آخرین شرایط مسکن ملی در شهرهای کوچک

به گزارش مالکوم، از 138 هزار واحد مسکن ملی که بر عهده بنیاد مسکن واقع شده است، تا کنون حدود 30 هزار واحد با توجه به افتتاح حساب و واریز وجه از سوی متقاضیان مشخص تکلیف و حدود 20 هزار واحد در مراحل اخذ پروانه و پیشرفت 30 درصد هستند؛ در عین حال زمین مورد احتیاج برای بعضی پروژه ها هنوز تامین نشده است.

آخرین شرایط مسکن ملی در شهرهای کوچک

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از پروژه 400 هزار واحدی اقدام ملی مسکن 138 هزار واحد است که 100 هزار واحد در شهرهای دارای جمعیت کمتر از 100 هزار نفر و 38 هزار واحد آن در شهرهای بالای 100 هزار نفر اجرا خواهد شد.

بر اساس آخرین آماری که معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ارایه نموده، 29 هزار و 934 متقاضی طرح اقدام ملی مسکن تحت مسئولیت بنیاد واریز وجه انجام داده اند، از این تعداد 14 هزار و 731 واحد به شکل مستقیم توسط بنیاد مسکن احداث و تکمیل و تحویل می گردد که 13 هزار و 65 واحد در 77 پروژه از مرحله دریافت پروانه تا پیشرفت فیزیکی 30 درصدی، پروژه های احداث مسکن ملی آنها آغاز شده است. 6 هزار و 928 واحد نیز در قالب انفرادی و گروهی توسط متقاضیان ساخته می گردد.

به گفته جواد حق شناس، حدود 8 هزار واحد نیز هستند که افراد واریز وجه کردند ولی هنوز سازمان ملی زمین و مسکن با وجود کوشش های فراوان برای این تعداد، زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین ننموده است. چندی پیش معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در این خصوص دستور ویژه برای پیگیری دادند. آنچه که می تواند منجر به آغاز شدن باشد، دو مطلب است اول آنکه متقاضی 40 میلیون تومان وجه اولیه را واریز نموده باشد. همچنین، زمین مورداحتیاج اجرای طرح برای افراد تامین شده باشد.

با اینکه از ابتدا تصور می شد شهرهای کوچک با چالش کمبود زمین برای طرح اقدام ملی روبرو نخواهند شد، صحبتهای حق شناس از کمبود زمین حکایت دارد. به نظر می رسد برای این منظور باید زمینهای کشاورزی یا منابع طبیعی به طرحهای هادی الحاق گردد. اوایل تیرماه سال جاری 250 هزار هکتار زمین متعلق به وزارت جهاد کشاورزی برای ساخت مسکن ملی اختصاص یافت اما ظاهرا این مقدار کافی نبوده و برنامه اختصاص یک میلیون هکتار در دستور کار قرار گرفته است.

به هر حال وزارت راه و شهرسازی برای تامین اراضی طرح اقدام ملی مسکن با موانعی روبرو است. اواخر شهریورماه محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفته بود: برخلاف دستور رییس جمهور، دستگاه های مربوطه زمین های دولتی را برای ساخت مسکن ملی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندادند و این درحالی است که در قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن به صراحت آمده است که دستگاه های دولتی اراضی مازاد بر احتیاج خود را به وزارت راه منتقل نمایند تا برای فراوری انبوه مسکن از آن استفاده گردد؛ با این حال نه فقط در تهران بلکه در هیچ استانی این بند مهم از قانون اجرا نشده است.

به گزارش خبرنگاران، شهریوماه 1398 طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه 400 هزار واحدی به تعداد 11 هزار و 560 واحد در روز یکم آبان ماه 1399 به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه به وسیله آورده متقاضیان و 100 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 18 درصد ساخته می گردد. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود 40 میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان 1399 به متری 2.7 میلیون تومان می رسد. ثبت نام مرحله اول به خاتمه رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه نمایند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، خاتمه مهر ماه اعلام شده بود و برای برخی متقاضیان که پیامک دریافت ننموده اند تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از لیست رزرو جایگزین آنها می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1259

به "آخرین شرایط مسکن ملی در شهرهای کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط مسکن ملی در شهرهای کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید