بسته حمایتی برای دفاع از نخل در خوزستان معرفی گردید

به گزارش مالکوم، در این سمینار که شامل یک پنل علمی بود از تعدادی کارشناسان کشاورزی برای طرح مباحث مربوط به بسته حمایتی نخل دعوت گردیده بود.

بسته حمایتی برای دفاع از نخل در خوزستان معرفی گردید

بسته حمایتی نخل شامل 11 بند بود. معرفی نخل به عنوان شهروند خوزستانی، تشویق به نخلداری با نگاه استراتژیک به خرما، ترویج کشت گونه ها و واریته های پر محصول و مرغوب برای تقویت اقتصاد نخلداران، خرید توافقی محصول، تخصیص یاری های بلاعوض برای احیای نخل ها، تخصیص وام طولانی مدت با بهره کم یا بدون بهره با وسیقه همان نخل از جمله بخش های بسته حمایتی نخل بودند.

همچنین راه اندازی کرسی نخلداری در دانشگاه های کشاورزی یا راه اندازی دانشکده نخل، برگزاری دوره های ترویج و آموزش و ارتقای بهره وری از نخل با استفاده از تجارب دنیا و آخرین تکنولوژی، ایجاد کارگاه های مدرن بسته بندی صنایع تبدیلی و تولید خرما با استفاده از تجارب دنیا، ورود صدا و سیما و پرداختن به مسائل نخل و خرما حداقل 24 برنامه در سال، حضور تمام قد استاندار، نمایندگان مردم استان در مجالس خبرگان و شورای اسلام و مدیران کل مرتبط با آب و کشاورزی، تهیه و صدور سند چشم انداز نخل و خرما در خوزستان و اعلام یک روز به نام یوم النخل یا روز نخل از دیگر بندهای این طرح به حساب می آیند.

در این سمینار همچنین به حق آبه نخلستان ها پرداخته شد. آنالیز ظرفیت های قانونی، الزام به تمکین و تامین حق آبه نخیلات و تامین آب دائمی و کافی و مناسب توسط وزارت نیرو، رایزنی و پیگیری تصویب جدول زمانبندی رها سازی آب برای نخیلات و تغییر الگوی کشت و تغییر روش آبیاری با توجه به شرایط پیش آمده از موارد مورد اشاره درباره حق آبه نخل ها بود.

در این سمینار عبدالرحیم کعب عمیر عضو شورای شهر اهواز، عزیز تراهی معاون پژوهشکده ملی خرما و میوه های گرمسیری، امیری زاده، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان و عبدالحلیم کوتی مدیر پیشین باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در بخش علمی این سمینار به آنالیز زوایای مختلف نخل و محصولاتش پرداختند. برگزار کننده این مراسم شیدا دانیالیان نماینده کمیته فرهنگی اتحادیه دنیای زنان مسلمان بود.

برگزار کنندگان این سمینار از حمایت تعدادی از نمایندگان مجلس از این طرح خبر دادند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 آذر 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 33

به "بسته حمایتی برای دفاع از نخل در خوزستان معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته حمایتی برای دفاع از نخل در خوزستان معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید