ارتباط آمادگی جسمانی با افزایش خطر پسوریازیس

به گزارش مالکوم، دانشمندان در حال حاضر ارتباط بین آمادگی جسمانی پایین در بزرگسالان جوان و افزایش خطر ابتلا به بیماری خودایمنی پسوریازیس را نشان داده اند.

ارتباط آمادگی جسمانی با افزایش خطر پسوریازیس

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد دریافتند برای مردانی که وارد آموزش نظامی اجباری می شوند و دارای کمترین تناسب اندام هستند، احتمال ابتلاء به پسوریازیس در سنین بالاتر 35 درصد بیشتر از افراد متناسب است.

این مطالعه براساس داده های بیش از 1.2 میلیون مرد 18 ساله حاضرشده در خدمت اجباری در نیروهای مسلح سوئد بین سالهای 1968 و 2005 اجرا شده است. در طی مراحل ثبت نام، همه این جوانان تست آمادگی جسمانی را با یک دوچرخه ورزشی انجام دادند.

محققان داده ها را با توجه به تناسب اندام مردان در سه سطح تناسب اندام کم، متوسط و بالا تقسیم کردند. سپس آنها داده ها را با سایر داده های مرتبط با کدهای تشخیصی پسوریازیس و بیماری مفصلی آرتریت پسوریازیس مقایسه کردند.

بعداً در سنین 37 تا 51 سالگی، بیش از 23 هزار نفر از سربازان وظیفه دچار پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس شده بودند. در گروه با آمادگی جسمانی کم، 2.5 درصد به یکی از این دو بیماری مبتلا شدند، در حالیکه در گروه با آمادگی جسمی بالا تنها 1.7 درصد این بیماری را داشتند.

بنابراین هرچه مردان هنگام ورود به سربازی، تناسب اندام کمتری داشته باشند، نسبت افرادی که بعداً به بیماری پسوریازیس یا آرتروز پسوریازیس مبتلا می شوند، بیشتر است.

تحقیقات نشان داد در گروه با تناسب اندام کم، خطر ابتلاء به پسوریازیس 35 درصد بیشتر و خطر ابتلاء به آرتروز پسوریازیس 44 درصد بیشتر از گروه با آمادگی جسمانی بالا بود.

مارتا لاسکووسکی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: ما دریافتیم بین کاهش تناسب اندام و افزایش خطر ابتلاء به پسوریازیس و آرتریت پسوریازیس ارتباط وجود دارد، اما رابطه علّی و معلولی ان تعیین نیست. از اینرو نمی توان گفت که با ورزش می توان از این مسائل سلامتی پیشگیری کرد.

وی در ادامه می افزاید: مطالعات قبلی نشان داده اند که آمادگی جسمانی کم با افزایش خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی همراه است، و پسوریازیس نیز به همین دلیل با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

تحقیقات قبلی نشان داده که به طور کلی افراد مبتلا به پسوریازیس از افرادی که به آن مبتلا نیستند و به میزان مساوی فعالیت بدنی دارند، تناسب اندام کمتری دارند.

مبتلایان به پسوریازیس اغلب بیماری های دیگری نیز دارند. حدود 30 درصد مبتلا به بیماری التهابی مفصلی هستند که تحت عنوان آرتریت پسوریازیس شناخته می شود. نمونه هایی از سایر بیماری های شناخته شده در آنها شامل چاقی، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و افسردگی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1355

به "ارتباط آمادگی جسمانی با افزایش خطر پسوریازیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط آمادگی جسمانی با افزایش خطر پسوریازیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید