یونکر: کاش پیش از همه پرسی برگزیت با دروغ های جانسون مقابله می کردیم

رئیس کمیسیون اروپا گفت کمپین حامی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در همه پرسی سال 2016 دروغ های زیادی گفت که باید با آن ها مقابله می شد.

یونکر: کاش پیش از همه پرسی برگزیت با دروغ های جانسون مقابله می کردیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا در آخرین روزهای کاری خود گفت، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در کمپین همه پرسی سال 2016 خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دروغ های زیادی گفته است.

به نوشته روزنامه گاردین، یونکر در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل، گفت از این که در سال 2016 با ادعاهای کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مقابله نکرده متأسف است.

وی اضافه نمود: دروغ های زیادی، از جمله توسط نخست وزیر فعلی، بوریس جانسون گفته شد و باید صدایی وجود می داشت تا با آن ها مقابله کند.

جانسون شخصاً طی این کمپین، سوار بر اتوبوسی قرمز رنگ در میان طرفدارانش می گشت که روی آن نوشته شده بود: بریتانیا هر هفته 350 میلیون پوند به اتحادیه اروپا می پردازد.

او و همکارانش در این کمپین با استفاده از دیگرهراسی و اسلام هراسی، عنوان می کردند اگر در اتحادیه اروپا بمانند و ترکیه نیز به این اتحادیه بپیوندد، کشورشان با سیل مهاجران ترک تبار به انگلیس روبرو خواهد شد.

در نهایت این کمپین توانست مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) را متقاعد کند سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دهند.

یونکر مقصر نتیجه این همه پرسی را سیاست مداران حامی ماندن در اتحادیه اروپا، به خصوص تونی بلر برشمرد. رهبر سابق حزب کارگر همیشه به اتحادیه اروپا به چشم یک پروژه مالی نگاه می کردند و از اتحادی سیاسی طفره می رفتند.

او تشریح کرد: اگر برای بیش از چهل سال به یک روایت بچسبید، غافلگیر نماینده نخواهد بود که مردم در زمان همه پرسی آن را به یاد بیاورند.

یونکر همچنین ملی گرایی احمقانه را تهدیدی برای اتحادیه اروپا توصیف کرد، به خصوص زمانی که احزاب حاکم از روی پوپولیست ها تقلید نمایند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 4 دی 1398 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 552

به "یونکر: کاش پیش از همه پرسی برگزیت با دروغ های جانسون مقابله می کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یونکر: کاش پیش از همه پرسی برگزیت با دروغ های جانسون مقابله می کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید