ویزای تحصیلی چیست؟

به گزارش مالکوم، ویزای تحصیلی یکی از پرتقاضاترین انواع ویزا است که علاقه مندان به تحصیل در مدارس و دانشگاه های خارجی از آن استفاده می کنند.

ویزای تحصیلی چیست؟

در سال های اخیر تعداد متقاضیان تحصیل در خارج از کشور افزایش یافته است و دریافت ویزا نیز یکی از مهم ترین مراحل مهاجرت تحصیلی محسوب می شود. در واقع، دانش آموزان و دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در موسسه های آموزشی خارج از کشور هستند، پس از پشت سر گذاشتن مراحل اولیه مانند انتخاب کشور، دریافت پذیرش و... وارد مرحله نهایی فرایند پذیرش و به عبارتی درخواست ویزای تحصیلی می شوند.

هر آنچه باید درباره ویزای تحصیلی بدانید:

 • ویزای تحصیلی چیست؟
 • شرایط اخذ ویزای دانشجویی کدامند؟
 • مراحل و مدارک درخواست ویزای تحصیلی کدامند؟
 • هزینه اخذ ویزای دانشجویی چقدر است؟
 • ویزای دانشجویی تا چه مدت دارای اعتبار است؟

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی است که دارنده آن برای مدت معینی در کشور مقصد اقامت کرده و در یکی از دانشگاه ها یا موسسه های آموزشی کشور به تحصیل اشتغال دارد. دریافت ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل، در هر یک از کشورهای خارجی برای دانشجویان الزامی است.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کدامند؟

 • پذیرش تحصیلی: نخستین شرط درخواست ویزای تحصیلی دریافت پذیرش قطعی از موسسه یا دانشگاهی در کشور مقصد است.
 • اثبات تمکن مالی: افرادی که برای تحصیل در خارج از کشور اقدام می کنند، با توجه به دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اند، هزینه های تحصیل و زندگی پیش را خواهند داشت. این افراد باید با ارائه مدارک سفارت را نسبت به تامین این هزینه ها (به صورت شخصی یا بورسیه) در دوران تحصیل متقاعد کنند.
 • دانش زبانی: افراد متقاضی تحصیل در خارج از کشور به نسبت دانشگاهی که پذیرش گرفته اند، باید از قابل قبولی از دانش زبان برخوردار باشند و حتی در بیشتر موارد داشتن مدرک زبان (مانند آیلتس یا تافل) الزامی است.
 • شرط سنی: یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی نداشتن سن بالا یا به عبارتی، نداشتن فاصله زیاد بین فارغ التحصیلی و پذیرش از دانشگاه مقصد است. البته بیشتر دانشگاه ها محدودیتی برای ادامه تحصیل به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی اعمال قائل نمی شوند.

مراحل و مدارک درخواست ویزای تحصیلی کدامند؟

مراحل و مدارک درخواست ویزای تحصیلی بسته به دستورالعمل سفارت کشور مورد نظر فرق دارد، ولی به طور معمول مراحل زیر باید از طریق دانشجو طی شود؛

 • تعیین وقت سفارت و تکمیل فرم درخواست: که معمولا به صورت آنلاین یا از طریق مراجعه حضوری انجام می شود.
 • تحویل مدارک و مصاحبه: لیست مدارک با توجه به کشور مقصد متغیر است، ولی مدارکی مانند گذرنامه دارای اعتبار، شناسنامه، کارت ملی، گواهی پذیرش تحصیلی، مدارک تحصیلی (گواهی سرانجام دوره دبیرستان، پیش دانشگاهی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد)، عکس، اسناد تمکن مالی و... از جمله موارد مشترک در لیست مدارک درخواستی سفارت خانه ها برای صدور ویزای تحصیلی قرار دارند. البته نسخه اصلی مدارک باید به همراه ترجمه به سفارت ارائه شوند. معمولا اغلب کشورها با متقاضیان ویزای تحصیلی مصاحبه نیز انجام می دهند.

هزینه اخذ ویزای دانشجویی چقدر است؟

هزینه صدور ویزای دانشجویی مانند سایر انواع ویزا از سوی وزارت امور خارجه کشورها تعیین و از طریق سفارت خانه ها از متقاضیان دریافت می شود.

ویزای دانشجویی تا چه مدت دارای اعتبار است؟

ویزاهای دانشجویی جزو ویزاهای کوتاه مدت محسوب می شوند و مدت اعتبار آن ها ممکن است به صورت سه ماهه، 6 ماهه یا یک ساله باشد. البته ویزای دانشجو با توجه به شرایط تحصیلی و مدت زمان به جای مانده از دوره تحصیلی وی مجددا تمدید می شود.

منبع: کجارو / internationalstudent.com / germany-visa.org / topuniversities.com / travel.state.gov / investopedia.com / iran.campusfrance.org
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1965

به "ویزای تحصیلی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای تحصیلی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید