زدن فوتبال سکه رایج شده، مشکل در اجرای قرارداد سرمربی تیم ملی بود

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، عبدالکاظم طالقانی، عضو هیات رییسه فدراسیون درباره برگزاری نخستین کارگروه ویژه مسئولان ورزش و کارشناسان حقوقی درباره رای فیفا راجع به سرمربی سابق تیم ملی به دادگاه عالی ورزش مطرح نمود: برگزاری این جلسه با هدف بهره برداری از همه ظرفیت های موجود در عرصه حقوقی و تدوین نقشه راه مناسب در این باره انجام گرفت. این موضوع اهمیت زیادی دارد که در راه شکایت از رای غیرمنصفانه فیفا خوشبختانه اهالی ورزش، کارشناسان حقوقی در کنار مردم قرار دارند و تحقق مطالبه به حق آنان هدف همه ماست.

زدن فوتبال سکه رایج شده، مشکل در اجرای قرارداد سرمربی تیم ملی بود

وی ادامه داد: جلسات مربوط به کارگروه بلافاصله پس از دریافت رای غیرعادلانه فیفا شروع شده است. هفته گذشته جلسه مقدماتی در این باره با حضور جمعی از حقوقدان های بین المللی برگزار گردید و به دنبال آن هم نشست های تخصصی تر در حال اجرا است. در هفته جاری هم جلسات مشابه برگزار می گردد که جزییات آن به اطلاع خواهد رسید.

طالقانی گفت: در روزهای گذشته اظهارات جمعی از متخصصان امر موید نکات مهمی بود. برای مثال، هوشنگ نصیرزاده به عنوان یک فرد خبره و کارشناس در امور حقوقی تصریح داشت که قرارداد از نظر شکلی مسئله ای نداشته و در اجرا به مشکل خورده است. این یک واقعیت محض است. من قبلا گفتم و باز هم می گویم اگر مطالبات ویلموتس به موقع پرداخت می شد او چطور می توانست به فیفا شکایت کند؟

وی ادامه داد: در راستا مربوط به شکایت به رای فیفا حتما با همه قوا در پفراینده حضور خواهیم یافت. حتما در این ارتباط با تقویت تیم حقوقی کوشش می کنیم لایحه قوی را روانه دادگاه عالی ورزش کنیم.

طالقانی گفت: این روزها زدن فوتبال سکه رایج است اما بد نیست روزی که غبارها فرو نشست و موقع مناسبی رسید بدون احساسات به بعضی مسائل رسیدگی گردد. اینکه در یک مقطع زمانی 3 ماهه، مربیانی نظیر: برانکو، استراماچونی، دنیزلی، کالدرون و ویلموتس از فوتبال ما می فرایند آیا یک رویه اتفاقی است؟ در بحث ویلموتس فدراسیون درگیر بود سایر نفرات چطور؟ آیا چیزی جز مشکل انتقال مطالبات ما از فیفا برای پرداخت باعث بروز مشکل میان نفرات خارجی و باشگاهها و در کل فوتبال کشور می گردد؟ در کشورهای همسایه و به ویژه غرب آسیا قراردادها در یک صفحه تنظیم می شوند و هیچ بند و تبصره ای هم وجود ندارد اما وقتی پشتوانه قراردادی وجود دارد هیچ مسئله ای به وجود نمی آید. شما جای فدراسیون فوتبال وقتی یک مربی خارجی می آید و فیفا پرداخت را انجام نمی دهد، مشکل اقتصادی دارید چه می کنید؟ فدراسیون با مسائل زیاد در آن ماهها ابتدا به دنبال دریافت پول از یک کارخانه صنعتی رفت که پس از سه ماه آنها گفتند امکان این کار را ندارند. در واقع با گذشت مدت طولانی ارز به سختی تهیه شد و انتها پول با هزاران مشکل به حساب ویلموتس انتقال یافت.

وی درباره اینکه در گذشته و برای مثال در زمان حضور کی روش در تیم ملی چگونه با مسائل مشابه برخورد می شده گفت: در آن موقع بحث فرق می کرد. آن موقع صفر تا صد مبالغ توسط فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت می شد. به قول دبیرکل فدراسیون، ورزش فوتبال بنکداری نیست و محصولش عرضه خود فوتبال است. در بحث ویلموتس هم فدراسیون بلافاصله پس از عقد قرارداد با او نامه های مکرر به فیفا ارسال کرد که در آن اشاره شده بود با توجه به بلوکه بودن پول ایران در فیفا تیم ملی فوتبال ایران مسائل زیادی دارد و حتی بعدا رسما اشاره شد که کادر فنی تیم ملی قصد فسخ قرارداد را دارند.این نامه ها موجود است.

طالقانی درباره اینکه چه اصراری به حضور مربی خارجی به جای کی روش بود گفت: این پرسش را نظرسنجی هایی که در آن مقطع در سطح افکار عمومی انجام شد پاسخ می دهد. آن موقع که تیم ملی از جام ملت های آسیا بازگشت مطالبه مردمی یا باقی ماندن کی روش بود یا حضور یک مربی خارجی دیگر. اگر یک مربی شایسته و لایق داخلی زمام امور را به دست می گرفت این احتمال وجود داشت که خدای ناخواسته با توجه به جوسازی در آن مقطع تیم ملی دچار مشکل گردد. فدراسیون هم در ابتدا به دنبال مربیان دیگری بود اما در نهایت گزینه سوم انتخاب شد که به هر حال رزومه حضور در 4 جام جهانی به عنوان مربی و بازیکن را داشت. به باور بسیاری نسل طلایی فوتبال بلژیک را ساخت. به هر حال همه می دانیم فوتبال بی رحم است و آن گل دقیقه 90 بازی عراق شرایط را سخت کرد. این یک واقعیت است که در فوتبال پیروزی برای مربی و بازیکن و شکست برای مدیر است. اگر تیم ملی نتیجه می گرفت هرگز چنین فضایی پیش نمی آمد. هر چند اگر فوتبال به حقوقش می رسید هرگز دچار مسائل این چنینی نمی شد و دهها پفراینده به وجود نمی آمد.

وی اضافه کرد: به رغم تلخی خبر رای اولیه فیفا امروز شاهد یک همبستگی و اجماع برای شکستن این رای هستیم. لحظه به لحظه روزهای آینده اهمیت زیادی دارند و حتما در این باره امیدواریم رای دادگاه عالی ورزش که برخلاف رای اولیه فیفا شرط شنیدن اظهارات طرفین، حضور چند داور و ...را دارد شکسته گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1098

به "زدن فوتبال سکه رایج شده، مشکل در اجرای قرارداد سرمربی تیم ملی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زدن فوتبال سکه رایج شده، مشکل در اجرای قرارداد سرمربی تیم ملی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید