روایت بانوی پزشک ایرانی از فتح قله اورست

به گزارش مالکوم، اولین بانوی پزشک ایرانی که پیروز شده قله اورست را فتح کند، درباره انگیزه اش برای صعود به ارتفاعات بالا، توضیحاتی ارائه داد.

روایت بانوی پزشک ایرانی از فتح قله اورست

به گزارش مهر، در مراسم روز پزشک و داروساز که به میزبانی سازمان نظام پزشکی در سالن همایش های برج میلاد برگزار گردید، از افسانه حسامی فر، اولین بانوی پزشک ایرانی که اخیراً پیروز به فتح قله اورست شده است، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

حسامی فر در حاشیه این مراسم گفت: سلامت، یکی از بزرگترین نعمت های خداست که همه ما باید از آن مراقبت کنیم. حفظ این موهبت و لطف خداوند، در جهانی ماشینی امروز که ما تحت فشار انواع عوامل مختل نماینده سلامت از قبیل استرس ها، کم تحرکی و تغذیه فست فودی هستیم، احتیاج به برنامه ریزی و دقت نظر دارد و به این جهت همه مردم باید اصلاح سبک زندگی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی اضافه نمود: پزشکان و داروسازان نقش بسزایی در این میان دارند و می توانند با هوشمندی و همدلی که همیشه با مردم داشته اند، راستا روشنی را برای اصلاح سبک زندگی مردم پیش روی آن ها قرار دهند.

حسامی فر تاکید نمود: پزشکان و داروسازان علاوه بر اینکه در فرآیند درمانی، ایفای نقش می نمایند که در جای خود شایسته و ارزنده است، ولی نقش اساسی آنها، در مباحث پیشگیری است که می تواند موجب تحول بزرگ در زمینه بهداشت و سلامت مردم گردد.

وی در رابطه با شرایط خودش توضیح داد: من متولد 1355 و ساکن بجنورد هستم و کوه نوردی را از سال 1376 به صورت تفریحی آغاز نموده ام، اما از حدود 8 سال پیش، کوه نوردی را جدی تر دنبال کردم. صعود های داخلی من در فصل ها و شرایط و جبهه های مختلف بود تا بتوانم شرایط کوهستان را کاملاً درک کنم و چالش های آن را بشناسم و بتوانم از پس آن ها بر بیایم؛ بنابراین علی رغم اینکه کوه نوردی ورزشی همگانی، دسته جمعی و گروهیست، به صورت انفرادی در چند سال اخیر به قله های سبلان، دماوند، علم کوه و دیگر قله ها صعود کردم و کوشش کردم توامندی هایم را بصورت انفرادی برای حضور در ارتفاعات بالاتر و تحمل شرایط سخت تر بالا ببرم.

حسامی فر اضافه نمود: با توجه به اینکه هدفم صعود به ارتفاعات بالا که معمولاً زیر پوشش سنگین برف و یخ است، سعی کردم با حضور در این شرایط و در این منطقه ها با برف و یخ آشنایی و انس بیشتری داشته باشم و تجربیات فنی ام را ارتقا داده باشم.

این بانوی پزشک ادامه داد: در یک سال اخیر و از پاییز سال گذشته، به سمت اولین قله هشت هزاری به نام قله ماناسلو قدم برداشتم که هشتمین قله بلند جهان است و تجربه بسیار خوبی برای من بود. سپس به اورست فکر کردم و توانستم در بهار سال جاری، بر فراز قله اورست به عنوان چهارمین بانوی ایرانی بایستم.

وی اضافه نمود: البته قله K2 یک قله بسیار فنی و جز یکی از قلل 8 هزاری جهان است و به سخت ترین کوه جهان معروف است؛ ازاین رو احتیاج داشتم که از نظر روحی و از نظر جسمی در حدی باشم که بتوانم به آن فکر کنم. خدا را شاکر هستم که توانستم به عنوان اولین بانوی کوهنورد ایرانی، بر فراز قله K2 بایستم که برایم خیلی مسرور نماینده بود و حس بی نظیری داشت.

حسامی فر ادامه داد: اینکه یک پزشک هستم سبب شد احساس امنیت بیشتری برای خود و اطرافیان در کوهستان ایجاد کنم و از این بابت خیلی مسرورم. در همین برنامه اخیری که برای فتح قله K2 بودم، روزی نبود که یک مراجعه پزشکی به دلایل مختلف نداشته باشم و اینکه می توانم به دوستان و همراهانم خدمات برسانم، سبب می شد روحیه و نشاط بیشتری برای خودم و اطرافیانم فراهم کنم و همین جا جادارد به همه دانش آموزان کشورم توصیه کنم که راستا رشد و پیشرفت را به خوبی دنبال نمایند و با پشتکار و هوشمندی برای رسیدن به آرزوهایشان کوشش نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2045

به "روایت بانوی پزشک ایرانی از فتح قله اورست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت بانوی پزشک ایرانی از فتح قله اورست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید