قبل، حین و بعد از وقوع زلزله چه کار کنیم؟

به گزارش مالکوم، زلزله خبر نمی کند. زمان، مکان و شدت آن هم در هیچ کجای جهان با دانش فعلی بشر قابل پیش بینی نیست. تنها چاره کار این است که خودمان را برای وقوع آن همیشه آماده نگه داریم.

قبل، حین و بعد از وقوع زلزله چه کار کنیم؟

به گزارش مالکوم، در چند ماهه اخیر که موضوع زلزله در کشور ما داغ بوده برای آماده سازی و کاهش تلفات ناشی از زلزله توصیه های زیادی توسط رسانه های مختلف منتشر شده است که گاه ضد و نقیض بوده و برخی از اصول آن نیز در شرایط فعلی کشور ما قابل دفاع نیست. جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهاد امدادرسان بین المللی با توجه به تجربیات فراوان در این حوزه و کارشناسان مجرب و نیز با توجه به پژوهش های اجرا شده در سراسر جهان توسط جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر مجموعه ای کارشناسی شده از توصیه های امدادی در قبل، حین و بعد از وقوع زلزله را آنالیز و تدوین نموده است.

البته هیچ توصیه نامه ای قطعی و کامل نیست؛ با این حال متناسب با شرایط کشور ما این توصیه نامه کارشناسی شده و متناسب با تجربیات گذشته و مقتضیات فعلی است.

مهمترین اقدامات قبل، حین و بعد از زلزله

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، بسیاری از نقاط کشور ما در معرض خطر زلزله است. بنابراین همه ما در صورتی که آمادگی کافی برای مواجهه صحیح با زلزله را نداشته باشیم؛ ممکن است از عواقب ناشی از آن، آسیب های شدیدی ببینیم. همه ما می توانیم با انجام اقدامات ساده، از سلامت خود و اطرافیانمان، به نحو مؤثری محافظت کنیم.

با دانش فعلی بشر زمان، مکان و بزرگای زلزله قابل پیش بینی نیست. بنابراین اسیر شایعات بی اساس در این زمینه نشوید.

حفظ آرامش و خونسردی، لازمه رویارویی با هر حادثه ای است. رفتارهای هیجانی و احساسی در زلزله، می تواند منجر به آسیب های جسمی و روانشناختی گردد.

قبل از وقوع زلزله

هنگامی که می خواهید خانه ای بخرید یا اجاره کنید؛ نقشه سازه و تأسیسات را از مالک دریافت کنید و از یک مهندس ساختمان بخواهید تا ساختمان را از نظر مقاومت در برابر زلزله آنالیز کند. اگر قبلاً هم منزلی را تهیه نموده اید؛ می توانید از یک مهندس ساختمان، در مورد میزان مقاومت منزلتان یا امکان مقاوم سازی آن در برابر زلزله، مشاوره بگیرید.

عیوب سیم کشی ساختمان ، نشت لوله های گاز و ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب را برطرف کنید. برای این کار حتماً از یک متخصص یاری بگیرید.

آبگرمکن ، یخچال ، فریزر، اجاق گاز و اشیای بلند و بسیار سنگین باید با بست یا تسمه های مناسب، به کف و دیوار منزل محکم شوند. همچنین کمد لباس، قفسه ها، بوفه ها، آینه ها و تابلوهای دیواری منزل باید به خوبی در جای خود محکم شوند. برای انجام این کارها از یک فرد صلاحیت دار یاری بگیرید.

اشیای بزرگ یا سنگین و همچنین ظروف شیشه ای ، ظروف چینی و سایر اشیای شکستنی و ظروف حاوی مواد خوراکی و شیمیایی را در قفسه های پایین کابینت و کمد قرار دهید.

لوسترها را در جای خود محکم کنید.

در هر اتاقی ، محل های امن را معین کنید ( مثلاً زیر یک میز محکم یا کنار ستونها یا دیوارهای مجاور آنها). در هر بار تمرین پناهگیری، در این محل ها پناهگیری کنید تا انجام این عمل در زمان وقوع زلزله، احتیاج به صرف وقت نداشته باشد.

به طور مرتب با اعضای خانواده ، مراحل پناهگیری را به نحو زیر تمرین کنید:

روی زانوهای خود بنشینید! سر و گردن خود را با دست و بازوانتان بپوشانید! اگر محل امنی که از قبل معلوم نموده اید؛ فاصله زیادی با شما ندارد، در همان حالت نشسته روی زانوها، در حالی که با یک دست از سر و گردن خود محافظت می کنید؛ به آن نقطة امن بروید و صبر کنید تا لرزه ها تمام گردد.

بعد از زلزله ممکن است سیستم های ارتباطی دچار اختلال گردد و امکان ارتباط وجود نداشته باشد. بنابراین با افراد خانواده قرار بگذارید که اگر هنگام وقوع زلزله، بیرون از خانه بودید؛ کجا همدیگر را پیدا کنید. این محل باید جای امنی باشد که بر اثر زلزله احتمالی کمتر صدمه ببیند (مثلاً پارک نزدیک محل سکونت).

کیف شرایط اضطراری (شامل جعبة یاری های اولیه، مقداری پول نقد، کپی کارت شناسایی اعضای خانواده و اسناد مهم، آب بسته بندی شده، غذای خشک و فاسد نشدنی، رادیو باتری خور با باتری اضافه، چراغ قوه با باتری اضافه، مقداری طناب، کنسرو بازکن، سوت، وسایل بهداشت شخصی، لباس مناسب، کفش، زیرانداز پلاستیکی، داروهای مورد احتیاج بیماران در خانواده و …) را برای شرایطی که مجبور به ترک منزل هستید؛ تهیه کنید.

یاری های اولیه و مهارتهای خودامدادی را بیاموزید.

در زمان وقوع زلزله

اگر داخل منزل هستید: اگر در ساختمان (خانه یا محل کار) هستید؛ بهترین اقدام پناهگیری است.

برای اینکه زلزله شما را زمین نزند، روی زانوهای خود بنشیند.

برای آنکه خودتان را در برابر اشیای پرتاب شده در فضای منزل، محافظت کنید؛ با بازوان خود، سر و گردنتان را بپوشانید.

اگر در معرض خطر اشیائی که سقوط می نمایند هستید و می توانید بدون آنکه خطری شما را تهدید کند، حرکت کنید؛ برای محافظت بیشتر، به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و در زیر یک میز یا نیمکت محکم قرار بگیرید.

اگر میز یا نیمکت محکمی در نزدیک شما نیست؛ به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و کنار یک دیوار داخلی قرار بگیرید. هرگز کنار شیشه، پنجره ها، درهای خروجی و دیوارهای خارجی و هر چیزی که ممکن است سقوط کند (مانند لوستر، اشیای آویزان یا تزئینات منزل)؛ قرار نگیرید.

همان جا که پناه گرفته اید، بمانید تا لرزه ها تمام گردد. به هیچ وجه جا به جا نشوید.

اگر هنگام وقوع زلزله، در رختخواب هستید، همان جا بمانید و بالش را روی سر خود قرار دهید. اما اگر رختخواب زیر اشیائی مانند لوستر قرار گرفته است، فوراً جا به جا شده و به نزدیکترین محل امن پناه ببرید.

برای پناهگیری، در چارچوب درها قرار نگیرید چون چارچوب درها نمی توانند از شما در مقابل اشیای پرتاب شده در فضای خانه و یا اشیائی که سقوط می نمایند، محافظت نمایند. به علاوه، معلوم نیست که بتوانید در حالت ایستاده در چارچوب در، تعادل خود را حفظ کنید.

مجدداً تأکید می کنیم تا اتمام لرزش ها در داخل منزل بمانید. بیشترین صدمات هنگام زلزله، زمانی روی می دهند که افراد، هنگام ورود یا خروج در معرض خطر سقوط اشیا قرار می گیرند.

به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید. اگر داخل آسانسور هستید سریعاً در اولین توقف، از آن خارج شوید.

– اگر در فضای باز هستید:

هرجایی که هستید، توقف کنید. از دیوارها و ساختمانها فاصله بگیرید.

از ورود به داخل ساختمان ها و نزدیک شدن به تیرک های برق، تلفن و مانند آن خودداری کنید.

بنشینید! سر و گردن خود را با دست و بازوانتان بپوشانید! صبر کنید تا لرزه ها تمام گردد.

– اگر در داخل خودرو در حال حرکت هستید:

هر چه سریع تر در مکانی امن توقف کنید (از توقف در مجاورت ساختمان ها، درختان، پل ها و تیرک های برق، تلفن و مانند آن خودداری کنید). بعد از توقف، در داخل خودرو بمانید.

زمانی که زلزله خاتمه یافت ، با احتیاط به راه خود ادامه دهید، اما از پل ها و جاده های آسیب دیده دوری کنید.

بعد از وقوع زلزله

وقتی لرزه ها خاتمه یافت؛ اطراف را نگاه کنید. اگر ساختمان صدمه دیده و مسیر باز و امنی برای خروج وجود دارد؛ ساختمان را با احتیاط ترک کنید و به فضای باز و دور از نواحی آسیب دیده بروید.

باید آماده لرزش های بعدی باشید. این لرزش ها ممکن است آن قدر قوی باشند که به ساختمان های بدون استحکام آسیب وارد نمایند. بنا بر این همیشه آمادة انجام مراحل پناهگیری که در بالا به آن اشاره کردیم؛ باشید.

قفسه ها و کابینت ها را باید با احتیاط باز کنید چون اشیای موجود در آن ها ممکن است سقوط نمایند.

از نزدیک شدن به نواحی آسیب دیده دوری کنید مگر آنکه پلیس ، مأموران آتش نشانی یا سازمان های امدادی به یاری شما احتیاج داشته باشند.

به وسیله رادیو یا تلویزیون یا شبکه های اجتماعی رسمی و معتبر، اخبار و اطلاعات موثق و دستورالعمل های مربوط به اقدامات اضطراری را کسب کنید.

اگر فرد مصدومی در اطراف شما هست و شما دورة یاری های اولیه را گذرانده اید، با رعایت اصول ایمنی، به او یاری کنید.

نهایت احتیاط را بعد از وقوع زلزله، برای تمیز کردن ساختمان ها داشته باشید. هرگز سعی نکنید خودتان آوارهای سنگین را جا به جا کنید.

در صورتی که به هر دلیلی از منزل خارج می شوید، شیر اصلی گاز و آب را ببندید.

اگر زیر آوار محبوس شده اید:

کبریت روشن نکنید.

جا به جا نشوید.

با دستمال یا پارچه ای دهان خود را بپوشانید.

اگر تلفن همراه دارید؛ با تماس دریافت یا ارسال پیغام، تقاضای یاری کنید.

با هر وسیله ای که دم دست دارید به لوله یا دیوار ضربه بزنید تا پرسنل امدادی قادر به یافتن شما باشند. در صورت امکان، از یک سوت بهره ببرید. فقط وقتی که ضرورت دارد، فریاد بزنید چون فریاد زدن باعث ورود گرد و غبار به ریه های شما می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 104

به "قبل، حین و بعد از وقوع زلزله چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل، حین و بعد از وقوع زلزله چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید