ایتالیای کوچک در غرب ایران

به گزارش مالکوم، شمال شرقی ملایر، کوه گرمه، میزبان پارک بسیار زیبایی است که مساحت آن بالغ بر 10 هزار هکتار بوده و به وسیله معماران ایتالیایی در اواخر سلطنت قاجار در سال 1304 و به دستور عبدالمحمد میرزا سیف الدوله از نوادگان فتحعلی شاه که حاکم وقت ولایت ملایر بود احداث شد.

ایتالیای کوچک در غرب ایران

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

پارک سیفیه از قدیمی ترین پارک های کشور به تعداد می آید که امروزه محل سرگرمی بسیاری از گردشگران غیر بومی و بعلاوه بومی است، اما جالب اینجاست که این پارک در دوران اولیه ساخت خود، محلی کاملا خصوصی بود و اگر کسی بی اجازه وارد آن می شد، اگر جانش را نمی گرفتند، دست کم چند ضربه ای چوب فلک را نوش جان می کرد! سیف الدوله به جای اینکه اجازه استفاده از این مکان زیبا را به مردم عادی بدهد، بوستانی را در نزدیکی اراضی خود در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه احداث کرد که بعدها جزء همین پارک شد.

پس از درگذشت سیف الدوله، امیر مؤید (نوه سیف الدوله)، مقبره ای در پارک سیفیه ساخت تا این بنا محلی باشد برای آرامیدن مالک اصلی اش. این مقبره دارای چهار در ورودی است که بر بالای آنها با استفاده از آجر، نقش های زیبایی ایجاد شده است و سقفی گنبدی شکل دارد.

پارک سیفیه که امروز بیشتر به آن بوستان سیفیه گفته می گردد، دو استخر، یک مسجد و یک ساختمان دارد که محل سکونت سیف الدوله بوده است. آب مورد احتیاج این محل هم به وسیله احداث قنات هایی در نزدیکی آنجا به وسیله مقنیان یزدی تامین می شد که از کوه های اطراف به محوطه پارک انتقال داده می شد. بد نیست این را هم بدانید که مجموعه پارک و مقبره سیف الدوله تحت اسم باغ ایرانی در لیست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

این پارک به شکل های صلیبی و بیضی ساخته شده است و وجود چنارهای کهنسال برای ایجاد سایه، حوضچه ها، آبنما و جنگل مصنوعی بر روی تپه ها و بعلاوه معماری کل مجموعه که به وسیله معماران بنام ایتالیایی در آن موقع ساخته شد فضایی زیبا را بوجود آورده است که گویی تکه ای از ایتالیا در غرب ایران جا مانده است.

باهم به تماشای تصاویری از زیبایی های این پارک می نشینیم. تا به حال تجربه گردش و استراحت در این پارک زیبا را داشته اید؟

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1680

به "ایتالیای کوچک در غرب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایتالیای کوچک در غرب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید