دیوان عدالت اداری: شکایت 72 دانشجوی بورسیه وارد تشخیص داده شد

به گزارش مالکوم، در پی شکایت تعدادی از دانشجویان بورسیه از اقدامات دستگاه های طرف شکایت و رسیدگی دیوان عدالت اداری به موضوع مزبور، روابط عمومی دیوان عدالت اداری اطلاعیه ای را صادر کرد.

دیوان عدالت اداری: شکایت 72 دانشجوی بورسیه وارد تشخیص داده شد

به گزارش مالکوم، متن اطلاعیه دیوان عدالت اداری در این باره به شرح زیر است:

بسمه تعالی

در پی شکایت تعدادی از دانشجویان بورسیه از اقدامات دستگاه های طرف شکایت و رسیدگی دیوان عدالت اداری به موضوع مزبور موارد زیر به اطلاع می رسد:

1- تا انتها سال 1396 تعداد 328 فقره دادخواست با موضوع اعتراض به اقدامات و تصمیمات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی از دانشگاه های دولتی مبنی بر لغو بورس یا خودداری از جذب پذیرفته شدگان بورسیه، به دیوان عدالت اداری تقدیم شده است.

2- دانشجویان شاکی اعلام کرده اند: علی رغم طی کردن فرآیند قانونی، مراحل گزینش، احراز صلاحیت های علمی و پذیرفته شدن به عنوان دانشجوی بورسیه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی از دانشگاه ها بدون دلیل قانونی ضمن لغو بورسیه، فرآیند جذب ایشان را متوقف و ابطال کرده اند.

3- دیوان عدالت اداری در اجرای اصل 173 قانون اساسی و ماده 10 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، که رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم از دستگاه های اجرایی را بر عهده دیوان عدالت اداری گذاشته است نسبت به رسیدگی به شکایات مزبور از حیث قانونی بودن یا قانونی نبودن تصمیمات اتخاذ شده اقدام نمود.

4- پس از ثبت دادخواست ها، فرآیند تبادل لوایح و اخذ دفاعیه طرف شکایت انجام شد در این مرحله شرایط و ضوابط پذیرش بورسیه، تطبیق فرآیند جذب هر یک از دانشجویان از جمله: شرط معدل، سن قانونی، اعلام احتیاج وزارت علوم به رشته تحصیلی مورد نظر، اعلام احتیاج دانشگاه دولتی طرف شکایت و سایر الزامات قانونی مورد احتیاج برای پذیرش و اعطای بورس مورد آنالیز نهاده شد و در مواردی که احتیاج به اخذ شرح از نمایندگان حقوقی وزارت علوم یا دانشگاه های طرف شکایت ضرورت داشت به صورت حضوری شرحات آنان اخذ شد.

5- از مجموع 328 شکایت واصله تا انتها سال 1396 تعداد 72 فقره شکایت، وارد تشخیص داده شد که وزارت علوم و دانشگاه های طرف شکایت باید بر اساس احکام صادره اقدام مقتضی را انجام دهند و تعداد 256 فقره شکایت، غیر وارد تشخیص داده شد.

6- از تعداد 72 مورد شکایت که وارد تشخیص داده شده است 22 فقره شکایت مربوط به دانشگاه های تهران و بقیه مربوط به سایر دانشگاه های کشور بوده است.

7- از مجموع 72 دانشجویی که شکایت آنان وارد تشخیص داده شده است همگی دارای حد نصاب معدل قانونی بوده و عمدتاً دارای معدل بالا و ممتاز می باشند.

8- شایان ذکر است علاوه بر موارد فوق شکایاتی که با موضوع احراز صلاحیت علمی، آموزشی به دیوان تقدیم شده بود با توجه به مصوبه شماره 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه تفسیری آن به شماره 760 که اعلام کرده است چنانچه شکایت از جهت امور و شئون علمی، آموزشی و پژوهشی باشد، موضوع در صلاحیت هیأت یا هیأت های مشخص شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرجع نهائی رسیدگی است پرونده های مزبور با قرار عدم صلاحیت به هیأت های مذکور ارجاع شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 37

به "دیوان عدالت اداری: شکایت 72 دانشجوی بورسیه وارد تشخیص داده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوان عدالت اداری: شکایت 72 دانشجوی بورسیه وارد تشخیص داده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید