آیا گاف مهندس روسی کار دست ایستگاه فضایی داده است؟

به گزارش مالکوم، ناسا و روسکاسموس بعد از گذشت دو هفته از پدید آمدن نشتی هوا در کپسول TMA فضاپیمای سایوز که به ایستگاه بین المللی فضایی متصل است، بیانیه مشترکی منتشر کردند که شایعات را قوت بخشیده است.

آیا گاف مهندس روسی کار دست ایستگاه فضایی داده است؟

به گزارش مالکوم و به نقل از گیزمگ، آژانس فضایی آمریکا(ناسا) و آژانس فضایی روسیه(روسکاسموس) بیش از دو هفته پس از اینکه یک نشت هوا در یک کپسول TMA فضاپیمای سایوز(Soyuz) متصل به ایستگاه بین المللی فضایی(ISS) به وجود آمد، یک بیانیه مشترک صادر نموده اند.

انتشار این بیانیه نشان می دهد که دو سازمان به یکدیگر و همچنین به خدمه ایستگاه اعتماد کامل دارند و تحقیقات به خوبی در دست اقدام است و ISS به طور معمول به فعالیت خود ادامه می دهد.

این بیانیه در پی تحولات ناشی از کشف افت فشار در ایستگاه فضایی در تاریخ 29 اوت منتشر گردیده است که در نهایت به کشف حفره ای دو میلیمتری در ماژول مداری کپسول TMA سایوز موسوم به MS-09 / 55S منجر شد که یکی از دو فضاپیمای سایوزی است که برای رفت و آمد خدمه از زمین استفاده می گردد.

این نشت ابتدا به برخورد یک ریزشهاب سنگ مربوط دانسته شد، اما گزارش های بعدی در رسانه های خبری روسیه و اظهاراتی از قول دیمیتری راگوزین رئیس روسکاسموس نشان داد که این حفره در واقع توسط یک تکنسین، هنگامی که سفینه بر روی زمین بوده ایجاد گردیده که به طور تصادفی، نقطه اشتباهی را دریل نموده و سعی نموده تا اشتباه خود را با چسب بپوشاند!

این گزارشات و دیگر گزارش های متناقض منجر به انتشار موجی از شایعات در اینترنت شد مبنی بر این که این حفره به قصد خرابکاری عمدی ایجاد و باعث گردیده است که سپر ریزشهاب سنگ فضاپیما به خطر بیافتد و حتی ممکن بود جان یکی از دو فضانورد آمریکایی مستقر در ایستگاه فضایی تهدید گردد.

اما در بیانیه مشترک روسیه و آمریکا، بدون اشاره مستقیم به این شایعات بیان گردیده است که جیم برایدنستاین رئیس ناسا و دیمیتری راگوزین رئیس روسکاسموس در یک کنفرانس تلفنی در تاریخ 12 سپتامبر به بحث در مورد حادثه نشت هوا پرداخته اند.

روس ها تایید نموده اند که در حال اجرا و دنبال کردن تحقیقاتی درباره سایوز هستند و هر دو آژانس فضایی تا اتمام تحقیقات و اعلام نظر کمیسیون مربوطه، از هرگونه اظهار نظر در مورد علت ایجاد حفره خودداری می نمایند.

برایدنستاین و راگوزین قرار است دهم اکتبر در سایت فضایی بایکنور قزاقستان دیدار نمایند تا از نزدیک، شاهد ارسال نیک هاگ فضانورد آمریکایی و الکسی اووچنین فضانورد روسی توسط فضاپیمای سایوز به ایستگاه بین المللی فضایی باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 46

به "آیا گاف مهندس روسی کار دست ایستگاه فضایی داده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گاف مهندس روسی کار دست ایستگاه فضایی داده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید