افزایش یارانه رسما کلید خورد، نحوه اطلاع از دهک خانوار و مشمولان یارانه تشویقی

به گزارش مالکوم، سه دهک اول یارانه بگیران که خرداد سال 1402 دل به دریا زدند و با شجاعت عوض دریافت پول نقد از خودپرداز، سراغ کالابرگ رفتند بالاخره یارانه تشویقی خود را دریافت کردند.

افزایش یارانه رسما کلید خورد، نحوه اطلاع از دهک خانوار و مشمولان یارانه تشویقی

به گزارش خبرنگاران؛ یارانه تشویقی قابلیت برداشت نقدی ندارد و باید حتما در قالب طرح کالابرگ الکترونیکی استفاده گردد. یارانه تشویقی به خانوار هایی پرداخت شد که از بیستم تا 28 خرداد سال جاری حداقل 80 درصد یارانه خود را در طرح کالابرگ صرف خرید اقلام ضروری کردند.

افزایش 20 درصدی یارانه به این ترتیب رسما کلید خورد. اگر دوست دارید بدانید مشمولان یارانه تشویقی چه کسانی هستند و چطور می توان از اعتبار اضافی استفاده کرد، این نوشته اطلاعات به دردبخوری در اختیارتان می گذارد.

سه دهک اول یارانه بگیران چه کسانی هستند؟

کالابرگ الکترونیکی برای تمام مشمولان یارانه درنظر گرفته شده، اما تنها بخشی از خانوار های حاضر در دهک اول تا سوم توانستند به مبلغ اضافی دست پیدا نمایند که 80 درصد یارانه خردادشان را صرف خرید اقلام خوراکی نموده بودند. جمعیت سه دهک اول عایدیی، 24 میلیون نفر است که از این تعداد دو میلیون و 200 هزار خانوار، معادل حدود 8.5 میلیون نفر، زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند.

مقامات دولتی وعده داده اند به زودی پس از سه دهک اول یارانه بگیران، امکان استفاده از یارانه تشویقی برای مشمولان حاضر در سایر دهک های عایدیی فراهم خواهد شد.

یارانه هر عضو خانوار حاضر در دهک اول تا سوم، 400 هزار تومان است. به این ترتیب در موعد پرداخت یارانه که فعلا بیستم هر ماه است، 800 هزار تومان به حساب سرپرست خانوار دونفره ریخته می گردد. یارانه واریزی به حساب خانوار سه نفره حاضر در دهک عایدیی یک تا سه، یک میلیون و 200 هزار تومان، برای خانوار چهار نفره یک میلیون و 600 هزار تومان و برای خانوار پنج نفره، دو میلیون تومان است.

یارانه خانوار دهک چهار تا 9 به ازای هر نفر 300 هزار تومان محاسبه می گردد. خانوار دونفره ماهی 600 هزار تومان، خانوار سه نفره ماهی 900 هزار تومان، خانوار چهارنفره ماهی یک میلیون و 200 هزار و خانوار پنج نفره ماهیانه رقم یک میلیون و 500 هزار تومان یارانه دریافت می نمایند. همین ترتیب در پرداخت کالابرگ رعایت می گردد.

کالابرگ الکترونیک قرار است بدون تغییر در رقم و جزییات به روال جاری در حساب بانکی سرپرست خانوار ها شارژ گردد تا خود مردم تصمیم بگیرند یارانه را در قالب کالابرگ برای خرید اعتباری 11 قلم کالا شامل خواروبار، لبنیات، پروتئین هزینه نمایند یا همانند گذشته به شکل نقدی از عابربانک ها برداشت نمایند. اولویت، اما با خرید کالا، حمایت از سبد غذایی و جلوگیری از تزریق نقدینگی مضر به اقتصاد کشور است.

خانوار هایی مشمول یارانه تشویقی می شوند که در قالب طرح کالابرگ الکترونیکی سراغ خرید اقلام خوراکی می روند. افزایش 20 درصدی یارانه به ازای هر نفر جداگانه محاسبه خواهد شد. در این حالت یک خانوار چهارنفره حاضر در دهک اول تا سوم، علاوه بر یک میلیون و 600 هزار تومان یارانه معمول، بابت افزایش 20 درصدی یارانه، می تواند از 320 هزار تومان اضافی برخوردار گردد. برداشت مبلغ یارانه تشویقی به شکل پول نقد امکان پذیر نیست و باید آن را حتما صرف خرید 11 قلم کالای ضروری کرد. شیر، پنیر، تخم مرغ، مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند و شکر، ماست پرچرب، برنج ایرانی، حبوبات و گوشت منجمد گوساله از جمله اقلامی هستند که در طرح کالابرگ ارائه می شوند.

کالابرگ به سرپرست خانوار اجازه می دهد تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی، خرید اعتباری کالا هایی پرمصرف مانند قند، شکر، برنج، ماکارونی، روغن، تخم مرغ، مرغ، انواع لبنیات و گوشت را انجام دهد. محاسبه و مدیریت یارانه و اعتبار تشویقی با مراجعه به سامانه شما به نشانی shoma.sfara.ir، دانلود اپلیکیشن شما یا با استفاده از کد دستوری ستاره، 500، ستاره، 1463، مربع امکان پذیر است. این کددستوری اجازه می د هد حتی بدون داشتن گوشی هوشمند، به جامانده اعتبار و جزییات تراکنش های یارانه و کالابرگ را زیر نظر بگیرید.

کالابرگ الکترونیکی به صورت اختیاری در دسترس مردم قرار می گیرد و به سرپرست خانوار اجازه می دهد یک ماه زودتر از یارانه در قالب اعتبار استفاده کند. چنانچه سرپرستان خانوار به کالابرگ الکترونیکی و یارانه اضافی تمایل نداشته باشد، می تواند در موعد همیشگی، مبلغ یارانه نقدی را از خودپرداز بگیرد.

نحوه اطلاع از دهک یارانه خانوار

نحوه اطلاع از دهک یارانه به صورت سیستمی است. سرپرست خانوار باید به سامانه حمایت در نشانی hemayat.mcls.gov.ir بروید و با ارائه یک سری اطلاعات مثل شماره ملی، شماره حساب، تعداد اعضای خانوار و شماره ملی یکی از اعضای خانوار، ابتدا شرایط پرداخت یارانه خانوار را آنالیز کند. با کلیک روی گزینه نمایش شناسنامه مالی خانوار، نتیجه آنالیز دهک بندی یارانه شما به وسیله دولت که براساس اطلاعات دارایی و مالی خانوار شما اجرا شده است، نمایش داده می گردد.

دهک بندی خانوار به وسیله دولت طبق داده های آماری انجام می گردد و به همین علت ممکن است برای عموم مردم غریب باشد. مرکز آمار هرسال در گزارش بودجه خانوار، بر اساس مجموع عایدی و هزینه های سالانه، خانوار ها را در 10 گروه دسته بندی می نماید. دهک اول کم عایدیترین گروه و دهک دهم پرعایدیترین گروه خانوار ها را تشکیل می دهند. آخرین گزارش رسمی مرکز آمار در سال 1400 ارائه شده و به دهک بندی خانوار های ایرانی در سال 1399 پرداخته است. انتشار آمار از آن سال به بعد متوقف شده تا مجبور شویم برای اطلاع از دهک یارانه و محاسبه تقریبی جایگاه خانوار خود بین دهک های عایدیی در سال 1402، دو تا تورم 50 درصدی را به فرمول رسمی اضافه کنیم. پس از این راه ممکن نیست به نتیجه برسیم.

حدود 8.5 میلیون نفر از جمعیت سه دهک اول عایدیی زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند

دهک اول تا نهم عایدیی چگونه طبقه بندی می شوند؟

دهک یارانه خانوار براساس مقدار عایدی و هزینه هایشان تعیین می گردد و برای این منظور یک سری فرمول وجود دارد. مرکز آمار بر اساس همین محاسبات می گوید پایین ترین طبقه مالی در کشور، افرادی هستند که در دهک اول هزینه و عایدی قرار می گیرند.

دهک اول یارانه ضعیف ترین قشر هستند و هزینه های ماهانه شان پایین تر از سایر دهک ها است. خانوار دهک اول در خانه ای زندگی می نمایند که به طور میانه 75 مترمربع زیربنا دارد. حدود 20 درصد این خانوارها، اجاره نشین هستند. گزارش های مرکز آمار نشان می دهد جمعیت خانوار حاضر در دهک اول به طور میانه 2.6 نفره است و نصف جمعیت خانوار یعنی 1.3 نفر عایدی دارند. سرپرست خانوار دهک اول عموما به عنوان کارگر ساده فعالیت می نماید و کارکنان خدماتی یا فروشندگان در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

دهک دوم، از خانوار هایی تشکیل شده که میانه متراژ محل سکونت شان بر اساس گزارش های مرکز آمار، حدود 82 مترمربع است. 19 درصد خانوار های دهک دوم در خانه اجاره ای زندگی می نمایند. خانوار دهک دوم به طور میانه 3.1 نفر عضو دارد و از این بین آنها، 1.4 نفر عایدی دارند. شغل اغلب سرپرستان خانوار دهک دوم کارگر ساده است و مشاغلی مثل صنعتگران و کارکنان بخش صنعت، رانندگان و متصدیان و مونتاژکاران ماشین آلات در رتبه های بعدی واقع شده است.

خانوار دهک سوم براساس گزارش رسمی مرکز آمار در خانه ای زندگی می نماید که به طور میانه 87 مترمربع زیربنا دارد. 21 درصد خانوار های دهک سوم اجاره نشین هستند. 1.4 نفر از اعضای این خانوار 3.3 نفره به طور معمول، عایدی کسب می نماید. شغل اصلی سرپرست خانوار دهک سوم در گروه صنعتگران و کارکنان مشاغل مربوط به آن جای می گیرد و کارگر ساده در رتبه بعدی واقع شده است. بخشی از سرپرستان خانوار دهک سومی در گروه شغلی رانندگان، متصدیان و مونتاژکاران ماشین آلات قرار می گیرند.

خانوار حاضر در دهک چهارم عایدیی، مطابق گزارش های مرکز آمار عموما در یک واحد 92 متری زندگی می نماید. یک خانوار دهک چهارمی به طور میانگین 3.45 نفره جمعیت دارد که از این تعداد، 1.45 نفرشان شغل و عایدی دارند. شغل اصلی سرپرست خانوار دهک چهارم عموما رانندگان، متصدیان و مونتاژکاران ماشین آلات است و مشاغل حوزه صنعت و کارکنان خدماتی و فروشندگان در رتبه بعدی قرار می گیرند.

خانوار دهک پنجم را کسانی تشکیل می دهند که محل سکونت شان به طور میانه 94 مترمربع مساحت دارد. 17 درصد این خانوار ها اجاره نشین هستند. خانوار دهک پنجم به طور میانگین از 3.5 نفر تشکیل شده و از این تعداد 1.5 نفر شغل و عایدی دارند. سرپرست این خانوار اغلب در حوزه صنعت مشغول به کار است و رانندگان، متصدیان و مونتاژکاران ماشین آلات در رتبه بعدی قرار می گیرند.

خانوار دهک ششم در خانه ای زندگی می نماید که به طور میانه 95 مترمربع است. جمعیت خانوار دهک ششم 3.5 نفر برآورد می گردد و 1.4 نفر آن ها عایدی دارند. شغل اصلی سرپرستان خانوار دهک ششم در حوزه صنعت طبقه بندی می گردد.

خانوار دهک هفتم به طور میانه در خانه 100 متری زندگی می نماید. 1.6 نفر از جمعیت 3.6 نفره خانوار حاضر در دهک هفتم شغل دارند و به طور مرتب یا نامظم عایدی کسب می نمایند. شغل اصلی سرپرست خانوار دهک هفتم، در گروه رانندگان، متصدیان و مونتاژکاران قرار می گیرد و بخش قابل توجهی در حوزه صنعت مشغول به کار هستند.

سرپرست خانوار دهک هشتم اغلب در مشاغل بخش صنعت، مشغول به کار است. تنها 13 درصد خانوار های دهک هشتم در خانه اجاره ای زندگی می نمایند. جمعیت خانوار دهک هشتم به طور میانه 3.5 نفر است که 1.5 نفر از آن ها شغل و عایدی دارند. بخش قابل توجهی از سرپرستان خانوار های حاضر در دهک هشتم عایدیی را متخصصان علمی و فنی تشکیل می دهد.

خانوار دهک نهم، در خانه ای زندگ می نماید که به طور میانه 110 مترمربع مساخت دارد. محل زندگی 12 درصد خانوار دهک نهم، اجاره ای است. متخصصان علمی و فنی، شغل اصلی سرپرستان خانواده ها در دهک نهم است. فروشندگان و کارکنان بخش خدمات نیز در رتبه بعدی قرار می گیرند. به طور میانه از هر 3.5 نفر عضو خانوار دهک نهم، 1.6 نفرشان عایدی دارد.

دهک دهم پرعایدیترین خانوار ایرانی است. آن ها بیشتر از سایر خانوار ها پول درمی آورند و بعلاوه بیشتر از بقیه خرج می نمایند. نکته عجیب درباره خانواده های دهک دهم این است که هزینه شان از مقدار عایدیشان پیش گرفته (آمار است دیگر). محل زندگی خانوار دهک دهم، به طور میانگین 120 متر مربع مساحت دارد. اغلب این خانوار ها صاحبخانه هستند و تنها هشت درصدشان در خانه اجاره ای زندگی می نمایند. بخش بزرگی از خانوار های دهک دهمی را متخصصان علمی و فنی تشکیل می دهند. قانون گذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران نیز به عنوان سرپرست خانوار دهک دهم قرار می گیرند. جمعیت خانوار دهک دهمی، به طور میانه 3.5 نفر است و 1.7 نفر از آن ها کار می نمایند و عایدی دارند.

جدول دهک بندی یارانه براساس داده های سال 1401

دسته بندی دهک خانوار

مقدار عایدی براساس آمار رسمی

مقدار عایدی تقریبی براساس تورم

دهک اول

یک میلیون و 650 هزار تومان

سه میلیون و 710 هزار تومان

دهک دوم

دو میلیون و 335 هزار تومان

پنج میلیون و 254 هزار تومان

دهک سوم

دو میلیون و 760 هزار تومان

شش میلیون و 210 هزار تومان

دهم چهارم

سه میلیون و 265 هزار تومان

هفت میلیون و 745 هزار تومان

دهک پنجم

سه میلیون و 625 هزار تومان

هشت میلیون و 156 هزار تومان

دهک ششم

چهار میلیون و 130 هزار تومان

9 میلیون و 300 هزار تومان

دهک هفتم

چهار میلیون و 735 هزار تومان

10 میلیون و 654 هزار تومان

دهک هشتم

پنج میلیون و 400 هزار تومان

12 میلیون و 150 هزار تومان

دهک نهم

شش میلیون و 720 هزار تومان

15 میلیون و 150 هزار تومان

دهک دهم

10 میلیون و 500 هزار تومان

23 میلیون و 630 هزار تومان

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2180

به "افزایش یارانه رسما کلید خورد، نحوه اطلاع از دهک خانوار و مشمولان یارانه تشویقی" امتیاز دهید

1 کاربر به "افزایش یارانه رسما کلید خورد، نحوه اطلاع از دهک خانوار و مشمولان یارانه تشویقی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش یارانه رسما کلید خورد، نحوه اطلاع از دهک خانوار و مشمولان یارانه تشویقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید