دستکش جراحی که از مرگ نوزادان جلوگیری می نماید

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، طبق اطلاعات یونیسف بیشتر زایمان هایی که منجر به تولد نوزاد مرده می گردد در کشورهای فقیر اتفاق می افتد.

دستکش جراحی که از مرگ نوزادان جلوگیری می نماید

هنگامیکه زنی در زمان زایمان با مشکلاتی روبرو می گردد، علت این امر آن است که جنین در شرایطی واقع شده است که نمی تواند از کانال زایمان گذر کند.

در کشورهای ثروتمندتر، اولتراساوند و دیگر فناوری های مختلف برای تعیین چنین شرایطی به کار گرفته می گردد. این سیستم ها بعلاوه شرایط جنین را نشان می دهند و در نتیجه متخصص زایمان می تواند درباره شیوه تغییر آن تصمیم بگیرد.

متاسفانه در کشورهای در حال توسعه چنین تجهیزات تصویربرداری گرانبهایی وجود ندارد. بنابراین دستکش های ابداعی کارآمد خواهند بود.

محققان کالج لندن برای این منظور حسگرهای فشار و نیرو را روی نوک انگشتان دستکش جراحی معمولی چاپ کردند. این فرایند در کل یک دلار هزینه دارد!

حسگرهای مذکور از نانوکامپوزیت های اکسید فلز ساخته شده اند که هنگام لمس یا مالش اجسام برق فراوری می نمایند. نکته مهم آنکه این ابزارها به مقدار ای نازک و حساس هستند که حتی زمانیکه دستکش ثانویه ای روی آنها پوشیده می گردد، کارآمد باقی می مانند.

ایده اصلی ابداع دستکش آن است که پزشک هنگام معاینه شرایط جنین را با تعیین مکان سر نوزاد تعیین کند. علاوه بر آن حسگرها به کاربر نشان می دهند چه مقدار نیرویی وارد می گردد تا از آسیب به نوزاد جلوگیری گردد.

در کنار این موارد تصویری از سر نوزاد در نمایشگر مرتبط به یک رایانه نشان داده می گردد. البته محققان مشغول توسعه قابلیت هایی هستند تا دستکش را با موبایل نیز همخوان نمایند.

نمونه اولیه دستکش به طور موفقیت آمیز برای شناسایی شکاف روی سر جنین سیلیکونی مدل به کار رفته است. قرار است این دستکش در آزمایش های بالینی به کار رود که شامل تولد نوزادان واقعی می گردد.

تحقیق مذکور در ژورنال Frontiers in Global Womens Health منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2124

به "دستکش جراحی که از مرگ نوزادان جلوگیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستکش جراحی که از مرگ نوزادان جلوگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید