تصویر خروج جت پلاسما از سیاهچاله ثبت شد

به گزارش مالکوم به نقل از انگجت، در مرکز بیشتر کهکشان ها یک سیاهچاله وجود دارد. هرچند بسیاری از جنبه های این اجسام آسمانی مرموز است اما معین شده آنها مقدار انبوهی انرژی و ماده را می بلعند. این فرایند یک صفحه یکپارچه از پلاسما می سازد اما گاهی اوقات پلاسما از قطب های مغناطیسی سیاهچاله با سرعت نور بیرون می جهد.

تصویر خروج جت پلاسما از سیاهچاله ثبت شد

محققان با یاری تلسکوپ ایونت هورایزن تصویر یکی از جت های پلاسما را با دقت و جزئیاتی بی سابقه ثبت نموده اند. این تصویر به دانشمندان یاری می نماید به درک بهتری از شیوه تشکیل سیاهچاله ها و بلعیده شدن انرژی و مواد توسط آنها برسند.

در این تصویر یک شی درخشان بیضی شکل دیده می گردد که به عقیده کارشناسان صفحه یکپارچه سیاهچاله است. علاوه بر آن جریانی تیره تر از فوران انرژی از سیاهچاله دیده می گردد. این جت پلاسما به سمت زمین است. به همین دلیل دانشمندان بهتر می توانند آن را آنالیز نمایند.

پیش از این محققان تصویری از کهکشان M87 در طیف رنگی قابل آنالیز ثبت نموده اند. اما عکس فعلی پدیده خروج جت پلاسما از سیاهچاله را با نور مادون قرمز نشان می دهد. این بدان معنا است که ستاره شنان بهتر می توانند میزان گرمای ماده اطراف سیاهچاله را آنالیز نمایند.

جت پلاسمایی که در این تصویر ثبت شده با سرعت 0.995 بار بیشتر از سرعت نور حرکت می نماید. جالب آنکه این جت با زاویه ای عجیب پرتاب می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 868

به "تصویر خروج جت پلاسما از سیاهچاله ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر خروج جت پلاسما از سیاهچاله ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید