معجزه میکرودرم خانگی برای حفظ جوانی و لطافت پوست

به گزارش مالکوم، میکرودرم ابریژن یا (microdermabrasion) روشی غیر تهاجمی، بدون درد، مطمئن و موثر برای پاک سازی و جوان سازی پوست است. میکرودرم با از بین بردن سلول های مرده سطح پوست باعث تحریک و افزایش فراوری کلاژن و در نتیجه جوان شدن پوست می گردد. این روش درمانی پیش تر تنها در کلینیک ها و سالن های زیبایی مورد کاربرد قرار می گرفت اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی انواع و اقسام دستگاه های میکرودرم خانگی در بازار موجود هستند که می توانید برای لایه برداری، پاکسازی و جوان سازی پوست تان از آن ها بهره ببرید. در این مطلب به آنالیز و راهنمای استفاده از دستگاه های میکرودرم خانگی خواهیم پرداخت. با ما در مجله خبرنگاران همراه باشید.

معجزه میکرودرم خانگی برای حفظ جوانی و لطافت پوست

دستگاه میکرودرم خانگی چگونه کار می نماید؟

عمل میکرودرم اربریژن برای اولین بار در سال 1985 در ایتالیا انجام شد و پس از آن به عنوان یکی از روش های درمانی پوست در دنیا مورد استفاده نهاده شد. پیش تر عمل میکرودرم با استفاده از دستگاه های مخصوص تنها در کلینیک های درمانی انجام می گرفت اما با توجه به نیازهای بازار انواع خانگی این دستگاه به وسیله برندهای مختلف فراوری شد و مورد استقبال کاربران زیادی در دنیا نهاده شد.

چنانچه مسائل پوستی شما چندان حاد و شدید نیست، کیت های خانگی میکرودرم می توانند شما را از مراجعه به کلینیک های زیبایی بی نیاز نمایند و با صرف هزینه و زمان کمتر می توانید پوستی شفاف تر و جوان تر داشته باشید.

به طور کلی عملکرد دستگاه میکرودرم ایجاد مکش و وکیوم است که باعث می گردد لایه های مرده روی پوست جدا شوند و پوست لطیف و شفاف ایجاد گردد. در این دستگاه نوعی میکروکریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلمینیوم وجود دارد که در تماس با سطح پوست خراش های بسیار ریزی برروی پوست ایجاد می نماید.

سایندگی میکروکریستال ها به همراه حالت وکیوم و مکشی که دستگاه ایجاد می نماید باعث لایه برداری پوست، جدا شدن سلول های مرده از روی پوست و افزایش سرعت جریان خون می گردد. در طی این فرآیند سطوح بالاتری از الاستین و کلاژن در پوست آزاد می گردد که به مرور زمان منجر به صاف شدن بافت و شفاف تر شدن پوست می گردد. علاوه بر خاصیت سایندگی، حالت مکشی که دستگاه ایجاد می نماید باعث می گردد چربی های ریز زیر پوست خارج شوند و جوش های سرسیاه به خوبی کنترل شوند.

دستگاه های میکرودرم ابریژن که در کلینیک های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا مکش قوی تری ایجاد می نمایند و سری میکروکریستال آن ها هم قابلیت سایندگی بیشتری دارد، اما در دستگاه های میکرودرم خانگی خانگی این مکش ضعیف تر و سری میکروکریستال هم ظریف تر است و قابلیت سایندگی کمتری دارد. بنابراین برای این که میکرودرم خانگی تاثیر خودش را روی پوستتان بگذارد، زمان طولانی تری مورد نیاز است.

  • 16 ترفند خانگی اثربخش برای درمان فوری جای جوش

چه نوع مسائل پوستی با میکرودرم خانگی درمان می شوند؟

به طور کلی استفاده از روش میکرودرم به مرور زمان جای جوش و آکنه، لک، منافذ باز و چین و چروک های ریز پوست را درمان می نماید و لطافت و شفافیت مناسبی به پوست می بخشد.

  • میکرودرم قادر به از بین بردن چروک های عمیق نیست اما با افزایش خاصیت ارتجاعی پوست فرایند پیری را کاهش می دهد. بنابراین با عبور از سن سی سالگی، پیش از این که پوستتان دچار افتادگی و چروک گردد استفاده از میکرودرم را شروع کنید تا بتوانید فرایند پیری پوستتان را کندتر کنید.
  • هایپرپیگمنتاسیون، لکه های قهوه ای و لکه های پیری یا کراتوز سبورئیک که عموما بر اثر تابش آفتاب و اشعه فرابنفش اتفاق می افتند با میکرودرم قابل درمان هستند.
  • جوش های سرسیاه و منافذ باز به علت تجمع سبوم درمجاری غدد سباسه و اکسید شدن آن ها بوجود می آیند. این نوع ضایعات پوستی معمولا با انجام چند نوبت میکرودرم قابل درمان هستند.
  • جای جوش که به شکل قرمزی یا تغییر رنگ یا برجستگی مختصر یا فرورفتگی است معمولا با چندین نوبت انجام میکرودرم بهبود نسبی پیدا می نماید.
  • اگر جای جوش و یا چروک های خیلی عمیق دارید میکرودرم خانگی برایتان کارایی چندانی ندارد و تنها بهبود نسبی ایجاد می نماید. در این حالت بهتر است به پزشک مراجعه کنید و درمان میکرودرم را با دستگاه های قوی تر و در کلینیک های پزشکی انجام دهید و یا از روش های دیگری برای بهبود پوست تان بهره ببرید.
  • اگر زخم های کلوئیدی دارید و یا پوست حساسی دارید که مستعد کبودی و اگزما است به هیچ وجه بدون اجازه پزشک معالجتان از دستگاه میکرودرم خانگی استفاده نکنید.

از میکرودرم می توان برای مسائل نام برده در نواحی صورت، گردن، ناحیه دکلته، قفسه سینه، پشت، بازوها و ران ها استفاده کرد.

  • علت تیرگی زیر چشم ها چیست و چگونه می توانیم آن را برطرف کنیم؟

طرز کاربری صحیح میکرودرم خانگی

هنگامی که کیت دستگاه میکرودرم خانگی را خریداری می کنید یک دفترچه راهنما در کیت گنجانده شده است. برای دستیابی به نتایج مطلوب و جلوگیری از آسیب های پوستی حتما راهنما را مطالعه کنید چرا که ممکن است کاربری دستگاه ها با یکدیگر متفاوت باشند.

1. در مرحله اول با استفاده از پاک نماینده ملایم فاقد چربی و عطر پوست خود را تمیز کنید. از شوینده های تند که می توانند باعث خشک شدن بیش از حد معمول پوست و حساسیت به فرآیند میکرودرم ابریژن شوند، خودداری کنید.

2. پوستتان را با یک حوله پنبه ای خشک کنید. بسیار مهم است که پوست کاملا خشک باشد تا دستگاه میکرودرم ابریژن بتواند به برترین نحو کار کند.

3. دستگاه میکرودرم ابریژن را روشن کنید و به آرامی سر میکروکریستال دستگاه را مطابق شکل زیر روی پوستتان بکشید. به خاطر داشته باشید که روی هر ناحیه از پوستتان بیشتر از دو بار سری میکروکریستال را نکشید چرا که در غیر این صورت پوستتان ممکن است آسیب ببیند. این فرآیند را روی تمامی نقاط پوست صورت یا گردن و یا هر بخشی از پوست تان که مد نظرتان است انجام دهید.

4. پس از استفاده از میکرودرم، از تونر برای پوستتان بهره ببرید تا ph پوستتان تنظیم گردد و به حالت اول برگردد. سپس روغن، لوسیون و یا کرم های لازم برای مراقبت از پوستتان را بهره ببرید. به علت باز شدن منافذ صورت و افزایش سرعت گردش خون موادی که پس از میکرودرم بر روی پوست استفاده می گردد تاثیر بسیار بیشتری خواهند داشت.

5. پس از انجام عمل میکرودرم ممکن است کمی سوزش، حساسیت یا قرمزی در بعضی از منطقه ها پوست خود را احساس کنید. به طور کامل پوست تان را آبرسانی کنید تا پوست شما خشک نگردد و قرمزی نواحی حساس کاهش یابد. در حالت ایدئال، شما باید مرطوب نماینده ای را انتخاب کنید که قابلیت محافظت در برابر نور آفتاب را هم داشته باشد چرا که پوست شما روزهای بعد از درمان میکرودرم ابریژن به نور خورشید حساس تر است.

6. اگر قرمزی پوستتان بعد از میکرودرم شدید بود از یخ یا کمپرس سرد بهره ببرید؛ در این مواقع استفاده از پماد اکسید زینک هم توصیه می گردد.

ضروری است بین دفعات استفاده از دستگاه، پوست زمان کافی برای ترمیم را داشته باشد. متخصصان پوست توصیه می نمایند که بین دفعات استفاده از میکرودرم حدودا دو هفته فاصله باشد. با این حال دستگاه های مختلف میکرودرم خانگی ممکن است عملکرد متفاوتی با یکدیگر داشته باشند و حدفاصل استفاده از بعضی دستگاه ها کمتر یا بیشتر از مدت زمان دو هفته باشد. بنابراین حتما دفترچه راهنمای دستگاهی که خریداری نموده اید را به دقت مطالعه کنید.

  • هرآنچه که باید درباره لایه برداری ایمن پوست خود بدانید

عوارض میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی غیر تهاجمی و بدون درد است؛ به خصوص در دستگاه های میکرودرم خانگی که قدرت مکش و سایندگی ضعیف تری دارند معمولا عوارض چندانی نخواهید داشت. با این حال باید در نظر بگیرید که میکرودرم خانگی ممکن است عوارضی مانند کبودی، قرمزی و یا خارش و خشکی پوست داشته باشد. بعلاوه کسانی که مستعد تبخال هستند ممکن است پس از استفاده از دستگاه میکرودرم دور لب هایشان دچار تبخال شوند. در صورتی که سابقه تبخال دارید بهتر است از میکرودرم در اطراف لب ها استفاده نکنید و این مورد را قبل از استفاده از میکرودرم به پزشک تان بگویید.

نکات مهم هنگام خرید میکرودرم خانگی

برای این که دستگاهی که خریداری می کنید کارایی لازم را داشته باشد، پیش از خرید کیت میکرودرم خانگی باید به نکات ذیل توجه کنید.

قابلیت تنظیم سرعت و قدرت مکش

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام خرید دستگاه میکرودرم خانگی باید به آن توجه داشته باشید، برخورداری از قابلیت تنظیم سرعت و مکش دستگاه است. بعضی از بخش های پوست تان مانند اطراف چشم نیاز به مکش کمتری دارند و در بعضی نواحی مانند مانند باید قدرت مکش بیشتر باشد. بنابراین بهتر است دستگاهی را بخرید که قابلیت تنظیم سرعت و قدرت مکش داشته باشد.

فیلترهای قابل تعویض و یدکی دستگاه

هر دستگاه میکرودرم دارای یک فیلتر مخصوص جهت نگهداری لایه های مرده و یا پوست های کنده شده از سطح پوست صورت و بدن شما است. این پوست ها و ضایعات با توجه به قدرت مکش میکرودرم در داخل محفظه دستگاه انباشته شده و قطعا در گذر زمان سبب کاهش قدرت دستگاه شما خواهد شد. به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید این نوع از محصولات زیبایی حتما مطمئن شوید دستگاه تان فیلترهای قابل تعویض یدکی دارد.

سری های قابل تعویض

وجود سری های مختلف و متنوع در کیت میکرودرم خانگی به شما یاری می نماید برای بخش های مختلف پوستتان از سری های مختلف بهره ببرید. با داشتن چنین دستگاه هایی شما می توانید از سری های نرم و ظریف برای لایه برداری پوست های نازک و از سری های زبر برای لایه برداری پوست های ضخیم بهره ببرید. به عنوان مثال سری مخصوص دور چشم باید کوچک تر و ظریف تر باشد.

سخن آخر

در این مطلب به معرفی کیت های خانگی میکرودرم ابریژن و مزایا و معایب این دستگاه ها پرداختیم. باز هم تاکید می کنیم که در صورت وجود مسائل پوستی حاد و حساسیت های پوستی شدید حتما پیش از استفاده از دستگاه با پزشکتان مشورت کنید. بعلاوه پس از خرید دستگاه حتما مطابق دفترچه راهنمای دستگاه عمل کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه را از دستگاه بگیرید و پوستی شفاف و بی نقص برای خودتان بسازید.

منابع: oglf, ashleybrookenicholas

منبع: دیجی استایل
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1775

به "معجزه میکرودرم خانگی برای حفظ جوانی و لطافت پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجزه میکرودرم خانگی برای حفظ جوانی و لطافت پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید