کاهش دما و تشدید بارش در برخی مناطق کشور

به گزارش مالکوم، سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید، تشدید بارش، کاهش دما و افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و تنگه هرمز هشدار داد.

کاهش دما و تشدید بارش در برخی مناطق کشور

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وزش باد شدید با سرعت متوسط 60 تا 90 کیلومتر بر ساعت و خیزش گرد و خاک محلی فردا (9 بهمن ماه) برای استان های اردبیل، گیلان، زنجان، ایلام، خوزستان، لرستان، جمعه (10 بهمن ماه) برای استان های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، ایلام و بوشهر و شنبه (11 بهمن ماه) برای استان های بوشهر، فارس، اصفهان، یزد، کرمان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان پیش بینی می شود.

در پی حاکمیت این شرایط جوی آسیب رسیدن به گلخانه ها و احتمال شکستن بوته درختان دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به استحکام نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها به خصوص در استان های بوشهر و هرمزگان، تسریع در برداشت گوجه فرنگی و صیفی جات در جنوب کشور و استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت توصیه می کند و آورده است: با توجه به آغاز فصل برداشت نارنگی در استان هرمزگان، باغداران برداشت را بعد از آرام شدن جو انجام دهند.

سازمان هواشناسی همچنین توصیه کرده است که با توجه به وزش باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن ها اقدام کنند. سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند. خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل وزش باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین و خودداری از آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به دلیل باد شدید از توصیه های دیگر هواشناسی است.

در ادامه این هشدار با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش دما آمده است: روز جمعه (10 بهمن ماه) بارش برف و در برخی مناطق بارش باران در شمال غرب، غرب و دامنه های زاگرس، شنبه (11 بهمن ماه) احتمال وقوع تگرگ در نیمه شرقی خوزستان، بوشهر و نیمه شمالی فارس و کاهش دما 5 تا 7 درجه ای دما در شمال غرب و سواحل دریای خزر، یکشنبه (12 بهمن ماه) کاهش 5 تا 7 درجه ای دما در نیمه غربی و نیمه شمالی و روز دوشنبه (12 بهمن ماه) کاهش 3 تا 5 درجه ای دما در جنوب شرق کشور پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی وارد آمدن خسارت به محصولات و تجهیزات کشاورزی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی به صاحبان مزارع و باغات زهکشی و پاکسازی راستا آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، خودداری از انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها، رنگ آمیزی تنه درختان با رنگ سفید جهت حفاظت از آفتاب سوختگی ناشی از پوشش برف به ویژه در شیب های جنوبی و آفتاب گیر، انجام آبیاری در خاک های شور بعد از وقوع باران یا برف به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، خودداری از انجام عملیات یخ آب زمستانه با توجه به وقوع بارش ها، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف به خصوص صیفی جات جنوب و حفاظت از مزارع گوجه فرنگی استان بوشهر در برابر تگرگ را توصیه می کند.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، صاحبان سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما و وقوع برف، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی و بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام کاهش دما و بارش را در دستور کار قرار دهند.

صاحبان سالن های مرغداری و دامداری نیز تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها، پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها با توجه به کاهش دما، مایه کوبی دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی با توجه به برودت هوا را مد نظر قرار دهند.

سازمان هواشناسی به صاحبان استخرهای پرورش ماهی نسبت به پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما، شکستن یخ آب سطح استخرها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها و تنظیم دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی توصیه می کند.

خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با توجه به وقوع بارش ها ، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، خودداری از بازدید از کندوها در دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد از توصیه های ارایه شده برای عشایر و زنبورداری است.

همچنین لازم است تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما و آغاز بارش ها در دستور کار قرار گیرد.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگی آورده است: افزایش ارتفاع موج به 1 تا 2 متر فردا (10 بهمن ماه) برای شمال خلیج فارس، در نواحی ساحلی خوزستان، شنبه (11 بهمن ماه) برای نیمه شمالی خلیج فارس، در نواحی ساحلی خوزستان و بوشهر، یکشنبه (12 بهمن ماه) برای خلیج فارس و تنگه هرمز و دوشنبه (13 بهمن ماه) برای نواحی مرکزی خلیج فارس و تنگه هرمز پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و انجام فعالیت های شیلاتی توصیه می کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1428

به "کاهش دما و تشدید بارش در برخی مناطق کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش دما و تشدید بارش در برخی مناطق کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید