پیوند ورزش و تعهد با رویکرد داوطلب محوری، مشارکت مردمی حلقه گمشده

به گزارش مالکوم، دستیابی به صندلی شایسته در عرصه داخلی و بین المللی علاوه بر پر کردن چاله های معیشتی و اجتماعی، به توسعه ورزش در تمامی محورهای آن نیز احتیاج دارد.

پیوند ورزش و تعهد با رویکرد داوطلب محوری، مشارکت مردمی حلقه گمشده

توجه به داوطلبین ورزشی در کنار بهره گیری از توانایی های بخش خصوصی به عنوان محوری ترین برنامه کشورهای پیشرفته دنیا معرفی شده تا با توجه به تدوین آئین نامه ها و دستورالعمل های لازم دولت نقش نظارتی به پیشبرد برنامه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی داشته باشد و ذهن خلاق، توانا و تصمیم ساز مردم که غالبا از قشر جوان هستند، در پیشبرد امور ایفای نقش کند.

آنچه که موجب جذابیت و زیبایی های دوچندان رویدادهای ورزشی می گردد، در کنار تنوع و زیبایی رشته های ورزشی حضور نیروهای داوطلبی است که بدون چشمداشت و تنها از روی علاقه در برنامه های مختلف حضور می یابند.

نیروهای داوطلب که ارکان یاریگر مجموعه های ورزشی هستند، علاوه بر مزایای متعدد اقتصادی و اجتماعی که در دل خود گنجانده اند، عامل رونق بخشی به انگیزه های نوع دوستانه و فداکاری در بین آحاد مختلف مردم نیز خواهند شد.

گره زدن ورزش و تعهد با رویکرد داوطلب محوری

رئیس هیئت ورزش های همگانی استان اردبیل در این خصوص در مصاحبه با مالکوم گفت: بدون شک داوطلبان مردمی موتور محرک ورزش کشور بوده و از آنان به عنوان بازوان اجرایی توسعه و ارتقای ورزش یاد می گردد.

مرتضی تاج مهر ادامه داد: جذب داوطلبان در ورزش همگانی از اهمیت دوچندانی نسبت به سایر بخش ها برخوردار است، چرا که ابعاد این بخش از ورزش بسیار فراگیرتر از حوزه قهرمانی است.

وی ادامه داد: نخبگان علمی و پژوهشگران جامعه می بایست با فراوری علم و ارائه راهکارهای طلایی در ایجاد انگیزه در بین ورزش دوستان و مشارکت در اجرای برنامه ها و جشنواره های مختلف ورزشی و فرهنگی و تحقق اهداف عالی ورزش قهرمانی و همگانی کوشا باشند.

رئیس هیئت ورزش های همگانی استان اردبیل پیاده سازی برنامه های داوطلبان ورزشی را از حلقه های مفقوده ورزش استان دانست و افزود: با تقویت کمیته داوطلبان ورزشی هیئت ورزش های همگانی در اردبیل به دنبال ایجاد طرحی نو در بخش های مختلف خواهد بود.

دورنمایی از موفقیت با همبستگی اجتماعی

رئیس کمیته داوطلبان ورزشی هیئت ورزش های همگانی استان اردبیل نیز بر این اعتقاد است که تمامی بخش های ورزشی با تدوین منشور اخلاقی و اجرایی، بومی سازی رشته ها و ارائه الگوهای ایرانی به فدراسیون های دنیای در کنار افزایش جلب مشارکت های مردمی اقدامی ماندگار در ورزش منطقه به یادگار خواهند گذاشت.

علی تقی زاده اعلام کرد: داوطلبان ورزشی به افرادی اطلاق می گردد که به صورت آزادانه قسمتی از وقت، مهارت یا خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار ورزش قرار می دهند.

به گفته وی ورزش در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا بر داوطلب گرایی متمرکز شده و با بهره گیری از چنین نیروهایی راهنمایی برنامه های ورزشی به سمت کیفی سازی خواهد رفت.

رئیس کمیته داوطلبان ورزشی هیئت ورزش های همگانی استان اردبیل نیروی انسانی متخصص و کارآزموده را از سرمایه های مهم اجتماعی دانست و ادامه داد: نهضت داوطبی به عنوان شاخصی برای ارزیابی همبستگی اجتماعی شهروندان معرفی می گردد.

وی اضافه نمود: داوطلبی یک نوع فرایند دوسویه میان افراد و ارگان های دولتی یا علمی بوده که در آن هم افراد و هم مجموعه های خدماتی از پشتیبانی های داوطلبان سود می برند.

جای خالی فعالیت های داوطلبانه در ورزش کشور

رئیس کمیته مشاوران ورزشی هیئت ورزش های همگانی استان اردبیل نیز در این خصوص در مصاحبه با مالکوم شرح داد: امروزه برگزاری رویدادهای بزرگ ورزشی مورد توجه بسیاری از کشورها بوده چرا که این قبیل رویدادها می تواند مسیر توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را نیز تغییر دهد.

محمد پورپناهی بیان کرد: برگزاری مسابقات مختلف ورزشی علاوه بر ایجاد شور و نشاط و توجه به زیرساخت های مناسب برای آیندگان، در افزایش غرور ملی نیز یاری خواهد نمود و داوطلبان ورزشی یکصدا در کوشش برای دستیابی هر چه سریع به این اهداف هستند.

به گفته وی یکی از مهمترین شاخص های برگزاری موفق یک رویداد بزرگ ورزشی استمداد دریافت از جامعه به شکل فعالیت های داوطلبانه است.

پورپناهی نیروهای داوطلب را یکی از ارکان اصلی ارائه خدمات در سازمان های ورزشی دانست و تأکید کرد: مشارکت مردم در انجام فعالیت های داوطلبانه تنها معطوف به امور ورزشی نبوده و در این خصوص شاهد فعالیت های گسترده ای در بخش هایی همچون دنیاگردی، آموزش و پرورش، مؤسسات مذهبی، سیاسی، رفاهی، هنری، علمی و بهداشت و سلامت نیز هستیم.

محدودیت هایی که رنگ دیگری دارند

مدرس کارگاه آموزشی داوطلبان ورزشی استان اردبیل ادامه داد: فعالیت های داوطلبانه یک نوع کار گروهی برای بهبود عملکرد مؤثر افراد بوده که تنها با عنصر صداقت، شناخت اعضا و عملکرد مؤثر افراد پیش می رود.

پورپناهی افزود: عدم توجه به منافع شخصی، پر کردن اوقات فراغت، تجربه قرارگیری در محیط جدید، خدمت رسانی به جامعه با تعهدپذیری مناسب، فرصت تصحیح مهارت های قبلی، دستیابی به اعتماد به نفس و کسب تجربه از دیگر دلایل گرایش به این قبیل از فعالیت هاست.

به گزارش مالکوم، در کنار مزایایی که برای داوطلبان ورزشی درنظر گرفته شده، این قبیل افراد با محدودیت هایی نیز دست به گریبان هستند؛ هزینه و مسائل ایاب و ذهاب، محدودیت های جغرافیایی و طی مسافت زیاد برای حضور در مراسم، تأکید بر احتیاج به برخورداری از افراد دارای مدارک تحصیلی بالا، عدم آگاهی های لازم به هنگام داوطلب شدن و استرس های حاصل از آن از جمله مهمترین محدودیت های این حوزه است.

از سویی دیگر در این گروه ها خودجوش بودن اعضا و روحیه خیرخواهانه که هیچگونه وابستگی به تشکل های سیاسی و سودای پست و مقام نیز در آن دیده نمی گردد زمینه خدمت رسانی بی منت به مردم را فراهم می نماید و در این میان نقش مسئولان مرتبط با انجام یک برنامه ریزی مناسب برای بهره مندی هر چه مطلوب تر از منبع عظیم انسانی بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 فروردین 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 96

به "پیوند ورزش و تعهد با رویکرد داوطلب محوری، مشارکت مردمی حلقه گمشده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوند ورزش و تعهد با رویکرد داوطلب محوری، مشارکت مردمی حلقه گمشده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید