چنگال عقاب ها، قدیمی ترین جواهر اروپا

به گزارش مالکوم، چنگال عقاب ها به عنوان نخستین ابزاری که به عنوان جواهر و نوعی زیورآلات توسط نئاندرتال ها و مردمان اروپایی جنوبی در 40 تا 120 هزار سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته، شناخته شده است. حالا محققان به شواهد جدیدی از استفاده چنگال عقاب در شبه جزیره ایبری دست یافته اند.

چنگال عقاب ها، قدیمی ترین جواهر اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انشنت اوریجینز، کشف چنگال های عقاب متعلق به دوران نئاندرتال ها در شبه جزیره ایبری توسط محققان موسسه تکامل آفریقا (IDEA)، از دو جهت حائز اهمیت است؛ نخست این که چنگال عقاب کشف شده مدرن ترین اثر کشف شده در نوع خود است که توسط نئاندرتال ها مورد استفاده قرار گرفته و دوم اینکه این نخستین چنگال عقاب متعلق به دوران نئاندرتال ها است که در شبه جزیره ایبری کشف می گردد. موارد ذکر شده به این معناست که چنگال های عقاب در مناطق جغرافیایی مختلفی توسط نئاندرتال ها به عنوان جواهر مورد استفاده می گرفتند و به این ترتیب باید تغییراتی در محدودیت های جغرافیایی پیشین مشخص شده برای استفاده از این نوع زیورآلات ایجاد گردد.

آنتونیو رودریگرز سرپرست محققان موسسه تکامل آفریقا بیان نمود: نئاندرتال ها از اواسط دوران پارینه سنگی از چنگال عقاب به عنوان ابزارهای نمادین از جمله آویزه های گردنبند استفاده می کردند.

آنچه که محققان اخیرا در غاری واقع در شبه جزیره ایبری کشف کردند، بقایای استخوان های نوعی عقاب اسپانیایی (شاه باز اسپانیایی) است که به 39 هزار سال گذشته تعلق دارد و با توجه به نشانه های باقی مانده بر روی آن می توان دریافت که در گذشته به عنوان آویز گردنبند مورد استفاده قرار می گرفته است.

به گفته محققان، چنگال های عقاب ها قدیمی ترین شیئی بودند که به عنوان لوازم زینتی در اروپا مورد استفاده قرار می گرفتند و قدمت این لوازم حتی از صدف هایی که توسط انسان های خردمند در آفریقای شمالی مورد استفاده قرار می گرفتند نیز بیشتر است.

ایندیپندنت نیز نوشت: از آنجایی که این دست اکتشافات بسیار نادر هستند، باستان شناسان برای مدت های طولانی بر سر این موضوع که چیزی به عنوان فرهنگ نمادین در دوران نئاندرتال ها وجود نداشته بحث می کردند اما نویسنده ژورنال علمی پیشرفت های علم معتقد است، اکتشاف اخیر را می توان شواهدی برای وجود ظرافت در گونه نئاندرتال ها در نظر گرفت.

محققان از کامپیوترهای سه بعدی برای آنالیز نحوه تراش دادن و از روش مشخص قدمت رادیوکربنی برای مشخص قدمت چنگال عقاب کشف شده استفاده کردند و بر اساس نتایج حاصل شده، آنتونیو رودریگرز معتقد است این جنگال عقاب می تواند بقایای آخرین گردنبندی باشد که توسط نئاندرتال ها ساخته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 489

به "چنگال عقاب ها، قدیمی ترین جواهر اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چنگال عقاب ها، قدیمی ترین جواهر اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید