کشف 2 شیء تاریخی حین عملیات گازکشی در دزفول

به گزارش مالکوم، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول از کشف دو خمره سفالی حین عملیات احداث خط لوله انتقال گاز برای منازل در بخش سردشت این شهرستان خبر داد.

کشف 2 شیء تاریخی حین عملیات گازکشی در دزفول

به گزارش مالکوم به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، حجت الله آریایی نیا در این خصوص توضیح داد: شرکت گاز شهرستان دزفول به منظور لوله گذاری گاز برای منازل روستای گوروی بخش سردشت، به حفر کانال در منطقه اقدام کرد که در اثر این حفاری دو عدد خمره سفالی تاریخی از دل زمین کشف شد.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به تاریخی بودن منطقه، شرکت گاز پیش از عملیات حفاری نباید از اداره میراث فرهنگی کسب مجوز می کرد؟ گفت: شرکت گاز فقط برای لوله کشی سراسری موظف به کسب مجوز از میراث فرهنگی است و باتوجه به این که عملیات گفته شده سراسری نبود و مربوط به لوله کشی گاز برای منازل بود، این استعلام را انجام نداد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در ادامه مطرح کرد: پس از کشف این دو خمره، عملیات انتقال گاز را توسط پایگاه حفاظت میراث فرهنگی دزفول و پاسگاه انتظامی سردشت چند روزی متوقف کردیم که پس از صحبت های اجرا شده با سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان و واحد حقوقی این اداره کل قرار بر این شد تا مجوز ادامه فعالیت شرکت گاز در این منطقه را تحت نظارت کارشناس میراث فرهنگی صادر کنیم.

وی اضافه کرد: بر همین اساس، کارشناس ما روزانه به عنوان ناظر در کنار کارگران شرکت گاز در محل عملیات حاضر است و با تهیه عکس و گزارش اداره میراث فرهنگی شهرستان را در جریان جزئیات عملیات قرار خواهد داد و بنا است چنانچه حین فعالیت اثری کشف شد، بلافاصله عملیات متوقف و مسئولان میراث فرهنگی به همراه هیئت همراه برای ثبت و ضبط اشیای اعزام شوند.

آریایی نیا با بیان این که براساس نظریه کارشناس اداره میراث فرهنگی دزفول قدمت دو خمره کشف شده مربوط به دوره اشکانی است اضافه کرد: اشیای مکشوفه طی صورتجلسه ای از پاسگاه سردشت به منظور بررسی تحویل گرفته و به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان منتقل شد تا گزارش کامل، جامع، مستند و مصور در خصوص آن آماده و ارائه شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 289

به "کشف 2 شیء تاریخی حین عملیات گازکشی در دزفول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 2 شیء تاریخی حین عملیات گازکشی در دزفول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید