در محفل های کتابخوانی اجازه دهیم بچه ها بحث را به نتیجه برسانند

به گزارش مالکوم، سارا جمیل در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در خوزستان، ضمن تاکید بر لزوم ایجاد فضایی شاد و جذاب برای کتابخوانی بچه ها و نوجوانان بیان می نماید: بچه ها و نوجوانان از حضور در فضاهای شاد و پرانرژی لذت می برند بر همین اساس یک تسهیل گر باید کوشش کند با تنوع بخشیدن به فضای کتابخوانی، شرکت بچه ها در جلسات نقد و آنالیز به صورت دوسویه و برجسته کردن و مهم شمردن نقطه نظرها، به تدریج آنان را به کتابخوانی جذب کند.

در محفل های کتابخوانی اجازه دهیم بچه ها بحث را به نتیجه برسانند

وی که تسهیل گر سه باشگاه کتابخوانی فردوسی، چم سوز و کتاب باز است، می افزاید: ادبیات دارای چهار بعد عاطفی، رفتاری، ارزشی و مذهبی است و فعالان و کنشگرانی که در این حوزه فعالیت می نمایند، باید از بین این ویژگی ها توجه و اولویت شان را بیشتر بر روی بعد عاطفی قرار دهند.

این مدرس شاهنامه خوانی و نقالی برای بچه ها، درخصوص برگزاری دوره های شاهنامه خوانی اضافه می نماید: با توجه به احساسات قوی که بچه ها دارند، کوشش می کنیم با روش های جذاب همچون: جلب اعتماد بچه ها، اداره کلاس توسط خود بچه ها، نقش مدرس به عنوان راهنما، ترکیب کردن موسیقی در شاهنامه خوانی به علت سنگینی ابیات شاهنامه و استفاده از دیگر جلوه های بصری یادگیری شاهنامه را برای بچه ها و نوجوانان آسان تر کنیم.

این نویسنده و کارگردان نمایش کودک اندیمشکی ادامه می دهد: هدف ما این است که در شاهنامه خوانی قصه ها، نقل ها یی از شاهنامه و داستان هایی مثل گردآفرید که مورد علاقه زیاد دختران است، زال و سیمرغ و ضحاک را انتخاب کنیم که علاوه بر هیجان بالا نیز مناسب روحیه بچه ها باشند.

وی اضافه نمود: کوشش می کنیم بچه ها مان را با اساطیر سرزمین مادری آشتی داده تا از الگوبرداری قهرمان بیگانه دوری نمایند.

جمیل گفت: شیوع ویروس کرونا موجب شد که برنامه ها در فضای مجازی اجرا گردد اما با توجه به اینکه مناطق محروم دسترسی به فضای مجازی ندارند در صدد برآمدیم با رعایت پروتکل های بهداشتی بسته های فرهنگی شامل: بازی های فکری و سرگرمی، کتاب و اقلام بهداشتی برای بچه ها آماده نموده و درب منزل تحویل آنان دهیم.

این فعال ادبی کودک و نوجوانان شرح داد: والدین باید به دنبال کشف استعدادها و علاقه مندی بچه ها باشند و با برنامه ریزی مناسب سعی نمایند بچه ها را با فضاهای ادبی و فرهنگی همچون کتابخانه ها، فرهنگسراها، خانه نمایش و سینما آشنا نمایند تا بچه ها ضمن شناخت بتوانند سمت علاقه مندی هایشان بروند.

وی یادآور شد: در سال 98 بچه های شاهنامه خوان با همین سبک و ایده در نمایش شاهنامه خوانی توانستند مقام اول تئاتر را در استان خوزستان کسب نمایند و این امتیاز موجب شد که تعداد علاقه مندان به شاهنامه خوانی افزایش یابد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1045

به "در محفل های کتابخوانی اجازه دهیم بچه ها بحث را به نتیجه برسانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در محفل های کتابخوانی اجازه دهیم بچه ها بحث را به نتیجه برسانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید