غول ها و میدان ها؛ کدام به هم می رسند؟!

به گزارش مالکوم، برگزاری مناقصه های نفتی، یکی از اهدافی است که وزارت نفت میخواهد در سال آخر دولت یازدهم به آن تحقق ببخشد، موضوعی که پای غول های بزرگ انرژی دنیا را دوباره به صنعت نفت ایران باز می نماید.

غول ها و میدان ها؛ کدام به هم می رسند؟!

به گزارش مالکوم، تاکنون تاریخ های مختلفی برای برگزاری نخستین مناقصه نفتی ایران پس از رونمایی از قراردادهای جدید و لغو تحریم ها از سوی مسئولان اعلام شده که هربار به دلایلی به تعویق افتاده است. هرچند بخش عمده ای از این تاخیر ناشی از اختلافات داخلی بر سر مدل جدید قراردادهای نفتی بود که در نهایت در هفته های پایانی تابستان امسال تاحدودی فرونشست. در نهایت اوایل آبان ماه،آخرین تاریخی است که از سوی علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برای برگزاری این مناقصه ها اعلام شد.

در این مناقصه ها قرار است میدان های نفتی ایران به سرمایه گذاران علاقه مند معرفی شده تا شرکت های بزرگ نفتی جهان، برای سرمایه گذاری در آن ها و توسعه این میدان ها اقدام نمایند. موضوعی که حالا برای کسانی که اخبار صنعت نفت را پیگیری می نمایند سئوال شده این است که متقاضیان سرمایه گذاری در میادین نفتی ایران کدام شرکت ها هستند و هر شرکت خود را آماده شرکت در مناقصه کدام میدان می نماید.

نخستین مناقصه نفتی ایران با قراردادهای جدید در حالی برگزار می گردد که چندی پیش کاردر در یک نشست خبری از امضای هفت قرارداد محرمانگی با شرکت های نفتی بین المللی با هدف انجام مطالعات مربوط به میدان های نفتی خبر داده و گفته بود این شرکت ها قرار است نتایج مربوط به مطالعات این میدان ها را در اختیار ما قرار دهند و تعهدی برای ما برای واگذاری توسعه میدان ها به این شرکت ها ایجاد نخواهد شد و تاکید نموده بود در واقع شرکت ملی نفت به وسیله امضای این قراردادها از خدمات مشاوره ای این شرکت ها برای مطالعه میدان ها استفاده می نماید. موضوعی که هرچند به طور دقیق تعیین نمی نماید کدام شرکت ها در مناقصه کدام میدان شرکت می نمایند، اما حداقل از تمایل هر شرکت برای جمع آوری اطلاعات میدان های خاص خبر می دهد که می تواند گام نخست شرکت در مناقصه میدان بوده و البته رقیبان خارجی را هم نسبت به تمایل هر شرکت برای هر میدان مطلع می سازد.

توتال فرانسه، پترومینا اندونزی، لوک اویل روسیه، زاروبژ نفت روسیه، او.ام.وی اتریش و وینترشال آلمان، یک سر قراردادهای محرمانگی بودند که معاون وزیر نفت به آن ها اشاره نمود. با توجه به امضای قراردادهای محرمانگی و نزدیک شدن به زمان برگزاری مناقصه های نفتی، باید منتظر نشست و دید در نهایت بار کدام قرارداد به منزل کدام متقاضی می رسد و کدام شرکت نفتی مسئولیت توسعه کدام یک از میدان های نفتی کشورمان را عهده دارد گردد.

آزادگان به توتال می رسد؟

بر اساس این گزارش، در اوایل امسال بود که وزیر نفت از امضای سند محرمانگی قرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه خبر داده و گفته بود در حال حاضر شرکت توتال فرانسه در حال مطالعه حضور در این میدان نفتی است.

لوک اویل روسیه، شرکت دیگری است که با ایران قرارداد محرمانگی امضا نموده است. این شرکت در اواخر تابستان با شرکت ملی نفت ایران برای مطالعه 2 میدان نفتی منصوری و آب تیمور قرارداد محرمانگی امضا نموده بود. البته وحید علی اکبروف، مدیر عامل لوک اویل اعلام نموده بود که به آنالیز اکتشاف نفت در بخشی از دریای خزر در نزدیکی ایران، علاقمند هستند.

زاروبژ نفت، شرکت روسی دیگری است که با ایران سند محرمانگی امضا نموده؛ در اواسط تابستان امسال شرکت ملی نفت ایران و شرکت زاروبژ نفت روسیه، یادداشت تفاهمی (MOU) را امضا کردند که بر مبنای آن، مطالعه 2 میدان مشترک غرب کشورمان در دستور کار شرکت روسی قرار می گیرد بر پایه این تفاهمنامه مقرر شد شرکت روسی با مطالعه 2 میدان پایدار غرب و آبان، پیشنهادهای خود را در مورد افزایش ضریب بازیافت نفت در این میدانها ارائه کند.

در اوایل سال نیز قرارداد پروژه مطالعه مشترک توان هیدروکربوری تله های مرتبط با گنبدهای نمکی در نواحی شرق زاگرس و خلیج فارس میان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و شرکت اتریشی او ام وی امضا شد.البته چشمه خوش اصلی ترین برنامه این شرکت نفتی بزرگ اتریشی است، OMV اعلام نموده است که این شرکت به منظور افزایش دامنه همکاری های خود با ایران، مذاکراتی با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه مجدد میدان چشمه خوش، میدانی که کار آن را نیمه تمام رها نموده بود، انجام داده است.

این ها نمونه ای از قراردادهای محرمانگی ایران با شرکت های بزرگ جهان است که گمان می رود این قراردادها در برآورد نتایج احتمالی مناقصه های نفتی بی تاثیر نباشد و در نهایت، شرکت های مذکور که اطلاعات میدان های نفتی را در اختیار دارند، شانس بیشتری دارند که برنده مناقصه های این میادین نفتی باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 578

به "غول ها و میدان ها؛ کدام به هم می رسند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول ها و میدان ها؛ کدام به هم می رسند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید