راه چاره هایی شگفت انگیز برای عبور از چاله چوله های زندگی

به گزارش مالکوم، راه کارهایی برای دست یابی به موفقیت در زندگی وجود دارد که استفاده از آنها می تواند در سلامت افراد ثمربخش باشد.

راه چاره هایی شگفت انگیز برای عبور از چاله چوله های زندگی

به گزارش خبرنگار ، وسواس زیادی دارد، انواع داروهای گیاهی را می خرد و سعی می نماید بیش از حد مراقب غذا خوردن خود باشد، با دیدن تبلیغاتی برای زیبایی پوست سریعا آن محصول را خریداری می نماید و مراقب پوست خود است اما برخلاف این اخلاق وسواسی در ظاهر به رفتار خود اهمیت نمی دهد، نه تنها در سرکار بلکه در خانه حضور او را سخت می پذیرند و مدام با دیگران دعوا دارد، زمانی که از او می خواهند به پزشک مراجعه کند، می گوید مسئله ای ندارم و مگر من مریضم!.

رفتار او همینطور پیش می رود و بیشتر و بیشتر از جامعه دور می گردد، به حدی می رسد که دیگر کسی در اطرافش نیست و به شدت احساس تنهایی می نماید، اینجاست که به خود می گوید کاش به جای رسیدگی بیش از حد به ظاهرم رفتارم را بهتر می کردم و دچار بیماری سلامت روانی نمی شدم.

اگر وسواس فکری دارید این شربت طبیعی را مصرف کنید/ مهار بیش فعالی بچه ها با نسخه ای خانگی

فردی که سلامت روانی، جسمی و معنوی دارد، می تواند فعالیت اجتماعی کارآمدی داشته باشد و برای دیگران سازنده باشد. فردی که سلامت روان دارد فکری کارآمد دارد و احساس او برایش قابل کنترل است و می تواند در زندگی مفید و سازنده باشد.

هر آنچه احتیاج است از سلامت روان بدانید

سارا هاشم پور، متخصص اعصاب و روان، فلوشیپ سایکوسوماتیک در گفت وگو با خبرنگار درباره سلامت روان، اظهار کرد: سلامت دو تعریف دارد؛ یک تعریف منفی که خبر از نبودن بیماری می دهد و دوم تعریف مثبت یعنی چیزی فراتر از نبودن بیماری است.

این متخصص اعصاب و روان ادامه داد: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سلامت روان را می توان به صورت حالت بهینه خوب بودن جسمی، روانی، اجتماعی و نه فقط فقدان بیماری یا ناتوانی تعریف کرد؛ سلامت روان چیزی فراتر از نبود بیماری است.

هاشم پور اضافه کرد: اگر فردی سلامت روان داشته باشد، آسایش ذهن دارد، همچنین احساس توانمندی، رضایت، شناخت توانایی های خود و استفاده از حداکثر ظرفیت عقلی و هیجانی است و در نتیجه فرد می تواند با مسائل مختلف زندگی روبه رو گردد و در نتیجه از نظر عملکرد فردی، شغلی، روابطی و اجتماعی سازنده باشد و می تواند با دیگران مشارکت داشته باشد.

وسواس فکری عامل اصلی وسواس عملی است

به سلامت معنوی اهمیت دهید

وی تشریح کرد: متأسفانه در تمام جهان به سلامت روان به اندازه سلامت جسم اهمیت داده نمی گردد و شاید به این علت باشد که همه افراد آنچه که می بینند را بیشتر اهمیت می دهند .

این متخصص اعصاب و روان گفت: افرادی که به سلامت روان خود اهمیت می دهند معمولا افرادی هستند که از دید و تفکری بالاتر به زندگی نگاه می نمایند و در زندگی پیروز تر هستند. براساس مشاهدات در تمام جهان، بیشتر افراد به سلامت جسم، بیشتر از سلامت روان اهمیت دهند و فکر می نمایند اگر به سلامت روان اهمیت دهند؛ مبتلا به بیماری هستند.

هاشم پور در مورد تأمین سلامت روان فرد و جامعه دو راه چاره پیشنهاد داد و گفت: اولین قدم پیشگیری سطح اول است که در آن عوامل خطرساز را باید کنترل کرد و دوم آموزش مهارت های زندگی است که باید یاد گرفت. فرزندپروری یکی از این مهارت هاست که به افراد یاری می نماید تا از بروز بعضی بیماری ها جلوگیری کرد.

علت بروز وسواس چیست و چگونه درمان می گردد؟

این متخصص اعصاب و روان ادامه داد: پیشگیری از خصومت های خانوادگی، حمایت روانی در حوادث طبیعی می تواند جزو مواردی باشد که در پیشگیری سطح اول به افزایش سلامت روان یاری می نماید.

بیماریابی مهم در تشخیص سریع بیماری

وی اضافه کرد: وقتی بیماری به وجود آمد باید سریع شناسایی و درمان گردد. بنابراین بیماریابی، پیگیری، درمان و مراقبت از افراد در زمانی که به بیماری مبتلا شده اند، باعث می گردد ناتوانی و اختلال عملکرد به حداقل برسد.

این متخصص اعصاب و روان ادامه داد: سطح سوم پیشگیری زمانی است که بیماری ایجاد شده مقداری ناتوانی و اختلال عملکرد دارد اما به افراد یاری می نماید تا عملکرد به سمت بهینه درآید؛ بنابراین به افرادی که بیماری مزمن گرفتند، یاری می نماید که زودتر به سطحی که می تواند کارآمد باشد، برگردند و از توانایی های خود حداکثر استفاده را ببرند.

هاشم پور تشریح کرد: براین اساس، سازمان جهانی بهداشت علام نموده است؛ هر دلاری که برای سلامت روان هزینه می گردد، 4 دلار در آینده صرفه جویی خواهد شد و این برای جامعه سودآور است و اهمیت موضوع را نشان می دهد.

یک وسواس فکری که بیمارتان می نماید

این متخصص اعصاب و روان اعلام کرد: در سال 2001 از هر 10 بیماری که بیشترین میزان ناتوانی را ایجاد نموده است، 5 مورد آن مربوط به بیماری های روانپزشکی است که از جمله این بیماری ها می توان افسردگی، مصرف مواد و الکل، اختلالات خلقی به خصوص دو قطبی، اسکیزوفرنی و وسواس نام برد.

وی یادآوری کرد: در صورتی که افراد احساس می نمایند به یاری احتیاج دارند، مثل مهارت فرزند پروری، کنترل استرس و ... می توانند از افراد متخصص در این زمینه یاری بگیرند و مهارت های لازم را کسب نمایند و به این ترتیب می توان از بروز اینگونه بیماری ها، پیشگیری کرد.

انتهای پیغام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 256

به "راه چاره هایی شگفت انگیز برای عبور از چاله چوله های زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره هایی شگفت انگیز برای عبور از چاله چوله های زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید