معرفی راستا قبرس شمالی

به گزارش مالکوم، با راستا قبرس شمالی بیشتر آشنا شوید

این کشور می تواند یکی از بهترین پتانسیل های گردشگری جهان باشد. جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان ها در جهانست و قسمت شمالی این کشور، سرشار از جذابیت ها و رمز و رموز مدیترانه ای است که حتماً برای مسافران مکانی به یاد ماندنی خواهد بود. راستا قبرس شمالی در جزیره قبرس، در قسمت شمال شرقی حاشیه مدیترانه واقع شده است و سومین جزیره پهناور، بعد از جزیره سیسیلی و ساردینیا در دریای مدیترانه محسوب می شود. مجله گردشگری خبرنگاران برای افرادی که می خواهند به این کشور سفر کنند، راستا قبرس شمالی را بیشتر شناسانده و معرفی می کند.

معرفی راستا قبرس شمالی

تاریخچه راستا قبرس شمالی و شهرهای آن

راستا قبرس شمالی را بسیاری از امپراتوری ها طی کرده اند. 708 سال قبل از میلاد مسیح، قبرس را آشوریان اداره و حکومت می کردند. قبل از حمله مصریان 58 سال قبل از میلاد نیز، روم باستان این کشور را تسخیر کرد. هنگامی که روم در حال تقسیم امپراطوری شرق و غرب بود، قبرس تبدیل به قسمتی از امپراطوری بیزانتین (وابسته به روم شرقی) شد. سپس ریچارد لیون هارت، جزیره را تسخیر کرد و پس از مدتی اداره حکومت جزیره به عهده لوسیگنال واگذار شد. سال 1570، سال فتح قبرس توسط عثمانی بود و آنان کشور را تا سال 1878 اداره کردند، تا زمانی که قبرس را به بریتانیا اجاره دادند و در نهایت در سال 1960، قبرس آزادی خود را از بریتانیا گرفت.

سال 1974، سال کودتای نهایی بود. کودتایی که کشور یونان شروع کننده آن بود و بالاخره ترکیه با مداخله خود، در این بین باعث شد، قسمت شمالی قبرس را از آن خود کند. درپی این تغییرات، بریتانیایی ها اسکله و بندرگاهی ساختند. در این دوره شهر تبدیل به استراحتگاهی برای عموم مردم شد.

موقعیت و آب و هوای قبرس شمالی

این جزیره در هفتاد کیلومتری جنوب ترکیه، صد کیلومتری غرب سوریه و سیصد و بیست کیلومتری شمال مصر واقع شده است و در حقیقت مرز بین اروپا و آسیا تلقی می گردد. (استراتژی این جزیره، تاریخچه و فرهنگ آن را طی چند صد سال، شکل داده است.) به علاوه، قبرس همیشه از تمدن بسیار کهن و غنی تشکیل شده است که به 2000 سال پیش باز می گردد که همه این ها دست به دست هم داده و در نهایت یک تاریخچه پر بار و یک معماری بی نظیر را از خود به جای گذاشته است. این کشور و زیبایی های آن از دیرباز تا به امروز غالباً مورد توجه همه امپراطوران قرار گرفته است. طبق آمار و سرشماری سال 2011، 98% از جمعیت این بخش از قبرس، مسلمان هستند. از نظر آب و هوا نیز این منطقه، تقریباً همیشه مدیترانه ای است. این کشور تابستان بسیار طولانی و زمستانی بسیار کوتاه را دارد و دیری نمی گذرد تا بهار دوباره فرا برسد. میانگین سالیانه درجه دما در قبرس به 19 درجه سانتی گراد می رسد. قبرس، در سال، 340 روز را با تابش گرم و دلپذیر خورشید و آب و هوای مدیترانه ای می گذراند. در فاصله بین آپریل تا نوامبر بهترین زمان برای رفتن در راستا قبرس شمالی و سواحل آن و شنا در دریای مدیترانه است.

شهرهای مهم در راستا قبرس شمالی

  • کارپاس | Karpas Peninsula

نوشیدن یک فنجان قهوه، هنگام صبح، می تواند شروعی عالی برای گردشی یکروزه در این شبه جزیره باشد. شاید جالب باشد که گردش را با بازدید از کارخانه روغن زیتون شروع کنیم. کارخانه ای که نمایانگر هر دو جنبه زندگی، سنتی و پیشرفته است. در این کارخانه، می توان حالت قدیمی و سنتی، و همین طور حالت امروزی و مدرن یک کارخانه واقعی را ملاحظه کرد.

بعد از صرف نهاری سنتی در این شهر می توان مکان مناسبی را برای استراحت انتخاب کرد. بهترین انتخابی را که می توان برای استراحت گردشگران، در عصر یک روز زیبا، با آب و هوای مدیترانه ای و در راستا قبرس شمالی انتخاب کرد، ساحل طلایی این شهر است. هنگام گذراندن زمان در این ساحل، لحظه ای نمی توانید ذهن خود را به نقطه دیگری متمرکز کنید.

  • گیرنه | Girne

تاریخچه قبرس را می توان به وضوح در این شهر دید، تاریخی که دیدن آن انسان را به گذشته می برد. کلیساهایی که در این شهر وجود دارد، امروز نیز به شکل موزه مورد بازدید قرار می گیرند. گردش یک روزه در این شهر می تواند به انسان فرصت دستیابی به رمز و راز تاریخ این شهر را بدهد. همان طور که می دانید این شهر یکی از قسمت هایی است که جلوه های تاریخی در آن بسیار دیده می گردد.

وقتی اولین روز گشت و گذار در راستا قبرس شمالی شروع می گردد، بدون شک در درجه اول شما راهی خیابان قلعه هیلاریون می شوید. این یک خیابان معمولی نیست.

همان خیابانی است که شرکت والت دیزنی در ساخت کارتون سفید برفی و هفت کوتوله از آن الهام گرفت.

مکان بعدی، می تواند صومعه نوربرتین باشد، محلی که به صومعه صلح و آرامش معروف است. این اثر بی نظیر را گت ها (اقوام باستانی آلمانی ها) ساخته بودند.

  • نیکوزیا | Nicosia

نیکوزیا را، لدرا نیز می نامند. 300 سال قبل از میلاد مسیح، فرزند پادشاه مصر، شهر را بازسازی کرد و نام خود را بر آن نهاد. نیکوزیا از زمان روم شرقی، پایتخت قبرس بوده است و به مرور زمان این شهر گسترش یافت. در نهایت این شهر قدیمی و کهن به دو بخش شمالی ترکیه و جنوبی یونان تقسیم شد. در راستا قبرس شمالی و تاریخچه این شهر، معماری زیبای عثمانی همیشه نظر انسان را به خود جلب می نماید. چند اثر هنری نیز امروزه، مورد علاقه گردشگران است که شامل موزه مِولوی، ستون ونتیان، مسجد سلیمیه و زیباترین مسافرخانه های قدیمی می گردد. نیکوزیا بزرگترین شهر قبرس است و در این منطقه طراحی قدیمی و مدرن، در کنار یکدیگر قرار دارند.

  • فاماگوتسا | Famagusta

برای کسانی که علاقمند به تاریخ هستند فاماگوتسا، مکان خوبی است تا از گردش روزانه خود لذت ببرند. در ابتدا شما شاهد ویرانی های شهر قدیمی سالاریس هستید. در راستا قبرس شمالی اگر وارد فاماگوتسا شوید، خرابی هایی که در این شهر رخ داده اند را می بیند. این خرابه ها، اکنون یکی از جاذبه های گردشگری جهان در قبرس محسوب می گردد. فاماگوتسا نیز، شهری در جزیره ای بسیار زیبا است که در حقیقت یادگاری از تمدن های گذشته است. چرا که عتیقه های زیادی که در این شهر باستانی وجود دارد.

  • گوزلیورت در راستا قبرس شمالی

این شهر به باغ میوه قبرس معروف است. میوه های زیادی با طعم های بی نظیری در باغ های این شهر، می رویند. موزه هایی در این شهر وجود دارند که قدمت آن ها به صد ها سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. در راستا قبرس شمالی و در منطقه سولی، یکی از این موزه های معروف این کشور قرار گرفته است. در این موزه، شما می توانید شاهد سنگ فرش ها و موزائیک های بسیار نفیس و بی نظیر این سرزمین کهن، باشید. در آخر خوب است بدانید که واژه گوزلیورت، به معنای کشوری زیبا است.

  • طبیعت (فلورا)

در ماه فوریه، هنگامی که دیگر کشورهای اروپا در زمستانی سرد، روزها را سپری می کنند، راستا قبرس شمالی و طبیعت آن، پر از شکوفه های زیبا و گل های رنگارنگ می گردد. در ماه های فوریه تا می، گل های داوودی، نرگس، لاله و دیگر گل ها، این سرزمین را پوشیده از رنگ های مختلف و زیبا می کنند.

  • فونا و حیات وحش قبرس شمالی

بیش از 350 نوع پرنده، لاک پشت های دریایی و همینطور در حدود 400 نوع میمون وحشی در این منطقه وجود دارد.

فرهنگ مردم قبرس شمالی

به دلیل برخورداری قبرس از تمدنی بسیار قدیمی و کهن، آنان مردمی بسیار مهمان نواز هستند. زیرا طی قرن ها و سال ها، خارجیان زیادی وارد این کشور شدند و حکومت کردند. از این رو، مردم این کشور همیشه نسبت به خارجیان مهربان بوده اند.

از دیگر عادات مرسوم مردم راستا قبرس شمالی آن است که آن ها برای بزرگتر هایشان احترام بسیار زیادی قائل هستند.

شکم گردی در قبرس شمالی

غذاهای این کشور، تلفیقی از غذاهای مدیترانه ای و آسیای شرقی است، به علاوه در کنار غذاهای این منطقه، همیشه آب میوه تازه لیمو مصرف می گردد. در راستا قبرس شمالی همیشه چند غذای سنتی و محلی است که عموماً در این منطقه قابل استفاده است که شامل مولوهیا (مرغ و یا گوشت دنده) که اکثراً کباب می گردد. کولوکاس ریشه گیاهی دارد که عموماً همراه با غذا مصرف می گردد. کباب سنتالی، که تکه های گوشتی است که همراه با سس مخصوص کشور قبرس صرف می گردد.

یکی از ضرب المثل های رایج این کشور، می گوید:

شیرین بخورید و شیرین صحبت کنید.

در قبرس بسیار معمول است که پس از غذا از شیرینی سنتی خاصی استفاده گردد مانند باقلوا، این شیرینی در این کشور بسیار محبوب است. در نهایت می توان گفت عادات غذایی این کشور، بیشتر شبیه ذائقه ما ایرانی هاست.

بهترین غذاها در راستا قبرس شمالی

در این قسمت به چند مورد از غذاها و اسامی آن ها را که در راستا قبرس شمالی می توانید بیابید، اشاره می کنیم:

Meze: معروف ترین غذای قبرس است که به 30 شکل، درست می گردد و پایه همه آن ها از ماهی و گوشت تشکیل شده است.

Sheftalia: ترکیبی از گوشت های قلقلی با سس مخصوص قبرسی.

Koupepia: در واقع همان دلمه برگ مو ایرانی است که همراه با گوشت

چرخ کرده و برنج درست می گردد.

Stifado: تاس کباب است که همراه با با پیازهای خرد شده و حلقه حلقه صرف می گردد.

Kleftiko: برگ های قرمز رنگ گیاه قبرسی همراه با ادویه که در کنار گوشت بره پخته می گردد.

Loukanika: سوسیس کبابی با سس مخصوص

Halloumi: عصاره نعناع با پنیر سفید گرفته شده از شیر گوسفند

Loukoumades: دونات سرخ شده با عسل

Shiamali: سمولینا با پرتقال و بادام

Daktyla: شیرینی هایی به باریکی و شکل انگشت که با گردو، بادام و شربت دارچین مخلوط می گردد.

Loukoumia: مکعب های ژلاتینی با طعم گلاب و شکر.

Kolokotes: شیرینی کدوی قرمز و کشمش با گندم آسیاب شده.

Koupes: گوشت و گندم آسیاب شده با ادویه جات محلی.

سواحل بی نظیر قبرس شمالی

همان طور که می دانید در مجموع سواحل قبرس بسیار زبانزد هستند؛ اما در بین این سواحل، ساحل طلایی (golden beach) زیباتر و معروف تر است. این ساحل به بهشت عاشقان دریا، ساحل و خورشید مشهور است. چراکه بهترین انتخاب برای رفتن به یک ساحل مدیترانه ای بوده و منطقه ای با فضایی بسیار گسترده و پهناوری از ماسه های طلایی رخ می نماید.

در گذشته افسانه ای در رابطه با این ساحل رواج داشته که می گفته است:

دریا همیشه آرام بوده اما ناگهان یک روز خروشان شده و موجی سهمگین، الهه عشق و زیبایی را با خود به ساحل می آورد و همان جا در جزیره تا ابد باقی می ماند.

راه رفتن در ساحل و دیدن طلوع خورشید در این ساحل، از مواردی است که نمی بایست آن را فراموش کرد. کسانی که قصد دارند برای مدتی از شلوغی به دور باشند، بازدید از این ساحل را حتماً در برنامه هایشان قرار می دهند؛ در ضمنً از قلم نیاندازید قبل از رفتن به golden beach، نوشیدنی های خنک و چتر با خود ببرید.

منبع: welcometonorthcyprus.co.uk

منبع: الی گشت
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 896

به "معرفی راستا قبرس شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی راستا قبرس شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید