید