اعتراض سعید بیابانکی به حکم تخلیه منزل شاعر انقلاب، منازل مسکونی شاعران باید به مرکز فرهنگی تبدیل گردد

به گزارش مالکوم منزل استاد حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب، با قدمتی بیش از 120 سال قرار بود به عنوان موزه شعر انقلاب معرفی گردد؛ اما این بنای قدیمی در سبزوار نه تنها تبدیل به موزه نشد بلکه چند روز پیش بخشی از آن توسط شهرداری سبزوار تخریب شد.

اعتراض سعید بیابانکی به حکم تخلیه منزل شاعر انقلاب، منازل مسکونی شاعران باید به مرکز فرهنگی تبدیل گردد

جهت دریافت خدمات چادر آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

هنوز چند روزی از تخریب منزل استاد حمید سبزواری نگذشته است که خبر تلخ بازپس گیری و تخلیه منزل مسکونی مرحوم احمد عزیزی از خانواده اش به گوش می رسد.

احمد عزیزی شاعر انقلابی و معاصر کشور در اسفندماه سال 1395 درگذشت. حالا و پس از چهار سال از درگذشت این شاعر خانواده وی با حکم تخلیه منزل خود روبرو شده اند.

سعید بیابانکی شاعر برجسته کشور با انتشار تصاویری از این شاعر در کنار تصویر حکم تخلیه منزل مسکونی آن مرحوم در یادداشتی کوتاه نوشت: روزگار غریبی است نازنین... احمد عزیزی عمر و آبرویش را پای شعر انقلاب گذاشت. ذوق سرشار و سلیم او و تاثیرش بر جریان شعر انقلاب به ویژه در حوزه نوآوری در زبان بر هیچکس پوشیده نیست. مثنوی های ارجمند او در کفش های مکاشفه و بعدها در کتاب های دیگر هنوز که هنوز است دلربا و پایدار است.

سال ها پیش که این شاعر روستایی از سرپل ذهاب به تهران آمد یک واحد مسکونی در اختیارش گذاشتند تا برای خانواده اش سرپناهی باشد ولی نگفتند وقتی پس از سال ها بیهوشی و بی حالی در کما از دنیا می روی این خانه را از تو خواهیم گرفت و خانواده ات را آواره خواهیم کرد که اگر به او می گفتند زیر بار این منت هرگز نمی رفت.

این شاعر در بخش دیگری از یادداشت خود آورد: همه جای دنیا منازل مسکونی شاعران و هنرمندان را به شکل های مختلف حفظ می نمایند و به موزه و خانه فرهنگ تغییر کاربری می دهند و به بازماندگان ایشان هم احترام می گذارند... از بیگانگان که نه ادعای مسلمانی دارند و نه ادعای انقلابی بودن می توان این رفتارها را آموخت.

بیابانکی در سرانجام شعری از حافظ آورده و نوشته است: ما آبروی فقر و قناعت نمی بریم/ با پادشه بگوی که روزی مقدر است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 815

به "اعتراض سعید بیابانکی به حکم تخلیه منزل شاعر انقلاب، منازل مسکونی شاعران باید به مرکز فرهنگی تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض سعید بیابانکی به حکم تخلیه منزل شاعر انقلاب، منازل مسکونی شاعران باید به مرکز فرهنگی تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید