گوگل چگونه و چرا گوگل نامیده شد؟

به گزارش مالکوم، یورونیوز: دو متخصص کامپیوتر به نام های لری پیج و سرگی برین گوگل را در اتاق خوابگاه دانشگاه استنفورد در دهه 1990 میلادی خلق کردند. این جستجوگر آن موقع به یکی از محبوب ترین موتورهای جستجوی امروزه دنیا تبدیل شده است.

گوگل چگونه و چرا گوگل نامیده شد؟

گوگل به چیزی رسیده است که کمتر برند شناخته شده ای به آن دست یافته است و آن چیزی نیست جز اینکه آن ها توانستند نام شرکت خود را تبدیل به یک فعل پیش فرض برای جستجو کردن در اینترنت تبدیل نمایند.

در نتیجه، امروزه افراد زیادی به جای گفتن فعل امری چیزی را در اینترنت جستجو کن، صرفا می گویند که آن را گوگل کن، حتی اگر شخصی که با او صحبت می کنید، اصلا قرار نباشد از موتور جستجوگر گوگل استفاده کند و شاید دلش بخواهد از موتور جستجوگر اینترنتی دیگری همانند بینگ استفاده کند، ولی احتمالا باز به او خواهید گفت که آن را گوگل کن.

گوگل پیش از گوگل شدن چه بود؟

اینطور هم نبوده که گوگل از همان ابتدا تحت عنوان گوگل شروع به کار نموده باشد.

زمانی که لری پیج و سرگی برین در سال 1996 میلادی برای اولین بار پروژه خود را شروع کردند و آن را در سرورهای استانفورد قرار دادند، آن ها نام بک راب / Backrub را برای موتور جستجوگر خود انتخاب کردند.

علت آن هم این بود که این موتور جستجو بر روی بک لینک ها / backlinks یا همان پیوند های پشتیبانی وبگاه ها متمرکز بود و به آنها می گفت که اطلاعات خود را از کجا به دست آورند، چه سایت هایی قابل اعتماد هستند و راجع به چه موضوعاتی هستند و سعی می کرد آن ها را بر اساس این شاخصه ها در نتایج جستجو رتبه بندی کند.

خوشبختانه آن ها یک سال بعد متوجه شدند که این نام احتیاج به تغییر دارد و اینگونه شد که حالا نزدیک به 30 سال از این ماجرا می گذرد و ما مجبور نیستیم از بقیه بخواهیم موضوعات ناآشنا را در اینترنت بَک راب نمایند که معنی تحت الفظی آن مشت و مال هم می گردد. به هر صورت، نام تازه ای که برای آن انتخاب کردند گوگل بود.

گوگل یا گوگول، ماجرا از چه قرار است؟

اگر کلمه گوگل را گوگل کنید، اولین نتیجه ای که احتمالاً با آن روبرو می شوید (اگرچه نتایج جستجو برای همه یکسان نیست) شرح می دهد که مخفف سازمان جهانی گروه محور بر پایه زبان مشترک زمین / lobal Organization of Oriented Group Language of Earth است. با این حال، طبق وب سایت خود گوگل و افرادی که در جلسات تغییر نام حضور دارند، این موضوع کاملا نادرست است.

یکی از دانشمندان حوزه کامپیوتر به نام دیوید کولر از دانشگاه استنفورد در این رابطه شرح می دهد که شان [اندرسون] و لری [پیج] در دفترشان بودند و از وایت برد استفاده می کردند و سعی می کردند نام خوبی برای محصول خود پیدا نمایند - چیزی که مربوط به نمایه سازی حجم عظیمی از داده ها بود.

شان کلمه گوگول پلکس / googolplex را به زبان آورد که به عدد بسیار بزرگ (10 به توان گوگول) اشاره دارد. اما لری با کوتاه کردن تعداد صفرهای آن، پیشنهاد نام گوگول / googol را داد که آن هم یک عدد بزرگ اما با صفرهای کمتر (10 به توان 100) بود.

در این بین، اندرسون که می خواست ببیند آیا دامنه /domain وبسایتی به نام گوگول خریداری شده است یا نه، سعی کرد این نام را بک راب کند (حالا فهمیدید بک راب چقدر بد است؟) و اینجا بود که او یک اشتباه تاریخی مرتکب شد.

صد البته که شان یک املانویس بی غلط نبود و اشتباهی که او کرد این بود که نام گوگل را به جای گوگول تایپ کرد که اتفاقا دامنه آن در دسترس بود. لری هم از این نام خوشش آمد و در عرض چند ساعت اقدام به ثبت این نام کرد و اینگونه شد که نام google.com برای شان اندروسن و سرگئی برین در 15 سپتامبر 1997 (24 آذر 1376) ثبت شد.

در ریاضیات، گوگول به معنای 1 × 10 به توان 100 است که به زبان ساده برابر است با عدد 1 که جلوی آن صد صفر قرار دهیم.

منبع: انتخاب
انتشار: 25 خرداد 1403 بروزرسانی: 25 خرداد 1403 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2231

به "گوگل چگونه و چرا گوگل نامیده شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل چگونه و چرا گوگل نامیده شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید