تخریب دیوار قلعه پرتغالی های هرمز براثر فرسودگی و ترک خوردگی

به گزارش مالکوم، عباس نوروزی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: این قسمت از دیوار در همان منطقه ای واقع شده است که زمین فوتبال در ماه های گذشته چمن شد و درخصوص خطر بالای آن برای افراد و بازیکنان بارها هشدار داده بودیم.

تخریب دیوار قلعه پرتغالی های هرمز براثر فرسودگی و ترک خوردگی

وی تاکید نمود: این خطر همچنان وجود دارد و اگر چنان زمین لرزه ای رخ دهد و برج فرو بریزد آوار ناشی از آن حتی می تواند برای منازلی که در فاصله حدود 40 متری قرار دارند خطرناک باشد.

وی ادامه داد: با توجه به این مخاطره ها هنوز زمین فوتبال جمع آوری نشده که این شرایط از نظر فنی و همچنین از نظر زیبایی شناسی بنا تاریخی قلعه پرتغالی ها نادرست بوده و در زمان وقوع حوادث کسی نمی تواند جوابگو باشد.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان یادآور شد: بخش فروریخته توسط کارشناسان این اداره کل و شورای فنی استان پیش از این مورد آنالیز قرار گرفته بود و بنا شد نسبت به جمع آوری آن پس از تائید وزارتخانه در هفته های آینده اقدام گردد.

نوروزی اضافه نمود: هم اکنون آوارهای ریخته شده درحال جمع آوری بوده و بعد از این طرح بازسازی دیوار تهیه و نسبت به معین برآورد اقتصادی و بازسازی اقدام خواهد شد.

این قلعه تاریخی به جا مانده از زمان استعمار پرتغال، 513 سال پیش ساخته شد و به شماره 1998 در سال 1377 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که در ضلع شاقتصادی این جزیره و در ساحل دریا واقع شده است.

این اثر معماری مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است.

قلعه پرتغالی ها به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد و به شکل چند ضلعی نامنظم است و بیش ازپنج قرن از ساخت آن می گذرد که قدمت تاریخی آن درخور توجه است.

در زمان شاه عباس صفوی که به استعمار پرتغالی ها در ایران انتها داده شد، این قلعه به دست امام قلی خان از سرداران شاه عباس فتح شد.

ایرنا نوشت، این قلعه ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دیوارهایی به قطر حدود 3.5 متر و برج هایی به ارتفاع حدود 12 متر در 4 گوشه قلعه ساخته شده اند و شامل انبارهای اسلحه، آب انبار عظیم، اتاق های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است، کلیسا برخی از این قلعه ها، دارای دو ردیف ستون های سنگی دایره ای شکل با قوس های زیبایی از سنگ های مرجانی تراش خورده است. جزیره هرمز با 42 کیلومتر مربع مساحد در ورودی خلیج فارس و هشت کیلومتری جنوب شرقی بندرعباس واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1618

به "تخریب دیوار قلعه پرتغالی های هرمز براثر فرسودگی و ترک خوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب دیوار قلعه پرتغالی های هرمز براثر فرسودگی و ترک خوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید