آنالیز ارتباط قرار گرفتن در معرض آرسنیک و ابتلا به دیابت نوع 2

به گزارش مالکوم، محققان دانشگاه آریزونا در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 خبر داده اند.

آنالیز ارتباط قرار گرفتن در معرض آرسنیک و ابتلا به دیابت نوع 2

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تی ان، محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان پیروز به شناسایی مکانیسم بیولوژیکی قرار گرفتن در معرض آرسنیک به طور طولانی مدت و احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان و دیابت نوع 2 شده اند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، بیش از 34 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت هستند و تقریباً 90-95 درصد از آنها مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. یکی از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری قرار گرفتن در معرض سموم محیطی به ویژه قرار گرفتن در معرض آرسنیک مزمن است. نتایج مطالعات حاکی از آن است که آرسنیک بر فراوری انسولین و حساسیت، سطح قند خون و پروفایل لیپیدها تاثیر می گذارد.

از آنجا که آرسنیک یک شبه فلز طبیعی است که در خاک یافت می گردد، می تواند یکی از مهمترین آلاینده های آب آشامیدنی در سطح دنیا باشد. آرسنیک تقریبا در تمام منابع آب زیرزمینی در آریزونا به ویژه در منطقه ها روستایی وجود دارد.

محققان در این مطالعه که به رهبری دکتر دونا دی ژانگ (Donna D. Zhang) انجام شد، پیروز به کشف مکانیسم بیولوژیکی شدند که طی آن قرار گرفتن در معرض آرسنیک به مقاومت به انسولین و نابردباری گلوکزی منجر می گردد.

محققان بعلاوه تأثیر قرار گرفتن در معرض آرسنیک بر فعال شدن فاکتور شبه هسته ای 2 مشتق از اریتروئید 2 (NRF2) را مورد آنالیز قرار دادند. NRF2 یک پروتئین است که نقش مهمی در حفظ هموستات سلولی ایفا می نماید. محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض آرسنیک به فعال شدن طولانی مدت و غیرقابل کنترل NRF2 منجر می گردد که این موضوع هم محرک پیشرفت سرطان و مقاومت در برابر درمان ضد سرطان است.

محققان امیدوارند که یافته های این مطالعه بتواند به توسعه داروهای جدیدتر منجر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1717

به "آنالیز ارتباط قرار گرفتن در معرض آرسنیک و ابتلا به دیابت نوع 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز ارتباط قرار گرفتن در معرض آرسنیک و ابتلا به دیابت نوع 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید