چند راه حل برای آب دادن به گلدان در دورانی که مسافرت رفته اید

به گزارش مالکوم، مسافرت با همه لذت هایش، می تواند اضطراب آور هم باشد، به خصوص اگر مقصد خیلی دور باشد یا همسفرهایتان کسانی باشند که با آن ها چندان راحت نیستید. وقتی بالاخره همه ملزومات سفر را آماده کردید، احتمالاً تازه یادتان می افتد که گلدان های عزیزتان که زحمت زیادی هم برایشان کشیده اید، در نبود شما بی آب خواهند ماند.

چند راه حل برای آب دادن به گلدان در دورانی که مسافرت رفته اید

به گزارش روزیاتو، اما نگران نباشید چرا که در ادامه چند راه حل ساده و فوری به شما یاد خواهیم داد که با استفاده از آن ها گلدان هایتان در نبود شما اذیت نخواهند شد و می توانید پیش از راهی شدن برای سفر ترتیب آب دهی آن ها در این مدت را بدهید.

توجه: این راه حلها تنها برای گیاهانی مناسب هستند که به آب دهی روزانه احتیاج دارند. گیاهانی مانند ساکولنت ها که برنامه آب دهی خاصی دارند حتماً ترجیح می دهند در مدتی که در سفر هستید، مزاحم شان نشوید!

روش شماره 1

برای این روش به یک ظرف آب بزرگ (مثل گلدان یا سطل) و مقداری طناب نخی احتیاج دارید.

یک تکه از طناب نخی را ببُرید. طول طناب باید آنقدری باشد که از کف ظرف آب تا داخل خاک گلدان برسد.

یک سر طناب را به مقدار چند سانتیمتر داخل خاک گلدان، نزدیک به گیاه فرو کنید. مراقب باشید به ریشه های گیاه صدمه نزنید.

سر دیگر طناب را کف ظرف آب بگذارید و آن را پر از آب کنید. مطمئن شوید که سر طناب کف ظرف را لمس می نماید.

طناب نخی آب را به خود جذب می نماید و به تدریج از ظرف به داخل گلدان می کشاند. با این روش رطوبت خاک به مقدار ثابتی حفظ می گردد.

روش شماره 2

این روزها گوی هایی شیشه ای کوچکی مخصوص آب دهی به گلدان فراوری شده که به یک لوله باریک شیشه ای متصل هستند. برای استفاده از این گوی ها کافی است آن ها را از آب پر کنید و آن ها را از قسمت لوله در خاک فرو کنید.

اما واقعاً احتیاجی به خرید این گوی ها نیست چون شما می توانید یک مدل از آن ها را برای خود بسازید.

برای آغاز یک بطری پلاستیکی تمیز و خالی پیدا کنید. برای یک گلدان کوچک تا بزرگ، یک بطری آب معدنی کفایت می نماید. نزدیک دهانه بطری چند سوراخ ایجاد کنید.

پیش از آنکه راهی سفر شوید، گلدان تان را مثل همواره آب دهید. بطری پلاستیکی را از آب پر کنید و آن را سریع برگردانید و به مقدار چند سانتیمتر درون خاک گلدان فرو کنید. مطمئن شوید که بطری خیلی نزدیک گیاه نیست و آنقدری درون خاک فرو رفته که سوراخ هایش بیرون نمانده باشند.

به این ترتیب، آب به تدریج از بطری به درون خاک می ریزد.

برای گلدان های بزرگ تر می توانید از بطری نوشابه خانواده بهره ببرید. بطری را از آب پر کنید، انگشت شست تان را روی دهانه بطری بگذارید، سپس آن را برگردانید و داخل خاک فرو کنید.

روش شماره 3

برای گلدان هایی که سوراخ مناسبی در کف خود دارند می توانید برای آن ها چیزی شبیه به وان درست کنید.

روشویی دستشویی را به مقدار چند سانتیمتر با آب پر کنید و برای آنکه گلدان آسیبی به روشویی نزند، یک حوله کف آن پهن کنید. گلدان خود را درون روشویی قرار دهید و بگذارید تا زمان بازگشت از سفر، همانجا بماند. خاک گلدان خود آب را جذب می نماید و به ریشه های گیاه می رساند. با این روش گلدان تان حداکثر یک هفته آب خواهد داشت.

شرایط نور دستشویی تان را هم در نظر داشته باشید. اگر گیاه تان به نور طبیعی زیادی احتیاج دارد، بنابراین دستشویی کم نور خانه تان جای مناسبی برای آن نیست.

روش شماره 4

این روش شاید نامتعارف به نظر برسد اما برای سفرهای طولانی تر مناسب است.

یک کیسه پلاستیکی شفاف بردارید. کیسه باید آنقدری بزرگ باشد که گیاه و گلدان را بپوشاند. چند میله چوبی داخل خاک گلدان بگذارید تا وقتی کیسه را روی گلدان می کشید، به گیاه نچسبد. برخی می گویند کیسه قطعاً نباید تماسی با برگ ها داشته باشد، اما تماس اندک هم ایرادی ندارد.

گلدان خود را مثل همواره آب دهید و مطمئن شوید که آن را غرق آب نمی کنید.

گلدان را داخل کیسه بگذارید و کیسه را روی گیاه و دور آن بکشید. قبل از بستن کیسه، یک فوت در کیسه کنید تا باد کند و دور گیاه یک بالن کیسه ای شکل بگیرد. برای اطمینان بیشتر این کار را می کنیم تا مبادا کیسه به برگ ها فشار آورد.

گلدان را جایی بگذارید که نور غیر مستقیم به آن می تابد (نور مستقیم باعث داغ کردن کیسه و بالا رفتن احتمال از بین رفتن گیاه تان می گردد). این گلخانه کوچک، آب حاصل از بخار را در خود نگه می دارد و قطره قطره به گیاه بازمی گرداند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 شهریور 1402 بروزرسانی: 14 شهریور 1402 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2208

به "چند راه حل برای آب دادن به گلدان در دورانی که مسافرت رفته اید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند راه حل برای آب دادن به گلدان در دورانی که مسافرت رفته اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید