انتقاد از پیچیدگی ضوابط تمدید مجوز تاسیسات گردشگری به ویژه برای بومگردی ها

به گزارش مالکوم، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، انتقاد از پیچیدگی ضوابط تمدید مجوز تاسیسات گردشگری به ویژه برای بومگردی ها صورت گرفت.

انتقاد از پیچیدگی ضوابط تمدید مجوز تاسیسات گردشگری به ویژه برای بومگردی ها

اکبر رضوانیان، نایب رئیس جامعه بومگردی اظهار کرد: تمام تأسیسات گردشگری برای دریافت یا تمدید مجوز به وسیله سامانه جانا زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدام می نمایند. بومگردی ها هر بار که به این سامانه مراجعه نموده اند شاهد پیچیده تر شدن شرایط و مدارک شده اند و همین باعث شد تعداد زیادی از بومگردی ها دیگر مایل به تمدید مجوز نباشند و ترجیح دهند بدون تمدید مجوز به فعالیت خود ادامه دهند. دیگر کمتر به جامعه برای پیگیری تمدید مجوز مراجعه می نمایند، اصلا مجوز نمی خواهند و این خیلی بد است.

او اضافه کرد: به سمتی می رویم که مجوزهای دولتی، ارزش و صندلی خود را از دست می دهند و این موضوع را باید آسیب شناسی کرد، فعالانی که تا دیروز پیگیر مجوز و تمدید آن بودند، الان نه برای صدور و نه برای تمدید مجوز مراجعه نمی نمایند.

او با اشاره به نظارت هایی که فقط متمرکز بر اماکن دارای مجوز است و در کنار سختگیری برای تمدید مجوز انگیزه را برای فعالیت بدون مجوز بیشتر نموده، گفت: ارگان های نظارتی معمولا با فضاهایی کار دارند که مجوز گرفته اند و با اماکن بدون مجوز هیچ کاری ندارند، مثلا در یکی از منطقه ها کویری که آخر هر هفته دست کم 30 خانه آن از مسافران اتوبوسی لبریز می گردد، هیچ ارگان نظارتی با این خانه ها کاری ندارد، اما فقط کافی است یکی از این خانه ها مجوز داشته باشد و صدای ساز از آن بیرون بیاید، برخورد نموده و مانع ایجاد می نمایند. درحالیکه در همان شرایط هیچ محدودیتی برای خانه های بدون مجوز وجود ندارد.

رضوانیان اضافه کرد: در سالی که مانع زدایی نام گرفته، قرار است موانع را شناسایی کنیم و از سر راه برداریم نه اینکه آن را تشدید کنیم.

نایب رئیس جامعه بومگردی کشور ادامه داد: البته منظور ما این نیست که با صدور مجوز و یا تمدید آن مشکل داشته باشیم، بلکه صحبت از پیچیده کردن شرایط است، چرا کسی که شش ماه پیش کلی مدارک برای دریافت مجوز ارائه کرد، چند ماه بعد برای تمدید همان مجوز باید مدارک بیشتری تحویل دهد؟ چرا فقط به کمیت مدارک کار دارند و ارزشی برای کیفیت قائل نیستند؟ معتقدم به میزان مدرک سوءپیشینه، دوره آموزشی فرد متقاضی ضرورت و اهمیت دارد. ما این همه سال خود را نابود کردیم و سختی دیدیم که دوره های آموزشی برای مدیران بومگردی ها اجرا گردد، ولی در آخر به این نقطه رسیده ایم. در همان حد که برای مدارک ارزش قائل اید برای آموزش و کیفیت هم ارزش قائل باشید.

او بیان نمود: این رویه که برای صدور و تمدید مجوزها در پیش گرفته شده فقط دلسردی و دلزدگی را بیشتر می نماید. همین حالا، آنقدر مانع وجود دارد که آن تعداد تاسیساتی را هم که در این حوزه به جای مانده اند به سختی نگه داشت؛ چرا با سخت تر کردن مقررات برای تمدید مجوز تأسیسات گردشگری، راه را برای خروج یکسری از فعالان و فعالیت های غیرمجاز باز می کنید؟ همین حالا برای راه اندازی بومگردی باید هفت خان رستم را طی کرد.

او بعلاوه گفت: جالب است که برای اضافه کردن بندها و ضوابط مربوط به صدور و تمدید مجوز از جوامع تخصصی نظر و مشورتی نمی گیرند. کم کم احساس می کنیم بودن و نبودن ما تفاوتی ندارد. از طرفی، اختیار رسیدگی به شکایت ها را به جوامع تخصصی واگذار می نمایند، اما سوال این است مگر ابتدای کار را به این جوامع واگذار نموده بودید که انتهای کار را واگذار می کنید؟ چرا باید روی موضوعی نظر بدهیم که در تنظیم و اجرای آن هیچ نقشی نداشته ایم!؟

رضوانیان اظهار کرد: سامانه جانا و فرآیند صدور و تمدید مجوزها به دغدغه ای برای ما تبدیل شده است. واقعا در سال مانع زدایی چه حرکتی انجام داده اند که موانع کمتر شده باشد!؟

منبع: همگردی
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1784

به "انتقاد از پیچیدگی ضوابط تمدید مجوز تاسیسات گردشگری به ویژه برای بومگردی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از پیچیدگی ضوابط تمدید مجوز تاسیسات گردشگری به ویژه برای بومگردی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید