هابل کهکشان تازه ای را شکار کرد، عکس

به گزارش مالکوم، دیجیاتو نوشت: فاصله ESO 300-16 با کهشکان راه شیری 29 میلیون سال نوری است و این دو کهکشان از نظر ساختاری متفاوت هستند.

هابل کهکشان تازه ای را شکار کرد، عکس

ناسا تصویری از تلسکوپ فضایی هابل را منتشر نموده است که در آن شاهد یک کهکشان نزدیک به نام ESO 300-16 هستیم که دانشمندان آن را به عنوان ابر درخشان توصیف نموده اند.

برخلاف کهکشان راه شیری که یک نوع کهکشان مارپیچی محسوب می گردد و بازوهای مارپیچی از مرکز آن بیرون آمده اند، ESO 300-16 یک کهکشان نامنظم است، زیرا شکل واضح و مشخصی ندارد و بیشتر شبیه به پراکندگی ستاره ها به نظر می رسد. ستارگان این کهکشان به شکل حباب های نرمی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و در فاصله نزدیک به 29 میلیون سال نوری از ما در جهت صورت فلکی جوی (Eridanus) قرار گرفته است.

کهکشان ESO 300-16 از دید هابل

دانشمندان هابل در بیانیه خود شرح می دهند: این ازجمله رصدهایی است که هدف آن ها شناخت همسایگان کهکشانی ماست. هابل حدود سه چهارم از کهکشان های شناخته شده را در حدود 10 مگاپارسک زمین با جزئیات کافی رصد نموده است تا درخشان ترین ستاره های آن ها را پیدا کند. با این حال، تیمی از ستاره شناسان پیشنهاد نموده اند که از فاصله های کوچک در برنامه رصدی هابل برای رصد یک چهارم به جای مانده کهکشان های اطراف ما استفاده نمایند.

پروژه هابل تمام کهکشان های نزدیک شناخته شده نام دارد و هدف آن به حداکثررساندن زمان رصد تلسکوپ فضایی است. زمان موضوع بسیار مهمی برای پروژه های هابل محسوب می گردد و به همین علت، ستاره شناسان برای مشاهدات خود باید از قبل دلایل و روش درست ومشخصی ارائه نمایند. بااین حال، فاصله های کوچکی در برنامه زمانی رصدهای هابل وجود دارد. این فاصله ها برای مثال شامل زمانی می گردد که تلسکوپ باید برای مشاهده نقاط مختلف جابه جا گردد.

محققان از این فاصله های زمانی که حدود 2 تا 3 درصد از برنامه هابل را شکل می دهند استفاده می نمایند تا مشاهدات کوچک تری مانند پروژه تمام کهکشان های نزدیک شناخته شده را انجام دهند. تا به امروز در طول این پروژه، مجموعه تصاویری از همسایگان کهکشانی ما، از جمله کهکشان شبح وار NGC 6684، کهکشان مبهم LEDA 48062 و کهکشان کوتوله UGCA 307 منتشر شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 شهریور 1402 بروزرسانی: 5 شهریور 1402 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2205

به "هابل کهکشان تازه ای را شکار کرد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هابل کهکشان تازه ای را شکار کرد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید