این سیاره شاید مکانی برای زندگی باشد، گرگی شبیه به زمین

به گزارش مالکوم، جستجوی کهکشان برای یافتن سیاره هایی مانند زمین، پیشنهادی است که به کندی پیش می رود.

این سیاره شاید مکانی برای زندگی باشد، گرگی شبیه به زمین

به گزارش نیواطلس، در واقع، از بیش از 5000 سیاره که تا به امروز به وسیله ستاره شناسان کشف شده است، تنها 12 سیاره به آن نزدیک هستند.

با این حال، به لطف کشف Wolf 1069 b، سیاره ای با جرمی شبیه به زمین و وجود آب مایع و جو بالقوه، این تعداد یک عدد افزایش یافته است.

تیمی که گرگ 1069 بی را مشاهده کرد در موسسه نجوم ماکس پلانک در هایدلبرگ مستقر است و از رصدخانه ای در اسپانیا کار را دنبال نموده است.

محققان از ابزار طیف نگاری ویژه ای استفاده کردند، ابتکاری برای جستجوی دنیا های زمین مانندی که دور کوتوله های M (بعلاوه به عنوان کوتوله های قرمز شناخته می شوند) - ستاره های کوچک و خنک که رایج ترین نوع در کهکشان راه شیری هستند، استفاده می نماید.

تحقیقات قبلی نشان داده است که ستاره های کوتوله قرمز احتمالا سیاره هایی در اطراف شان می چرخند که سرشار از آب هستند، بنابراین جستجوی دنیا هایی به میزان زمین در اطراف این ستاره ها مکانی منطقی برای آغاز جستجوی حیات در جای دیگری در کهکشان است.

دایانا کاساکوفسکی، سرپرست تیم رصد، می گوید: هنگامی که ما داده های گرگ 1069 را تجزیه و تحلیل کردیم، یک سیگنال واضح و با دامنه کم از چیزی که به نظر می رسد سیاره ای با جرم تقریباً زمین است، کشف کردیم. این سیاره در مدت 15.6 روز در فاصله ای معادل یک پانزدهم فاصله بین زمین و خورشید به دور ستاره می چرخد.

بعلاوه کشف شد که Wolf 1069 b سیاره ای است که از نظر جزر و مد قفل شده؛ به این معنی که یک طرف آن همواره رو به خورشیدش است، در حالی که طرف دیگر دائماً در تاریکی است، بسیار شبیه به ماه ما.

از آنجایی که ستاره های کوتوله M بسیار خنک تر از خورشید ما هستند، سیارات می توانند بسیار نزدیک تر به آن ها بچرخند و همچنان این شانس را دارند که آب مایع و جو را در خود نگه دارند. اگرچه Wolf 1069 b بسیار نزدیک تر از ما به خورشید خود است، اما در واقع 35٪ کمتر از انرژی تابشی خورشید نسبت به زمین از خورشید خود دریافت می نماید.

بدون اتمسفر، سیاره تازه کشف شده حتی در سمت آفتابی سیاره سرد خواهد بود و دمای آن به 23- درجه سانتی گراد می رسد. با این حال، اگر این سیاره جو خود را حفظ نموده باشد، دمای میانه آن بیشتر در محدوده 13 درجه سانتیگراد خواهد بود که آن را برای زندگی مهمان نوازتر می نماید و می تواند آب مایع را حفظ کند. اتمسفر بعلاوه به محافظت از سیاره در برابر تشعشعات الکترومغناطیسی خورشید یاری می نماید که مجدداً احتمال وجود حیات در سطح آن را افزایش می دهد.

متأسفانه، مانند سایر اکتشافات سیاره فراخورشیدی مشابه زمین مانند سیستم Trappist-1 e و Proxima b، برای مطالعات بیشتر که می تواند شواهد و ترکیب جو ها و وجود احتمالی حیات را آشکار کند، باید منتظر ماند، زیرا ابزار های فعلی قادر به ارائه آن سطح از جزئیات نیستند.

کاساکوفسکی گفت: احتمالاً باید 10 سال دیگر برای این کار صبر کنیم. تا آن موقع، تلسکوپ بسیار بزرگی که در حال حاضر در شیلی ساخته می گردد، باید عملیاتی گردد. وقتی آنلاین گردد، بزرگ ترین تلسکوپ نوری و مادون قرمز دنیا خواهد بود و می تواند نگاه دقیق تری به آنچه در Wolf 1069 b و دیگر سیارات بالقوه حامی حیات در کهکشان ما می گذرد، ارائه دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 بهمن 1401 بروزرسانی: 18 بهمن 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2126

به "این سیاره شاید مکانی برای زندگی باشد، گرگی شبیه به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سیاره شاید مکانی برای زندگی باشد، گرگی شبیه به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید