بازار برندهای ایرانی گرم شده است

به گزارش مالکوم، تهران (پانا) -یک زمانی جنس ایرانی بد بود. الان بقیه بد هستند و جنس ایرانی خوب. این جملات یکی از فروشندگان لوازم خانگی امین حضور است. لوازم خانگی از آن دسته کالاهایی است که از سال 97 بعد از شروع تحریم ها عملا قیمت هایش به طور افسارگسیخته ای افزایش یافت. به شهادت آمارها قیمت لوازم خاگی در سه سال گذشته بالای 300 درصد رشد داشته است. با خارج شدن نمایندگی برندهای معروف شرقی مثل سامسونگ و ال جی نرخ محصولات این برندها چنان افزایش یافت که به گفته کسبه عملا فروش شان به صفر رسید؛ اما ظاهرا این شرایط برای همه برندها نیست. برندهای ایرانی که چندسالی است فرصت تنفس پیدا کرده اند، حالا تقاضای زیادی دارند. قیمت مناسب و کیفیت قابل قبول دو عامل اصلی افزایش تقاضای برندهای ایرانی است؛ تقاضایی که با خرید بیشتر و استفاده از آنها ظاهرا بین مردم جا افتاده است.

بازار برندهای ایرانی گرم شده است

روزنامه شرق در گزارشی نوشته است: سه راه امین حضور. زمین از باران صبح خیس است و هوا خنک. مغازه ها تازه کرکره را بالا کشیده اند و هر فروشنده ای مشغول کاری است؛ یکی تمیزکردن مغازه و دیگری چانه زدن با مشتری. محمد که جوانی است حدودا 30 ساله با موهایی پرپشت و جثه ای تنومند درباره تمایل مردم به برندهای ایرانی با لحن شوخی می گوید: یک زمانی جنس ایرانی بد بود. الان بقیه بد هستند و جنس ایرانی خوب. محمد همان طور که فاکتورهای روی میزش را مرتب می کند می گوید: از زمان تحریم ها که برندهایی مثل سامسونگ و ال جی کم شد و قیمت ها بالا رفت تمایل مردم به برندهای ایرانی بیشتر شد. هرچه هم بیشتر استفاده کردند بیشتر بین مردم جا افتاد. او به یکی از تلویزیون های روشن فروشگاه که ایرانی است اشاره می کند: قیمت این تلویزیون 10 میلیون تومان است؛ اما اگر تلویزیون با همین مشخصات از برند سامسونگ یا ال جی قیمت کنید نزدیک 20 میلیون تومان است. آن هم اگر پیدا شود. جست وجوی ما در خیابان امیرکبیر نشان می دهد بین تلویزیون ال جی با گلدیران یا سام سرویس و سامسونگ اختلاف قیمت درخور توجهی وجود دارد. برای مثال تلویزیون 50 اینچ سام 15 میلیون تومان قیمت خورده؛ درحالی که فروشنده ادعا می کند تلویزیون سامسونگ اصل را می تواند با 25 میلیون تومان برای خریدار تهیه کند. به نظر می رسد با عدم واردات برندهای معروف شرقی و افزایش قیمت بی سابقه این محصولات، برندهای ایرانی بهتر توانسته اند خودشان را نشان بدهند. یکی دیگر از فروشندگان خیابان امیرکبیر هم با این گزاره موافق است: وقتی قیمت تلویزیون سامسونگ 34 اینچ برندی مثل ال جی تا 10 میلیون تومان با همان نمونه در برند ایکس ویژن یا تی سی ال اختلاف قیمت داشته باشد، نمی توان گفت چرا مشتری آن را می خرد. مشتری به کیفیت فکر می کند؛ اما به جیبش هم نگاه می کند؛ همه می دانند که ماژول تلویزیون تنها در اختیار پنج کشور جهان است؛ پس اگر ماژول با کیفیتی خریداری کنید، دیگر نام برند و کشور سازنده مهم نیست. تلویزیون های تی سی ال و ایکس ویژن هم همین است، به لحاظ کیفیتی تفاوتی با سامسونگ و ال جی ندارند. تفاوت آنها در برنامه جانبی یا همان هوشمند بودن است. این صحبت های مرد میانسالی است که یکی دیگر از فروشندگان این راسته است. شهریار درباره کیفیت برندهایی مثل ایکس ویژن، الیو یا اسنوا در بازار لوازم خانگی می گوید: فقط در بازار کشور ما مردم این همه به برند اهمیت می دهند وگرنه همه کالاها استانداردهای لازم را دارند وگرنه اصلا وارد نمی شدند. نمی گویم کیفیت این محصولات مثلا به سامسونگ می رسد؛ اما قیمت برندهایی مثل سامسونگ و ال جی خیلی غیرمنطقی شده است و تقاضای بازار بیشتر به سمت برندهای تازه تمایل پیدا کرده است؛ مخصوصا الان که همه برندهای محصولات را گارانتی می کنند.

لوازم یدکی در دسترس

فروشنده دیگری که در مغازه ایستاده و صفحه گوشی را بالا و پایین می کند، معتقد است بازار لوازم یدکی محصولات باعث شده برندهای ایرانی بیشتر دیده شوند. به گفته حسام لوازم یدکی برندهای مختلف بازار همه یکی است. برای مثال لوازم یدکی که برای تلویزیون های سام استفاده می شود برای گلدیران هم استفاده می شود و فرقی نمی کند . خبرنگار ما به طور مستقل نمی تواند این گزاره را تأیید کند؛ اما بسیاری از فعالان بازار معتقدند تحریم ها سبب شده کانال های واردات یدکی لوازم خانگی به شدت کاهش پیدا کند. همین طور خبر و تصویر مونتاژ دستی تلویزیون با لوازم یدکی بی کیفیت و دست دوم مدتی در شبکه های مجازی دست به دست می چرخید. حسام همان طور که داخل مغازه می رود و به سمت میزش می رود، تأکید می کند که فقط جنس های ایرانی با لوازم یدکی خودشان در بازار فروخته می شوند. حسام در پاسخ به این سؤال که آیا ذائقه خرید لوازم خانگی مردم تغییر کرده است می گوید: صددرصد. قبلا در همه خانه ها وسایل یکی، دو تا برند بود؛ اما با وجود تنوع برندی که الان در بازار هست، نمی توانیم بگوییم بازار در انحصار برند خاصی است. این فروشنده درباره خدمات گارانتی وسایل خانگی برندهای ایرانی هم با همان لبخند می گوید: الان شرکت های گارانتی همه برندها را پوشش می دهند. از همان شرکت های گارانتی هم سؤال کنی اثبات می شود که لوازم یدکی برندهای ایرانی در بازار بیشتر از برندهای دیگر پیدا می شود. حتی باکیفیت تر. لوازم یدکی برندهای ایرانی هم در دسترس هستند و هم قیمت مناسب تر و متعارف تری دارند؛ به طوری که رقابت در این حوزه بیشتر شده است مثلا یکی از عوامل فروش بیشتر لوازم خانگی برندهای ایرانی این است که حالا ضمانت معتبر دارند و این شرکت های ضمانت دهنده در عرض سه ساعت کار نصب را انجام می دهند.

تلویزیون چند؟

اگر قصد خرید تلویزیون دارید، مشاهدات میدانی ما از محله امین حضور نشان می دهد تلویزیون 50 اینچی ایرانی را می توانید با حدود 15 میلیون تومان خریداری کنید؛ در حالی که تلویزیون سامسونگ با همین مشخصات بالای 20 میلیون تومان است. البته اختلاف بین قیمت این برندها با برندهایی مثل سامسونگ و ال جی به شدت زیاد است. اگر به تلویزیون کوچک تری نیاز دارید می توانید نمونه 34 اینچی برند های ایرانی را با حدود 10 میلیون تومان و تا هشت میلیون تومان خریداری و تهیه کنید. مشاهدات میدانی ما از بازار لوازم خانگی حاکی از افزایش تمایل مردم به برندهای ایرانی است؛ برندهایی که به گفته فروشندگان حداقل از لوازم یدکی آن خیالت راحت است.

گزارش از بسیم لاله

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1928

به "بازار برندهای ایرانی گرم شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار برندهای ایرانی گرم شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید