تور ارزان گرجستان: کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)

به گزارش مالکوم، سفرنامه ای خواندنی از تفلیس گرجستان

مانند هر فرد بی تجربه دیگری، من هم در آستانه سفر خود می خواستم تجربه و تاریخ منحصر به فرد خود را کشف کنم. پیش از آغاز سفر به گرجستان، حسابی برنامه ریزی کردم.

تور ارزان گرجستان: کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)

با ما سفر کنید و با تور ارزان گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

امروزه پس از گذشت هشت سال از برنامه های مسافرتم، احساسم را در قالب این مقاله بیان می کنم. در حقیقت کسی دقیقا نمی دانست گرجستان به چه شکلی است و اطلاعات در این زمینه محدود بود.

معماری چهل تکه گرجستان

تنها وجود معماری چهل تکه و الهام گرفته از سبک های مختلف در بخش قدیمی شهر تفلیس، برای تماشا این شهر که مرکز زیبای گرجستان است، انگیزه ای مناسب و کافی محسوب می گردد. بالکن های دارای ترکیبات پیچیده معماری در ساختمان های قدیمی، خیابان هایی که محله های تاریخی را به یکدیگر متصل می نماید، درختان زیبای خیابان روستاولی (Rustaveli) که چشم انداز ای شبیه به پاریس را در این شهر کوچک شرق اروپا ایجاد نموده اند، هر کدام برای مجذوب شدن به شهر تفلیس کفایت می نماید. در طول سفر به گرجستان، من همه روزه با انرژی زیادی از بستر بیرون آمده و از فکر سپری کردین یک روز پرهیجان در خیابان های تفلیس به همراه دوربین خود، مشعوف می شدم.

مناطقی آرام، سنگ فرش های زیبا و لبخند همیشگی مردم، بخش عمده ای از خاطرات من در تفلیس را تشکیل می دهند. در این شهر نشانه قرن ها تاثیر معماری سبک ایرانی، آلمانی و روسی به خوبی قابل مشاهده است. البته این جنبه های تاریخی را نمی توان تنها بخش دوست داشتنی و مجذوب کننده تفلیس دانست و این شهر در سایه ثبات و امنیت سال های اخیر، با سرعت در حال پیشرفت و مدرن شدن است. در حال حاضر شاهد وجود معماری مدرن و امروزی در کنار سازه های قدیمی و کلاسیک در این شهر بوده و حتی در قلعه و استحکامات نظامی ناریکالا (Narikala Fortress) می توانید آثار معماری قرن 4 میلادی را مشاهده کنید. در بازدید از این محل به خوبی با مفهوم گذر زمان روبرو شده و شاهد گذر تاریخ پر فراز و نشیب تفلیس از گذشته های دور تا امروز هستید.

متاسفانه بسیاری از ساختمان های تاریخی و بناهای قدیمی این شهر با بالکن های زیبای خود، مورد بی توجهی قرار گرفته و در شرایط مناسبی به سر نمی برند. مشابه این شرایط در شهر هاوانا مرکز کشور کوبا نیز دیده می گردد که به علت وجود مسائل مالی، بناهای تاریخی و ابنیه قدیمی مورد بی توجهی قرار گرفته و در شرایط نامناسبی هستند. در شهر تفلیس یک درگیری و تضاد بین بافت سنتی و زیبا و ساختمان های مدرن وجود دارد که سبب شده بین بخش تاریخی و سنتی شهر، شاهد شکل گیری معماری بی قاعده ای باشیم. این موضوع در حالی است که شهر دارای گلچینی از سبک های مختلف معماری بوده و باید این جاذبه را حفظ کند.

غذاها و نوشیدنی های خوش مزه

در حقیقت فرهنگ غذایی این کشور بسیار خارق العاده است. این موضوع علت اصلی این بود که من نوشتار خود را با توضیحی مبسوط درباره تاریخ گرجستان شروع کردم. تاریخ نقشی محوری در تبدیل شدن گرجستان به یک مقصد ایده آل برای دوستداران غذا، ایفا می نماید. تقابل و تاثیر فرهنگ های مختلف موجود در این کشور بر یکدیگر، سبب شکل گیری سبک ها مختلف غذایی با طعم ها و تنوع بسیار خوبی شده است. از سوی دیگر این موضوع سبب شده است تا در گرجستان شاهد حضور غذاهای مختلفی مانند سالادهای مدیترانه ای؛ سوپ لوبیا، پیتزای خاص گرجستانی و … باشیم و باید اعلام کنم که من به عنوان یک فرد صرفا گیاه خوار، در این کشور با مسئله ای روبرو نشدم.

کشوری با فرهنگ و مردمی میهمان نواز

مجسمه مادر گرجستان یا کارتْلیس دِدا (Kartlis Deda) نماد شهر تفلیس محسوب شده و در بالای تپه (Sololaki Hill) قرار داشته و از همه جای شهر قابل مشاهده است. این مجسمه را می توان نماد خوبی برای خوش آمدگویی به شهر دانست. برای مردم گرجستان این مجسمه دارای دو وجه و معنی میهمان نوازی و آزادی است. این مجسمه 50 متری یک جام در دست چپ و یک شمشیر در دست راست خود حمل می نماید. جام وی پیشکشی به دوستان و میهمانان بوده و شمشیر نیز به دشمنان تعلق دارد.

در عمل، شما در سفر خود به تمامی بخش های گرجستان با میهمان نوازی رو به رو می شوید. من حتی زمانی که این کشور را ترک کردم نیز این میهمان نوازی مردم گرجستان را با خود حس می کردم. گفت وگوهای من با دوستان جدیدم در این کشور، دائما در فکر من رژه رفته و خوش آمدگویی به میهمان و میهمان نوازی را می توان بخشی جدانشدنی از فرهنگ مردم گرجستان دانست. زمانی که من عکسی از تفلیس را در اینستاگرام اشتراک گذاشتم، یکی از اهالی گرجستان به نام تئو (Teo) که وی را نمی شناختم، برایم پیغام گذاشت که به شهر من تفلیس خوش آمدی. ما به سرعت با یکدیگر در شهر قرار گذاشته و با دوستان وی نیز آشنا شدم. ما در این سفر، ساعاتی طولانی را با یکدیگر گذرانده و اگرچه من با افراد میهمان نواز زیادی در شهرهای مختلف گوشه و کنار دنیا آشنا شده بودم، اما نوع میهمان نوازی مردم گرجستان به راستی غیرقابل توصیف است. شما در گرجستان قطعا با گرمی و مهربانی استقبال خواهید شد.

منبع: الی گشت
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1893

به "تور ارزان گرجستان: کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان گرجستان: کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید