پروژه ای که اقتصادگردشگری ایران را تکان می دهد

به گزارش مالکوم، تابناک نوشت: ایران برای رسیدن به هدف جذب گردشگر خارجی به 270 هتل 4 و 5 ستاره احتیاج دارد. از تعداد هتل های کشور فقط 130 مورد آن 4 و 5 ستاره هستند.

پروژه ای که اقتصادگردشگری ایران را تکان می دهد

اگر علاقمند به سفر با بهترین بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

بنا به محاسبات صورت گرفته در صورتی که بخواهیم به هدف جذب 20 میلیون گردشگر در11 سال آینده برسیم، می بایست 400 هتل 4 و 5 ستاره در کشور داشته باشیم. در سال 93 پروژه های نیمه کاره ای که به دلایل مختلف رها شده بودند از جمله کمبود منابع، کمبود تسهیلات و مسائل مختلفی که با دستگاه های اجرایی داشتند و ساماندهی شد و نزدیک به 7 تا 8 هتل با امکانات خوب در کشور به بهره برداری رسید.

در این بین هتل بزرگ اسپیناس 3 یکی از بهترین پروژه های ویژه گردشگری کشور است که امکانات و فعالیت آن سطح خدمات در عرصه گردشگری را دچار دگرگونی خواهد نمود. این هتل دارای امکانات ویژه و 537 سوئیت و اتاق است.

در این هتل بزرگترین سالن کنسرتوار کشور با ظرفیت 2500 نفر طراحی و در حال ساخت است. این مجموعه بزرگ همچنین دارای 60 سوئیت vip با امکانات ویژه است. با بهره برداری از این هتل می توان شاهد دگرگونی در صنعت گردشگری و نوع خدمات رسانی برای گردشگران خارجی و نیز داخلی در بود.

گردشگری ایران در سال های اخیر با گام های هر چند آهسته حرکت خود را به سمت رشد شروع نموده ، موضوعی که اگر با تدبیر همراه گردد فرایند این رشد ادامه خواهد یافت.

گردشگری ایران در سه دهه اخیر با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده به طوری که در این سال ها صنعت گردشگری کشور به رغم داشتن ظرفیت های مختلف نتوانسته در حد نام خود ظاهر گردد.

ایران جزو 10 کشور برتر جهان از نظر برخورداری از آثار طبیعی و باستانی است اما نقصان زیر ساخت های گردشگری ایران شامل راه و جاده، هتل و محل اقامت و وسایل نقلیه رشد این صنعت را با موانع جدی روبرو نموده است.

هر چند طبق آمار در حال حاضر 5 میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر می نمایند اما باید به طور دقیق دید که این شمار گردشگران چقدر در ایران پول پرداخت می نمایند.اقامت بیش از یک روز و کمتر از یکسال مسافر در مقصد گردشگری و استفاده از امکانات و خدمات گردشگری و پرداخت هزینه آن تعریف گردشگری است.

صنعت گردشگری چقدر اشتغال ایجاد می نماید؟

با توجه به افزایش قابل توجه تعداد گردشگران خارجی در دو سال اخیر، حال گردشگری ایران ما چگونه است؟ شاید پاسخ به این پرسش ساده به نظر برسد؛ اما در این باره آراء و نظرات مختلفی وجود دارد.

از گذشته های خیلی دور که بازرگانان، سیاحان و گردشگران اروپایی با قصد عزیمت به چین و ماچین، قدم در راه جاده اسرارآمیز ابریشم می گذاشتند و در راستا سفر، تجارب غریب رویارویی با اقلیم چشم نواز و مردم مهمان نواز سرزمین باستانی ایران، آنان را وا می داشت که در این باره سفرنامه و توضیح حال ها بنویسند، زمان درازی سپری شده است.

امروزه همان آمد و شدهای تجاری، تفریحی و فرهنگی قدیم، بین ملل مختلف، گردشگری یا توریسم عنوان گرفته، که بخش بسیار مهمی در نظام اقتصادی کشورهای جهان محسوب می گردد، تا جایی که اقتصاد بعضی کشورها بیش از 80 درصد به فعل و انفعالات صنعت توریسم وابسته است. باید تبیین کرد که توسعه گردشگری یک کشور با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم، دستیابی به درآمد ارزی پایدار و مناسب، افزایش تقاضا برای صنایع مصرفی و دستی، افزایش سرمایه گذاری در مسکن و تاسیسات اقامتی، راه، جاده ها و خدمات پذیرایی، خدمات حمل و نقل، ارتباطات، خدمات اقتصادی و آموزشی و همچنین شناخت متقابل فرهنگی و تقویت صلح و وفاق بین المللی، به توسعه همه جانبه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن کشور منتج خواهد شد.

در سال 2012 تعداد گردشگران در سطح جهانی از مرز یک میلیارد نفر گذشت. براساس آمار سازمان جهانی گردشگری، به ازای ورود هر گردشگر 2 تا 6 شغل مستقیم و 9 تا 15 شغل با احتساب مشاغل بخش های تولیدی و خدماتی ایجاد می گردد.

براساس پیش بینی همین سازمان، ضعیف ترین کشورهای توریست پذیر در سال 2020 به وسیله این صنعت، بیش از 20 میلیارد دلار درآمد کسب خواهند کرد.

در این میان براساس آمارهای یونسکو و سازمان جهانی گردشگری، ایران به دلیل سبقه تاریخی و تمدنی چند هزار ساله و برخورداری از مواهب طبیعی، میراث فرهنگی و آثار ارزشمند ایرانی - اسلامی در ادوار مختلف، با ظرفیت مثال زدنی خود می تواند جزو 10 کشور اول جهان به لحاظ ورود گردشگر باشد در حالی که آمارهای رسمی حاکی از آن است که سهم کشورمان از حدود 800 میلیارد دلار گردش اقتصادی سالانه صنعت توریسم در جهان، کمتر از یک دهم درصد است. این سهم ناچیز نشان دهنده آن است که صنعت گردشگری نتوانسته به عنوان یک عامل توسعه اقتصادی و معرفی ایران به عنوان یک کشور توریستی و فرهنگی نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوردر سخنرانی های پیش از انتخابات گفته بود: مجموعه محاسبات نشان می دهد اگر ما بتوانیم در طول یک سال 10 میلیون گردشگر وارد کشور کنیم، 13.6 میلیارد دلار درآمد کسب می کنیم و این مجموعه گردشگر چهار میلیون شغل ایجاد می نماید.

وی پس از پیروزی در انتخابات نیز همچنان بر اهمیت این صنعت و تاثیر آن بر اقتصاد کشور تاکید نمود و در دیدارهایش با رهبران کشورهای همسایه همچون روسیه، ترکیه، عراق، پاکستان، افغانستان، قزاقستان و بعضی از کشورهای منطقه مانند لبنان و تاجیکستان موضوع توریسم را مورد توجه قرار داد تا اینکه با حصول توافق هسته ای با 1+5، فصل جدیدی در روابط بین المللی ایران و جهان شروع شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 700

به "پروژه ای که اقتصادگردشگری ایران را تکان می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه ای که اقتصادگردشگری ایران را تکان می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید