پاشینیان: در صورت اقدام متقابل باکو نیروهای خود را از مرز آذربایجان عقب می کشیم

به گزارش مالکوم، نخست وزیر موقت ارمنستان با اعلام حمایت از طرح گروه مینسک سازمان همکاری و امنیت اروپا برای برطرف تنش گفت: ایروان حاضر است نیروهایش را از مرز جمهوری آذربایجان عقب بکشد، اگر باکو نیز به اقدام مشابه دست بزند.

پاشینیان: در صورت اقدام متقابل باکو نیروهای خود را از مرز آذربایجان عقب می کشیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، نیکول پاشینیان نخست وزیر موقت جمهوری ارمنستان امروز (شنبه) در تفسیر بیانیه گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد حل وفصل مناقشه قره باغ کوهستانی، اعلام نمود که این کشور آمادگی دارد با هدف کاهش وخامت اوضاع کنونی، نیروهای خود را از خطوط مرزی جمهوری آذربایجان عقب بکشد، البته در این صورت که باکو نیز دست به اقدام مشابه بزند. وی در عین حال یادآور شد که روسیه اصلی ترین شریک ارمنستان در مسائل امنیتی و سازمان پیمان امنیت جمعی، اصلی ترین سیستم امنیتی برای این کشور محسوب می شوند.

لازم به یادآوری است که نمایندگان گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا روز آدینه در بیانیه ای از هر دو طرف ارمنستانی و آذربایجانی خواستند اقداماتی را، از جمله انتقال نیروهایشان از خطوط مرزی، در جهت کاهش وخامت اوضاع به وجودآمده در مرزهای مشترک دو کشور انجام دهند و این گروه اعلام آمادگی کرد که در این فرایند به باکو و ایروان یاری کند.

پاشینیان پیش از این خود پیشنهاد داده بود که نیروهای نظامی ارمنستان و آذربایجان از مرزهای مشترک دو کشور خارج شوند و ناظرین بین المللی جایگزین آنها شوند تا مسائل به وجودآمده در خطوط مرزی حل وفصل شوند.

نخست وزیر موقت ارمنستان امروز گفت: من از بیانیه گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا استقبال می کنم. انجام این اقدام برای ما کاملاً قابل قبول است و حاضر هستیم هر لحظه کار عقب کشیدن نیروهای خود از مرز را آغاز کنیم. البته انتظار داریم که طرف آذربایجانی نیز در این خصوص با گروه مینسک به توافق برسد و چنین فرایندی را آغاز کند.

پاشینیان همچنین با اشاره به اینکه مقامات ایروان آمادگی دارند با نمایندگان گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در مشخص خطوط مرزی همکاری نمایند، تأکید کرد: می خواهم یک بار دیگر یادآوری کنم که در عرصه امنیتی، اصلی ترین شریک ما روسیه است که با این کشور توافقنامه مربوط به گروه های متحد نظامی و سیستم متحد دفاع ضدهوایی داریم و سازمان پیمان امنیت جمعی نیز سیستم اصلی تأمین امنیت کشور ماست و این شرایط باید به همین شکل باقی بماند.

لازم به یادآوری است، روز پنج شنبه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از به اسارت درآمدن 6 نظامی ارمنستانی که در کوشش برای عبور از مرز این کشور و اقدامات تحریک آمیز بودند، اطلاع داد. طبق اطلاعات باکو، نظامیان ارمنستانی مین های ضدنفر زیادی را در این منطقه نصب نموده اند تا به نیروهای آذربایجانی آسیب برسانند.

وزارت دفاع ارمنستان بازداشت سربازان این کشور در خطوط مرزی با آذربایجان را تأیید نموده ولی اطمینان داد که این نظامیان در حال اجرا وظایف مهندسی بودند که توسط نظامیان آذربایجانی محاصره شده به اسارت گرفته شدند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1609

به "پاشینیان: در صورت اقدام متقابل باکو نیروهای خود را از مرز آذربایجان عقب می کشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاشینیان: در صورت اقدام متقابل باکو نیروهای خود را از مرز آذربایجان عقب می کشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید