دستور اردوغان برای تحقیق درباره دلیل سقوط ارزش لیر

به گزارش مالکوم، رئیس جمهور ترکیه دستور داد تا درباره مؤسسات و سازمان هایی که مقادیر زیادی ارز خریداری نموده و سرنوشت آن ارزها تعیین نیست و بعلاوه احتمال عامدانه بودن سقوط ارزش واحد پول این کشور، تحقیق گردد.

دستور اردوغان برای تحقیق درباره دلیل سقوط ارزش لیر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پس از سقوط شدید لیر در برابر دلار و رسیدن آن به پایین ترین سطح خود در هفته جاری، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دستور تحقیقات درباره دستکاری احتمالی ارزش پول این کشور را صادر کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، در بیانیه ریاست جمهوری ترکیه آمده است که اردوغان به شورای نظارت دولتی به عنوان اداره حسابرسی که به ریاست دفتر جمهوری گزارش می دهد، دستور داده تا مؤسساتی را که مقادیر زیادی ارز خریداری نموده اند شناسایی کند و تعیین کند که آیا سقوط ارزش لیر عامدانه بوده یا خیر.

بر اساس این گزارش، لیر در این هفته پس از اینکه اردوغان متعهد شد به سیاست کاهش نرخ سود بانکی پایبند بماند، به پایین ترین سطح خود سقوط کرد. واحد پول ترکیه سال جاری 45 درصد از ارزش خود را از دست داده است که حدود نیمی از این ضرر در دو هفته گذشته بوده است.

این در حالی است که هزاران نفر از مردم استانبول ظهر آدینه با تجمع در خیابان های این شهر، بار دیگر به کاهش بی سابقه ارزش پول ترکیه، گرانی و تورم، و بی برنامگی دولت اردوغان برای برطرف مسائل مالی اعتراض کردند. (جزئیات بیشتر)

این تظاهرات بعد از آن اتفاق افتاده که ارزش واحد ملی پول ترکیه (لیر) در برابر دلار، در پی تنش زایی اخیر دولت اردوغان با کشورهای اروپایی و آمریکا، در سراشیبی سقوط قرار گرفته و بر اساس گزارش ها بامداد یکشنبه به یکی از کمترین سطوح تاریخی یعنی 12.43 لیر در برابر 1 دلار رسیده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1828

به "دستور اردوغان برای تحقیق درباره دلیل سقوط ارزش لیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور اردوغان برای تحقیق درباره دلیل سقوط ارزش لیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید