تاسیسات ذخیره سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است

به گزارش مالکوم، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تاسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی پارس جنوبی مهم ترین پایانه توزیع میعانات گازی کشور برای تغذیه پالایشگاه های پایین دستی است.

تاسیسات ذخیره سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است

به گزارش خبرنگار شانا، محمد مشکین فام امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) در آیین بهره برداری رسمی از مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی که به وسیله ویدئوکنفرانس با فرمان حسن روحانی، رئیس جمهوری انجام شد، با ابراز خرسندی از افتتاح 15 فاز پارس جنوبی در هفت سال گذشته اظهار کرد: پروژه مخازن ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی پارس جنوبی در عسلویه، با هدف ذخیره سازی موقت میعانات گازی پالایشگاه های 13گانه پارس جنوبی برای توزیع مناسب میان مبادی مصرف پایین دستی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه تامین مستمر و پایدار خوراک تاسیسات پایین دست از جمله پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مقدار روزانه 360 هزار بشکه به وسیله این مخازن انجام می گردد، اضافه کرد: طرح ساخت این مخازن همسو با هدف کاهش خام فروشی میعانات گازی پارس جنوبی و ایجاد ارزش اضافه کرده این کالا که معادل نفت خام سبک و مرغوب است، اجرا شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: میعانات گازی پارس جنوبی به طور عمده در پالایشگاه های پایین دستی به فرآورده های ارزشمند باکیفیتی نظیر بنزین یورو 4 و با اکتان بالا تبدیل می گردد که نقشی مهم در خودکفایی در تامین بنزین مورد احتیاج کل کشور، قطع وابستگی به واردات و امکان صادرات ایفا می نماید.

مشکین فام با بیان اینکه این تاسیسات مهم ترین پایانه توزیع میعانات گازی کشور برای تغذیه پالایشگاه های پایین دستی است، اضافه کرد: رقم سرمایه گذاری در این پروژه حدود 30 میلیون یورو و 2 هزار و 200 میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار کرد: در این طرح، هشت مخزن هر یک به ظرفیت 500 هزار بشکه (در مجموع 4 میلیون بشکه) به صورت سقف شناور و 2 مخزن آتش نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله کشی و سیستم های برق و ابزار دقیق، سامانه های اندازه گیری و پمپ های انتقال میعانات و ساختمان های صنعتی و اداری ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه در سه سال گذشته دو شرکت داخلی ماشین سازی اراک و ناردیس به عنوان پیمانکاران اصلی همراه با ده ها شرکت کوچک و عظیم به عنوان مشاور، سازنده تأسیسات، پیمانکاران اجرایی در این پروژه فعالیت داشتند، گفت: به طور مستقیم و میانگین بیش از 400 نفر به صورت مستمر در این طرح فعال بودند و پس از بهره برداری نیز اشتغال پایدار برای حداقل 50 نفر ایجاد می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1262

به "تاسیسات ذخیره سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسیسات ذخیره سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید