پسماندهای شهری، جدی ترین مشکل آبادان

به گزارش مالکوم، برگزیده گروه جوان علوم بالینی و سلامت دانشکده علوم پزشکی آبادان در جشنواره رازی با بیان اینکه در گروه بهداشت محیط دانشگاه، جدی ترین مشکل آبادان را دفن بهداشتی پسماندهای شهری شناسایی نموده و زمینه کاری خود را بر اساس آن تعریف نموده ایم، تأکید کرد: قطعاً در کشور می مانم، چرا که آبادان با وجود آلودگی های زیست محیطی بسیار، به من احتیاج دارد.

پسماندهای شهری، جدی ترین مشکل آبادان

دکتر فرشید قنبری در گفت و گو با خبرنگار مالکوم، زمینه تحقیقاتی خود را تصفیه پساب های صنعتی بیان کرد و گفت: حاصل تحقیقات من در طول 8 سال آنالیز، و بعد از ارزیابی های صورت گرفته بنده به عنوان پژوهشگر برتر گروه جوان انتخاب شده ام.

وی درباره مطالعات خود تشریح کرد: این مطالعات بیشتر بر روی پساب هایی با قابلیت تصفیه پذیری بیولوژیکی پایین بوده است؛ بر این اساس سعی شده از روش های شیمیایی و الکتروشیمیایی استفاده شود و پساب ها تا قابلیت استفاده مجدد مورد تصفیه قرار گیرند.

استادیار دانشکده علوم پزشکی آبادان از جمله موارد کاربرد مجدد پساب های تصفیه شده را استفاده از آن ها در کشاورزی یا تغذیه آب های سطحی و زیرزمینی عنوان و اظهار کرد: صنایع پتروشیمی به دلیل باقی گذاشتن آلودگی های نفتی و صنایع چوب و کاغذ نیز به دلیل داشتن لیگنین، که به سختی تجزیه می شوند، مخاطرات زیست محیطی شدیدتری نسبت به سایر صنایع به جا می گذارند. بر این اساس به عنوان یک متخصص بهداشت محیط، مطالعات خود را بر روی تصفیه پساب های صنایع فوق و همچنین صنعت نساجی متمرکز نموده ام.

قنبری با اشاره به بعضی آلودگی های زیست محیطی در خوزستان، توضیح داد: مواردی همچون کیفیت آب، آلودگی هوا، پسماندهای شهری و صنعتی در این استان جدی گرفته نشده و اقدام مناسبی برای کنترل آلودگی ها انجام نمی شود؛ که این به نظارت قانون گذار برمی شود. در این خصوص باید نظارت دقیقی بر اجرای قوانین صورت گیرد تا صنایع نتوانند آلودگی های خود را به راحتی به محیط زیست منتقل نمایند.

وی با بیان اینکه از طرح های خود در مقیاس آزمایشگاهی نتایج خوبی گرفته ایم، گفت: صنایع و بخش خصوصی می توانند جسارت به خرج داده و پژوهش های مذکور را در مقیاس بزرگ و صنعتی به اجرا دربیاورند. مسأله آن جاست که صنایع به خاطر بالا بودن هزینه ها، به جنبه های زیست محیطی کار خود بی توجه هستند.

برگزیده جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی مسائل زیست محیطی را ترکیبی از فرهنگ، اقتصاد و دولت دانست و تأکید کرد: اگر دولت بتواند به عنوان قانون گذار اهمیت محیط زیست را برای صنایع روشن کند، آن ها به سمت استفاده از سیستم های کنترل پیشرفته یا بهبود سیستم های فعلی خواهند رفت.

قنبری در رابطه با آلودگی های محیط زیست اظهار کرد: زمانی که بحث هزینه ها به میان می آید، کار با اما و اگرهایی روبه روست. طبق قوانین مسؤول فراوری آلودگی، باید آن را به حد مجاز برساند. به عنوان مثال اگر شما صاحب یک کارخانه هستید و آلودگی ایجاد نموده اید، باید آلودگی را تا حد استاندارد خروجی پایین بیاورید. متأسفانه این موضوع در کشور ما جا نیفتاده و کارخانه ها به راحتی منابع آبی مانند کارون، اروند، بهمن شیر و ... را آلوده می نمایند.

وی یادآور شد: اگر تنها 10 درصد از هزینه های درمانی کنونی به مصارف زیست محیطی برسد، کاهش بیماری ها را در پی خواهد داشت، این در حالی است که در کشور ما درمان جدی تر از بهداشت تلقی می شود.

استادیار دانشکده علوم پزشکی آبادان در مورد چشم انداز آینده خود و امکان خروجش از کشور، گفت: خارج از کشور به بنده احتیاج ندارد، بلکه بنده باید در آبادان با این حجم از مسائل زیست محیطی فعالیت داشته باشم؛ بنابراین قطعاً در کشور می مانم. در مورد آلودگی در استان خوزستان، از کارهای کوچکی در حوزه تصفیه پسابها آغاز نموده ایم و در حال حاضر زمینه کاری خود را به سمت مدیریت پسماند یا زباله های شهری تغییر داده ام.

قنبری در سرانجام اعلام کرد: در گروه بهداشت محیط دانشکده علوم پزشکی آبادان جدی ترین مشکل آبادان را، با توجه به بالا بودن سطح آب های زیرزمینی، دفن بهداشتی پسماندهای شهری شناسایی نموده و زمینه کاری خود را بر اساس آن تعریف نموده ایم.

به گزارش مالکوم، فرشید قنبری استادیار دانشکده علوم پزشکی آبادان، سال جاری به عنوان برگزیده گروه جوان علوم بالینی و سلامت، در بخش برگزیدگان حقیقی جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی تقدیر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 145

به "پسماندهای شهری، جدی ترین مشکل آبادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماندهای شهری، جدی ترین مشکل آبادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید