کرونا ترمز قیمت خودرو در بازار ایران را کشید؟ کرونا به جان بازار خودرو افتاد

به گزارش مالکوم، خبرنگاران: ویروس کرونا که از هفته گذشته رسما ورودش به ایران تایید شد، به جان بازار خودرو نیز افتاد.

کرونا ترمز قیمت خودرو در بازار ایران را کشید؟ کرونا به جان بازار خودرو افتاد

کرونا به جان بازار خودرو افتاد

به گزارش خبرنگاران بنابه گفته فعالان بازار، طی هفته جاری و پس از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، خرید و فروش خودرو افت نموده، چه آنکه مراجعه شهفرایندان حتی برای تعویض پلاک نیز کاهش داشته است. از چهارشنبه گذشته که خبر ورود کرونا به ایران اعلام شد، بسیار از شهفرایندان به توصیه وزارت بهداشت، پیشگیری را در دستور کار قرار داده اند تا با رعایت هرچه بیشتر بهداشت فردی، خود را از ابتلا به این ویروس در امان نگه دارند. ازآنجاکه پی در پی توصیه می گردد شهفرایندان تا حد امکان در منازل خود بمانند و بیرون نیایند، مراجعه به بازار خودرو نیز کاهش یافته و بنابراین تقاضا فرایند نزولی پیدا نموده است.

آن طور که فعالان بازار می گویند، بسیاری از شهفرایندان خرید و فروش خودرو را به دلیل آنکه احتیاج به حضور فیزیکی در بنگاه ها و دفترخانه ها دارد، متوقف نموده و بعضی حتی برای انجام امور مربوط به شماره گذاری خودروهای خود نیز مراجعه نمی نمایند. به گفته آنها، در کنار این موضوع، رشد شدید قیمت ها نیز عامل دیگری در کاهش تقاضا به شمار می رود که سبب شده خیلی ها عملا توان خرید در بازار نداشته باشند. در مجموع گفته می گردد قیمت خودروهای داخلی اندکی افت داشته، هرچند هنوز به دوران قبل از شروع توفان گرانی بازنگشته است.

از حدود یک ماه پیش، موج جدید رشد قیمت در بازار خودرو شروع و اگرچه در مقاطعی متوقف یا کند شد، با این حال در مجموع رکوردهایی جدید در بازار به ثبت رسید. گفته می گردد فرایند عرضه محصول از سوی خودروسازان نیز همچنان نسبتا ضعیف است و واکنش ضدکرونایی مشتریان نیز به نوعی تبدیل به توفیق اجباری برای شرکت های خودروساز شده است. در حال حاضر هیچ خبری مبنی بر تعطیلی موقت خطوط فراوری خودروسازان و قطعه سازان در راستای پیشگیری از ابتلای کارکنان آنها به کرونا منتشر نشده و ظاهرا فراوری نیز فرایندی عادی دارد. از آنجا که خودروسازان کلی تعهدات معوق داشته و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اصرار به رشد فراوری دارد، بعید به نظر می رسد اقدامی در راستای تعطیلی موقت خطوط فراوری خودروسازان و قطعه سازان (در راستای کاهش شیوع کرونا) انجام گردد. این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا در چین، بسیاری از خطوط فراوری خودروسازان و قطعه سازان با تعطیلی موقت روبرو شد. این ویروس همچنین ضرر بزرگی به معاملات در بازار خودروی چین زد و فروش را با رکود کم سابقه ای روبرو کرد، زیرا بسیاری از شهفرایندان چینی ترجیح می دهند فعلا از منازل خود خارج نشوند.

در ایران هنوز آمار دقیقی درباره میزان افت معاملات خودرو منتشر نشده، اما آنچه تعیین است، خرید و فروش فرایندی کاهش داشته و دارد. قیمت ها نیز کمی کاهش پیدا نموده اند، هرچند تضمینی بابت پایدار ماندن این شرایط و ادامه نزول منحنی قیمت نیست. بنابر اخبار رسیده از بازار، در حال حاضر پراید در مدل 111 (هاچ بک) قیمتی برابر با 71 میلیون و 500 هزار تومان دارد که کاهش قیمت یک میلیون تومانی را نشان می دهد. پراید 131 هم که کاهش قیمت داشته، در مقطع فعلی 66 میلیون تومان قیمت دارد. فعالان بازار در خصوص تیبا نیز عنوان می نمایند قیمت این محصول در مدل معمولی (صندوقدار) به 77 میلیون تومان رسیده و مدل هاچ بک آن نیز 80 میلیون تومان به فروش می رسد. پژو 206 تیپ 2 نیز در حال حاضر قیمتی برابر با 106 میلیون تومان دارد و برای خرید تیپ 5 این محصول باید 125 میلیون تومان هزینه کرد. همچنین خرید پژو 206 صندوقدار نیز چیزی حدود 130 میلیون تومان آب می خورد و پژو 405 معمولی هم 96 میلیون تومان قیمت دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 762

به "کرونا ترمز قیمت خودرو در بازار ایران را کشید؟ کرونا به جان بازار خودرو افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ترمز قیمت خودرو در بازار ایران را کشید؟ کرونا به جان بازار خودرو افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید