وجود آب در ماه ثابت شد

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران به نقل از ای اف پی، طبق دو تحقیقی که روز گذشته منتشر شده، احتمالاً مقدار آب موجود در ماه بیش از تصورات پیشین است. پژوهش های منتشر شده برای چشم انداز آینده مأموریت های فضانوردان به ماه نویدبخش است.

وجود آب در ماه ثابت شد

تا یک دهه قبل تصور می شد سطح ماه کاملاً خشک باشد. در آن موقع مجموعه ای از یافته ها نشان داد در زیر دهانه هایی در قطب های ماه که در سایه هستند، نشانه هایی از آب یخ زده وجود دارد.

اما طبق دو پژوهش جدید که در نشریه نیچر آسترونومی منتشر شده اند، احتمالاً آب به طور گسترده تر در سیاره مذکور وجود دارد و همچنین تأیید شده دسترسی به آن در مناطقی در سطح ماه که آفتاب به آنها می تابد، گسترده تر است.

اگر بتوان آب را از ماه استخراج کرد، فضانوردانی که به این سیاره و فراتر از آن سفر می نمایند به آب آشامیدنی دسترسی خواهند داشت. آنها حتی می توانند با تجزیه مولکول آب سوخت موشک تهیه نمایند.

کیسی هانیبال مؤلف ارشد یکی از این پژوهش ها از مؤسسه ژئوفیزیک و سیاره شناسی هاوایی می گوید: در پژوهش جدید اثر طیف آب مولکولی در مناطق آفتاب گیر ماه بدون هیچ ابهامی تشخیص داده شد. اگر در مناطق خاصی از ماه، آب به اندازه کافی وجود داشته باشد، می توان از آن به عنوان منبعی برای اکتشافات فضایی توسط انسان استفاده کرد.

تحقیقات پیشین نیز نشانه هایی از وجود آب در مناطقی از ماه نشان داده بودند که در معرض تابش نور خورشید قرار دارند. اما این پژوهش ها نتوانستند به طور دقیق بین مولکول آب (H2O) و هیدروکسیل (مولکولی که از یک اتم هیدروژن و 2 اتم اکسیژن ساخته می گردد) تمایز قائل شوند.

محققان در این پژوهش از اطلاعات تلسکوپ هوایی SOFIA استفاده کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1210

به "وجود آب در ماه ثابت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود آب در ماه ثابت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید