مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟

به گزارش مالکوم، در خصوص مدت زمان طلاق توافقی نکته حائز اهمیت این است که رویه یکسانی در شهر های مختلف ایران وجود ندارد و زمان قطعی را نمی توان پیش بینی کرد. به عنوان مثال در شهر تهران رویه هر یک از محاکم قضایی و شعبه های دادگاه متفاوت است و هر کدام مقررات مربوط به خود را دارند.

مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟

یکی از موارد مهم و اساسی در مورد روابط حقوقی زناشویی، بحث طلاق است. امروزه به دلایل مختلف، میزان طلاق زوج ها در کشورمان افزایش یافته است که از منظر اجتماعی و خانوادگی، موجبات به وجود آمدن مخاطرات و معضلات اجتماعی مختلفی شده است.

در مورد طلاق توافقی؛ مطالب و مقالات مختلفی در مالکوم منتشر شده است که می توانید با مطالعه آن ها اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این مطلب می خواهیم به مدت زمان متداول در مورد سپری شدن فرایند اجرایی طلاق توافقی بپردازیم.

طلاق توافقی چیست؟

راه حلی که در سال های اخیر بسیار مورد استفاده در بحث طلاق قرار گرفته، طلاق توافقی است. در طلاق توافقی زن و مرد در کمال آرامش و به صورت قانونی در مورد حقوق و تکالیف مربوط به عقد ازدواج خود به یک توافق و جمع بندی نهایی رسیده و با مراجعه به دادگاه خانواده، نسبت به ارائه درخواست طلاق توافقی اقدام می کنند. در طی طلاق توافقی، زن و مرد بر سر مسائلی چون مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، اجرت المثل، حق طلاق و غیره به توافق رسیده و از مخاطرات متداول در مورد فرایند اجرایی مسائل دوری می کنند. با توجه به اینکه در طلاق توافقی، زن و شوهر در امور مالی و غیرمالی مرتبط با ازدواج با هم توافق کرده اند و تمایل به جدایی با رضایت یکدیگر دارند، بدیهی است که دادگاه ها هم از رسیدگی طولانی و با وسواس خودداری می کنند.

مدت زمان طلاق توافقی

در مورد مدت زمان طلاق توافقی، نکته حائز اهمیت این است که رویه یکسانی در شهر های مختلف ایران وجود ندارد و زمان قطعی را نمی توان پیش بینی کرد.

به عنوان مثال در شهر تهران رویه هریک از محاکم قضایی و شعبه های دادگاه متفاوت است و هر کدام مقررات مربوط به خود را دارند. بسیاری از محاکم قضایی رسیدگی کننده به پفراینده طلاق توافقی، با در نظر دریافت مشاوره های اجباری زمان بر و همچنین طولانی کردن فرایند طلاق توافقی، این موضوع را پیگیری می کنند که زن و شوهر در مدت زمان مشخص شده، از خواست خود مبنی بر طلاق صرف نظر کرده و اقدام به ادامه زندگی زناشویی کنند. در بسیاری از موارد این راه حل مفید واقع شده و زوج ها پس از گذشت مدت زمانی، به دلایل مختلف از تصمیم شان برای طلاق منصرف شده و به زندگی مشترک ادامه می دهند. اما در بسیاری از موارد موضوع طلاق به حدی جدی و حاد می شود که این راه حل نیز تاثیری بر تصمیم زوج ها ندارد.

تعدادی از محاکم قضایی، دادگاه ها و شعب رسیدگی کننده به پفراینده طلاق توافقی؛ در کمترین زمان ممکن اقدام به صدور گواهی عدم سازش و جاری کردن حکم طلاق برای زوج ها می کنند. با این اوصاف نمی توان مدت زمانی ثابت برای سپری شدن فرایند و رویه قضایی طلاق توافقی در محاکم قضایی ایران متصور شد.

در بسیاری از موارد دیده شده است که فرایند صادر شدن حکم طلاق توافقی برای زن و شوهر در یک دوره زمانی کوتاه سه تا پنج روزه به انتها رسیده و به راحتی زوج ها اقدام به طلاق توافقی می کنند، ولی در مواردی به دلیل مشاوره های رایگان اجباری و دیگر موارد، شاهد طولانی شدن و قطعاً فرسایشی شدن طلاق توافقی در محاکم قضایی هستیم. بد نیست بدانیم با توجه به اجباری شدن مشاوره قبل از طلاق در تهران حداقل زمان اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق برای زوج ها 45 روز است و بعد از آن دادخواست طلاق توافقی ثبت می شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط طلاق در دوران بارداری طلاق در دوران بارداری را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 3 خرداد 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 853

به "مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید