مجموعه شعر لُری تَشبریق به بازار آمد

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در ایلام، نشر زانامجموعه شعر تَشبریق سروده ی: جعفر فیلی شاعر دره شهری، را در 76 صفحه و به قیمت 20 هزار تومان منتشر کرده است.

مجموعه شعر لُری تَشبریق به بازار آمد

این کتاب دومین مجموعه شعر جعفر فَیلی است که بعد از سویدا مجموعه اشعار فارسی (غزل، مثنوی و رباعی) (94 / نشر زاگرو)، به تازگی در نشر زانا منتشر شده. این مجموعه از دو قالب غزل و مثنوی تشکیل شده و شاعر به زبان لری به بیان دغدغه های ذهنی اش پرداخته است.

در استان ایلام تنوع گویشوران زیاد است و در این استان زبان های فارسی، کردی و عربی و لری با گویش ها و لهجه های زیرمجموعه، تنوع ساختاری زبانی به این استان داده و در منطقه های از این استان شاعرانی به زبان و گویش های مادری شعر می سرایند. حوزه جنوبی استان ایلام در شهرستان های: دره شهر، دهلران و آبدانان شاهد کوشش ادبی و فرهنگی شاعران لرزبان هستیم و در این منطقه ها؛ شاعران به مضامینی همچون: وصف طبیعت، عشق به سرزمین و وطن، حماسه، آداب و رسوم و خُلق و خوی زندگی ایلی و عشایری، حوادث تاریخی و... طبع آزمایی و مخاطبان بی شماری این اشعار را دنبال می کنند و کوشش هایی خوبی در راه اندازی انجمن ها نشست ها و نقدهای و محافل ادبی و جشنواره های شعر دارند.

غالب اشعار شاعران لرزبان مثنوی و غزل است که انتخاب این قاب ها خصوصا مثنوی بهتر و کامل تر توانسته اند به بیان اندیشه هایشان بپردازند.

شهرستان دره شهر در همسایگی رودخانه خروشان سیمره و رشته کوه کبیرکوه که بخش جنوبی این شهر را احاطه کرده، طبیعت زنده و جاری، اماکن تاریخی و قدمت پرسابقه فرهنگی، قلعه های متعدد تاریخی و... بهانه های سرودن شعر را در میان شاعران جاری کرده و طبیعت زنده و متنوع و جریان ساز این منطقه، خاستگاه شاعران خوش ذوقی در ادبیات کلاسیک و معاصر بوده است.

شاعر در پیشگفتار کتاب از کوشش و همت عمران خودآموز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دلکش خداکمک مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و خدیجه نصیری شاعر همشهری اش که در شکل گیری و انتشار این مجموعه نقش داشته اند، تقدیر کرده است.

نجم الدین گیلانی عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد مقدمه ای بر این کتاب داشته: ... در مجموع اشعار جعفر فیلی یک موضوع خاص را دنبال نمی کنند به گونه ای که نمی توان شعر او را صرفاً غنایی حماسی یا عاشقانه دانست. نقطه قوت ایشان هم در همین است که شعر یکسان و یکنواخت نسروده است.شعر آقای فیلی از یک سو، شور و حال و وجد و جاذبه را در خود دارد و از دیگر سو عقل و خرد با چاشنی عشق و رندی را. (ص 12).

نوشتن مقدمه بر مجموعه اشعار، خیلی حرفه ای و تخصصی نیست و التذاذ ادبی و همذات پنداری معنایی و محتوایی مخاطب با شاعر را کم رنگ می کند. مجموعه شعر خود به تنهایی گویای مضامین و اندیشه های شاعر است و معمولاً نیازی برای نوشتن مقدمه بر آن احساس نمی شود، مگر به ضرورت های ادبی، ساختاری، ابهام زدایی و واکاوی محتوایی و تکنیکی.

شاعر در این مجموعه کوشش داشته مفاهیمی همچون: طبیعت و توصیف آن، بازی ها، آواهای بومی و محلی، آداب و رسوم و سنت های منطقه و اندوه های نوستالوژی و... را به مخاطب انتقال دهد.

خوشبختانه شاعران لرزبان استان ایلام در این چند سال کوشش های بسکمک در راستای انتشار مجموعه اشعار لری داشته اند و کوشش هایی مناسب اتفاق افتاده هر چند این کمیت، نیازمند تقویت محتوایی و گداخته شدن در کوره های نقد و بررسی و تحلیل است،با این حال جعفر فیلی شاعر خوب دره شهری در این مجوعه شعر تازه، دریچه هایی تازه به روی مخاطبان شعر لری باز کرده است.

نشر زانا این کتاب را با طرح جلدی از احمد عزیزپور و تاج الدین گیلانی در 1000 جلد و به قیمت 20 هزارتومان منشر کرده است. تشبریق به معنی (رعد و برق) است.

جعفر فَیلی (پریشان دره شهری) فروردین ماه 1338 در روستای شیخ مکان دره شهر ایلام و در میان خانواده ای اهل شعر و کلام و ادبیات به دنیا آمده و این میراث معنوی را از خانواده های پدری و مادری به ارث برده است.

وی به زبان های فارسی و لُری شعر می سراید و در انجمن های ادبی شهرستان دره شهر به بالندگی و رشد فرهنگ و ادب این شهرستان کمک می کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1722

به "مجموعه شعر لُری تَشبریق به بازار آمد" امتیاز دهید

1 کاربر به "مجموعه شعر لُری تَشبریق به بازار آمد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه شعر لُری تَشبریق به بازار آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید