شروع فصل رویارویی با اروپا

به گزارش مالکوم، 5 روز از حملات بی امان ترکیه به کردهای شمال سوریه می گذرد. 5 روزی که 140 هزار آواره و بیش از 100 کشته برجا گذاشته است. در این 5 روز کردهای سوریه بارها و بارها از اروپا درخواست یاری کردند و اکنون شمار کشورهایی که به این درخواست ها پاسخ مثبت داده اند، به عدد 5 رسیده است. هلند، نروژ، فنلاند، آلمان و فرانسه، پنج کشوری هستند که اعلام کردند صادرات تسلیحاتی خود به ترکیه را تعلیق خواهند کرد. هرچند که سهم صادرات سلاح این 5 کشور به ترکیه ناچیز است.

شروع فصل رویارویی با اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش سایت شبکه خبری یورونیوز، آلمان و فرانسه روز شنبه به دنبال اقدام هلند، نروژ و فنلاند در متوقف ساختن صادرات تسلیحاتی خود به ترکیه اعلام نمودند آنها نیز دست به اقدام مشابهی خواهند زد. با این حال آلمان اعلام نموده تنها صادرات تسلیحاتی را متوقف می نماید که ممکن است در حملات ترکیه در خاک سوریه مورد استفاده قرار گیرند. توقف صادرات تسلیحاتی این 5 کشور به ترکیه در حالی در دستور کار دولت های این کشورها قرار گرفته که پیش تر ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا خبر داده بود سران اتحادیه اروپا در نشست روزهای پنجشنبه و آدینه 17 و 18 اکتبر (25 و 26 مهر) تحریم ترکیه را آنالیز خواهند کرد.

به گزارش انستیتو بین المللی پژوهش های صلح استکهلم، فرانسه و آلمان در سال های 2014 تا 2018 سومین و چهارمین صادرنمایندگان سلاح در دنیا بوده اند. نروژ، هلند و فنلاند نیز به ترتیب در رده های دهم، چهاردهم و بیست و چهارم صادرات این کالاها قرار دارند. این در حالی است که ترکیه نیز سیزدهمین واردنماینده سلاح در دنیا است. 60 درصد واردات سلاح ترکیه از امریکا انجام می گردد. دو کشور اروپایی اسپانیا و ایتالیا نیز با 17 و 15 درصد در رده های دوم و سوم فهرست صادرنمایندگان سلاح به ترکیه هستند. از همین رو توقف صادرات تسلیحات از سوی 5 کشوری که ذکر آنها رفت، نمی تواند در متوقف کردن ناوگان جنگی اردوغان، مؤثر باشد. نمودها امیدوارند اسپانیا و ایتالیا دست به اقدامی مشابه بزنند. این در حالی است که پل مک لیری در مقاله ای در سایت خبری تحلیلی بریکینگ دیفنس، نوشته است: اروپا باید بداند که می تواند ترکیه را تحریم تسلیحاتی کند اما این کار ممکن است باعث گردد ترکیه نیازهای تسلیحاتی خود را به وسیله روسیه و چین برآورده سازد. این به معنای آن است که اروپا یک بازار خوب را به رقبایش واگذار می نماید. در همین حال انتشار خبری از سایت روزنامه امریکایی واشنگتن پست حاکی است دونالد ترامپ در جمع طرفداران خود در واشنگتن، به نمودهای سوریه توصیه کرد از آنجا که هواپیما ندارند تا با نیروی هوایی ترکیه بجنگند، بهتر است تا عمق 30 کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی نمایند.

تظاهرات نمودهای اروپا

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، روز شنبه هزاران نفر در سراسر اروپا دست به برپایی تظاهرات علیه حملات ترکیه در شمال سوریه زدند. در پاریس، پایتخت فرانسه بیش از 20 هزار نفر در اعتراض به سیاست های رجب طیب اردوغان در شمال سوریه، به خیابان ها رفتند. آنها اردوغان را متهم به کوشش برای پاکسازی قوم کرد در شمال سوریه و کشور خود کردند و مدعی شدند اردوغان با این اقدام، باعث قدرت گیری دوباره تروریست ها و به زانو درآمدن اروپا می گردد. به جز پاریس، نمودهای ساکن شهرهای مارسی، استراسبورگ، لیل و بوردو نیز دست به تجمع های اعتراضی زدند. در آلمان نیز هزاران کرد ساکن شهر کلن دست به برپایی راهپیمایی اعتراضی علیه عملیات چشمه صلح زدند. شهرهای هامبورگ، برلین و مونیخ نیز از دیگر شهرهای آلمان بودند که شاهد تجمع های اعتراضی نمودها بودند. به جز فرانسه و آلمان تظاهرات نمودهای مقیم اروپا در زوریخ (سوئیس)، آتن (یونان)، وین (اتریش) و استکهلم (سوئد) نیز قابل توجه بود.

اخبار میدانی

دیروز خبرها از میادین نبرد در شمال سوریه حاکی بود درحالی که نیروهای ارتش آزاد، تحت حمایت ترکیه بر سر به دست دریافت کنترل شهر رأس العین در استان حسکه، درگیری سنگینی داشتند و این شهر دو بار بین دو طرف دست به دست شد و در نهایت به دست نمودها افتاد، ارتش آزاد اعلام نمود با پشتیبانی ترکیه پیروز به تسلط بر شهرک سلوک در شمال رقه شدند. درگیری ها بین دو طرف در تل ابیض نیز در سراسر دیروز جریان داشت. این در حالی است که دیده بان حقوق بشر سوریه خبر داده است ارتش آزاد 9 غیر نظامی را در جنوب این شهر تیرباران نموده است. در بین این افراد، هفرین خلف، دبیرکل حزب آینده سوریه دیده می شد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 440

به "شروع فصل رویارویی با اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصل رویارویی با اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید