برترین زمان برای پیاده روی

به گزارش مالکوم، تحرک ما در زندگی پرشتاب و آپارتمانی امروز کم شده، سر ها داخل گوشی هاست و اهل تکاپوی زیاد نیستیم. تغذیه مان مثل قدیم مناسب نیست، البته گرانی و مشغله فراوان در مسائل مربوط به تغذیه بی تاثیر نیست. با این اوصاف ضرورت داشتن فعالیت بدنی مناسب، بیش از هر زمان دیگری احساس می گردد. این جاست که مانند قبل وقت ورزش، باشگاه و فعالیت های برنامه ریزی شده را نداریم، اما می توانیم هر روز بخشی از زمان مان را حین رفتن به محل کار، محل تحصیل، خرید های روزانه و... به پیاده روی اختصاص بدهیم؛ ساده ترین و کم هزینه ترین فعالیت ممکن که اگر در روز بین 45 تا 60 دقیقه و معادل 10 هزار قدم پیگیرش باشیم می تواند در هضم غذا، گردش خون، پیشگیری از اضافه وزن و پیامد های تلخ آن و خیلی چیز های دیگر به ما یاری کند، اما برترین وقت برای پیاده روی چه زمانی است؟

برترین زمان برای پیاده روی

صبح | افزایش سطح انرژی

قند خون در صبح به پایین ترین سطح خود می رسد. همین مسئله باعث می گردد که صبح زمان مناسبی برای پیاده روی باشد. اگر بین ساعات 7 تا 10 ورزش کنید، پمپاژ آدرنالین به خوبی صورت می گیرد و سطح انرژی افزایش می یابد. بعلاوه چرخه خواب و بیداری تنظیم می گردد و شما عادت می کنید در دیگر روز ها هم به همین روند سحرخیز بودن ادامه دهید. البته اگر صبح خیلی زود یعنی قبل از طلوع خورشید را انتخاب کنید، دمای بدن یک تا 3 ساعت قبل از بیدار شدن در پایین ترین حد خود قرار می گیرد و این کار باعث کاهش انرژی و جریان خون می گردد. در این حالت ماهیچه ها سرد و سفت هستند و بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. بهتر است قبل از پیاده روی کمی بدن خود را گرم کنید و حرکات کششی ملایم انجام دهید تا از آسیب های احتمالی هنگام پیاده روی سریع پیشگیری گردد.

ظهر | زمان محدود، اما بهبود عضله

اگر شغل کم تحرکی دارید، فواید ورزش در وسط روز برای شما می تواند این باشد که کمی فعالیت عضلات و مفاصل خود را بیشتر کنید و از سفت و خشک شدن آن ها بپرهیزید. پیاده روی جریان خون را در مغز افزایش می دهد و در نتیجه وقتی به محل کار باز می شد، بهتر خواهید توانست وظایف خود را انجام دهید. پیاده روی در میانه روز می تواند در کاهش استرس هم موثر باشد، اما مسائل هم وجود دارد که پیاده روی در وسط روز را چالش برانگیز می نماید. مثلا اگر زمان شما برای پیاده روی در بین کار کم باشد، ممکن است نتوانید حداقل بین 30 دقیقه تا یک ساعت پیاده روی کنید و از مزایای این ورزش برخوردار شوید.

شب | معضل آلودگی و فواید کاهش اشتها

سطح آلودگی هوا پس از غروب خورشید و قبل از طلوع خورشید بیشتر از دیگر مواقع است. در زمان شب آلاینده ها به سطح زمین نزدیک تر می شوند و خطراتی برای سلامتی به وجود خواهد آمد. اگر مدام بعد از غروب آفتاب ورزش کنید، ممکن است در درازمدت دچار مسائل تنفسی و اختلالات ریوی شوید. پیاده روی عصرگاهی بعد از اتمام کار و مشغله های روزمره ایده خوبی است. اگر هنگام عصر پیاده روی کنید، ممکن است اشتهای شما منحرف گردد و کاهش یابد و این کار برای لاغری می تواند بسیار مفید باشد. البته اگر خیلی گرسنه باشید و پیاده روی شدید انجام دهید ممکن است کاهش اشتها اصلا برای شما اتفاق نیفتد. پیاده روی بعد از شام همراه با خانواده هم ایده خوبی است.

بعلاوه بعد از آن خواب بهتری را تجربه خواهید کرد. با این اوصاف اگرچه پیاده روی در زمان صبح بیش از هر زمان دیگری توصیه می گردد، اما کارشناسان بر این باورند که در نهایت برترین زمان پیاده روی را باید هر شخص خودش با در نظر گرفتن شرایطش انتخاب کند. زمان و ساعتی از روز را برای پیاده روی انتخاب کنید که در روز های بعد نیز بتوانید باز هم در همان ساعت پیاده روی خود را انجام دهید. یعنی یک روال منظم برای انجام پیاده روی روزانه داشته باشید.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرارو
انتشار: 21 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1402 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2161

به "برترین زمان برای پیاده روی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین زمان برای پیاده روی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید